Lidovky.cz

Koaliční strany proti sobě. ‚Stát není firma. Je to společenství lidí,‘ zahájila kampaň ČSSD

Česko

  18:38
PRAHA - I když jsou podzimní krajské a senátní volby vzdáleny ještě více než půl roku, zdá se, že se předvolební kampaň rychle dostává do plného běhu. Během dvou dnů si především vládní sociální demokracie a hnutí ANO vyměnily několik úderů a je otázka, jak se další kampaň může podepsat na stabilitě koalice.

Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek. foto: Reuters

Od ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše již nyní opakovaně zaznívají pochyby o tom, jestli má koalice smysl. Že by ji některý ze dvou hlavních favoritů podzimních voleb chtěl měnit, ale přesto kvůli rozložení sil ve Sněmovně není pravděpodobné.

Omezení podnikatelů ve vládě může mít dopady na koalici, říká Babiš

ČSSD, která by si spolu s ANO měla podle průzkumů rozdělit velkou část krajských i senátních postů, v pondělí svou kampaň odstartovala oficiálně, když na billboardech a v některých denících zveřejnila inzerát, kterým se vymezuje vůči Babišovu hnutí. Například v inzerátu zveřejněném na titulní straně Práva stálo: „Stát není firma. Je to společenství lidí.“ ČSSD tak naráží na časté tvrzení Babiše, který je zároveň majitelem koncernu Agrofert, že chce stát řídit jako firmu.

Do protiútoku přešel velmi rychle první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. „Je to škoda, že stát není řízen jako firma, protože pokud by byl stát řízen jako firma, tak by určitě nevěnoval panu Bakalovi 40 tisíc bytů zadarmo. To by určitě soukromá firma neudělala,“ uvedl v narážce na privatizaci OKD za koaliční vlády, v níž byl současný premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ministrem financí.

ČSSD těžko může dále posílit

Už na začátku kampaně, kterou chce ANO oficiálně spustit až v dubnu, se tak jasně rýsuje hlavní volební souboj - střet mezi ČSSD a ANO. Sociální demokraté, kteří obhajují jedenáct hejtmanských a dvanáct senátních křesel, v podzimním hlasování těžko mohou dále posílit a jde jim tak především o to zastavit nástup ANO, které po úspěchu v posledních sněmovních volbách dobylo i řadu krajských měst a v celostátních preferencích navíc dlouhodobě ČSSD poráží.

Babiš o podrazech v koalici: Začínám přemýšlet, jestli může fungovat dál

Naproti tomu pro ANO bude zisk jakéhokoliv počtu senátorů a hejtmanů posílením dosavadního zastoupení v regionech a zlepšením výchozí pozice před příštími sněmovními volbami, které Babiš považuje za klíčové. Na rozdíl od Sobotky, který čelí také silnému tlaku ze strany prezidenta Miloše Zemana, se navíc nemusí bát, že by případný neúspěch ohrozil jeho pozici ve straně.

Vedle blížícího se volebního klání nyní napětí v kabinetu zvyšuje i spor kolem návrhů, které mají omezit účast velkých podnikatelů ve vládě a které zřejmě též souvisejí s blížícími se volbami. V něm se na stranu sociální demokracie stavějí i lidovci a velká část sněmovní opozice. Babiš, jehož Agrofert je jednou z největších českých firem, postoj koaličních stran vnímá jako podraz, který by mohl ohrozit koalici.

„Pokud tenhle zákon projde s hlasy členů vládní koalice, tak je otázka, jestli má tahle koalice dál smysl, protože na začátku to nevadilo ani socialistům ani lidovcům,“ řekl v úterý vicepremiér k zákonu o veřejných zakázkách. Při jeho projednávání přišel opoziční poslanec Martin Plíšek (TOP 09) s pozměňujícím návrhem, aby se do soutěží nemohly hlásit firmy, v nichž vlastní nejméně deset procent člen vlády. To by se dotklo i Babiše.

Pokračování koalice je nejpravděpodobnější variantou

Pozměňovací návrh jsou připraveni podpořit koaliční lidovci, o podpoře uvažují i sociální demokraté. Obě strany jsou přitom pro pozměňovací návrh Plíška u zákona o střetu zájmů, který má podobný cíl. Někteří členové koalice přitom otevřeně přiznávají, že nevědí, co by se s koalicí stalo, kdyby některý z návrhů prošel.

Sobotka se Zemanem jednal pět hodin. Zásadní rozpory jsme nenašli, řekl

Navzdory současnému vyhrocení vztahů v koalici, která vede spor také o mýtné, a začínající volební kampani, je ale další pokračování koalice nejpravděpodobnější variantou. Zájem na něm dali najevo předsedové všech tří vládních stran, kteří by navíc jen těžko hledali životaschopné alternativy.

Ani ANO, ani ČSSD totiž nyní nechtějí vůbec uvažovat o vládě, v níž by byli zástupci TOP 09 nebo ODS, proti nimž se poslední dva roky jasně vymezují. Lidovcům by zase pro takovou koalici nestačily hlasy.

Ani další možné matematické koalice - například ČSSD a komunistů s podporou dalších stran - se vůbec nejeví pravděpodobné. Proto nejspíš lídrům koalice nezbude než k sobě po mediálních šarvátkách a výhrůžkách i v dalších měsících hledat cestu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.