Lidovky.cz

Jsem chyba v systému. Z vlády ale neodejdu, říká v rozhovoru pro LN Andrej Babiš

Česko

  8:00
PRAHA - Na začátku týdne to vypadalo, že vláda Bohuslava Sobotky má na kahánku. Koaliční strany ČSSD i KDU-ČSL naznačovaly, že ve sněmovně zvednou ruku pro návrh, který by Agrofertu Andreje Babiše bránil účasti ve veřejných zakázkách.

Andrej Babiš v rozhovoru pro Lidové noviny mimo jiné řekl: „„Byl bych blázen, kdybych své postavení zneužíval ve prospěch Agrofertu.“ foto:  Michal Růžička, MAFRA

Šéf vládního hnutí ANO a majitel firmy v reakci na to pohrozil, že přemýšlí, zda má smysl udržovat Sobotkovu vládu dál při životě. Situaci ještě pomohl vyhrotit začátek předvolební kampaně ČSSD, která se kriticky pustila do Babišova ústředního motta „řídit stát jako firmu“.

Lex Babiš. Podpoříme zpřísnění podmínek pro podnikání ministrů, řekl Sobotka

Jak se však včera ukázalo, z ­toho vládního „mráčku“ nezaprší. Sněmovna návrh neprohlasovala. Premiér Sobotka a šéf lidovců Pavel Bělobrádek totiž Babiše zatím podrželi, ministrovy firmy se tedy i nadále mohou účastnit veřejných tendrů. I ­předseda hnutí ANO v rozhovoru pro Lidové noviny krotí vášně.

„Byl jsem samozřejmě jejich kampaní překvapený, protože dva roky docela dobře ve vládě fungujeme. Jenže já a ANO jsme prostě chybou v systému. Teď mi vyčítají střet zájmů. Kdybych zůstal v pozadí jako ostatní velcí hráči, jsem na tom vlivově podstatně lépe,“ řekl ministr a majitel mediální skupiny Mafra, která vydává i Lidové noviny.

LN: Na začátku týdne spustil předvolební kampaň váš koaliční partner ČSSD, který na billboardech a v inzerátech heslem „Stát není firma. Je to společenství lidí“ kritizuje vaše ústřední motto. Přežije koalice krajské volby a jejich kampaň?
Myslím, že ano. Byl jsem samozřejmě jejich kampaní překvapený, protože dva roky docela dobře ve vládě fungujeme. Jenže já a ANO jsme prostě chybou v systému. Teď mi vyčítají střet zájmů. Kdybych zůstal v pozadí jako ostatní velcí hráči, jsem na tom vlivově podstatně lépe.

Ministr financí a šéf hnutí ANOAndrej Babiš
Andrej Babiš během rozhovoru pro Lidové noviny

LN: Jaká bude reakce ANO na kampaň ČSSD?

Když sociální demokraté říkají, že stát není firma, tvrdím, že je to strašná škoda. Stát by právě naopak měl být velká rodinná firma. Je to nepochopení toho, jak funguje úspěšná firma, kde všichni tahají za jeden provaz, chtějí úspěch a mají společný cíl.

LN: To si dáte na billboard?
Na billboard si to nedáme. Budeme prosazovat koncept Rodinná firma Česko. Chybí nám tady střední třída, rodinné firmy, které jsou motorem ekonomiky každého úspěšného státu. Politici by se právě ke státu měli chovat jako k rodinné firmě, zodpovědně a hospodárně. Ve firmě se táhne za jeden provaz ke společnému cíli. Silnější se starají o slabší. Nechápu, že některé strany ve sněmovně chtějí teď podnikatelům upřít možnost stát se politikem a­ jít do vlády, aniž by se to dotklo jejich firem (dle navrhovaného zákona by se firma, v níž člen vlády vlastní více než 10 procent, nesměla účastnit veřejných zakázek – pozn. red.). Navíc chtějí, aby se politik vzdal firmy, pokud se chce stát ministrem.

Andrej Babiš, s karikaturou sebe sama, komentuje dění kolem Agrofertu

Je to jen další opatření, které má zamezit úspěšným lidem vstup do politiky. Lidi, co sedí 25 let ve sněmovně a nikdy nepodnikali a ani nepracovali, nechtějí být konfrontováni s běžnou realitou života. Proto chtějí úspěšné podnikatele tímto zákonem omezovat. Přitom ve světě je teď úplně jiný trend. Například podnikatel Donald Trump je velkým překvapením. Proti němu se chystá postavit další podnikatel Michael Bloomberg. V Polsku i ve Francii se začínají prosazovat v ­politice bankéři a podnikatelé.

LN: Takže ANO nebude kriticky útočit na ČSSD?
Nebudu nijak útočit na ČSSD, jejich kampaň nám paradoxně pomáhá.

LN: Proč nepřevedete Agrofert třeba na svěřenský fond, jako to se svým majetkem udělal právě Michael Bloomberg?
Když jsem slyšel pana Bělobrádka, že ministr Jurečka vyřešil svůj střet zájmů tím, že převedl firmu na manželku, tak jsem s nadsázkou řekl, že si vezmu Moniku. Vždyť je to úplně absurdní. I kdyby byl Agrofert ve svěřenském fondu, jaký v tom bude rozdíl oproti dnešku? Já už dnes do chodu Agrofertu nezasahuju. Všichni na mě vidí, jsem nasvícený ze všech stran, pod absolutní kontrolou. Byl bych blázen, kdybych své postavení zneužíval ve prospěch Agrofertu. Byl to vlastně můj start-up z 90. let. Začal jsem ho budovat ve chvíli, kdy Klaus s ­Mečiarem dělili Československo.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.