Lidovky.cz

Náměstek ministra zdravotnictví Vymazal k pátku rezignoval

Česko

  11:55aktualizováno  12:59
Náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Josef Vymazal (za ANO) k 11. březnu rezignoval. Svůj krok vysvětlil zdravotními důvody, informovalo ČTK ministerstvo. Podle zdrojů ČTK ale za jeho rezignací stojí především problémy s tendrem na leteckou záchrannou službu. Na rezignaci se dohodl Vymazal dnes po poradě s ministrem Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Podle služebního zákona bude na uvolněné místo vypsáno výběrové řízení, sdělilo ministerstvo.

Josef Vymazal foto: ČTK

Vymazal byl podle Zdravotnického deníku delší dobu na zdravotní dovolené. Jeho jméno se v poslední době opakovaně objevilo v souvislosti s výběrovým řízením na leteckou záchrannou službu. Byl totiž odpovědný za zadání posudku expertům dopravní fakulty ČVUT, na základě kterého pak chtělo ministerstvo tendr připravit, včetně cenových podmínek.

Posudek napadl předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš, protože došel ke zcela jiným částkám. Podle webu se „Vymazal tak ocitl mezi dvěma ministry jako mlýnskými kameny“.

Nynější smlouvy se soukromými firmami Alfa-Helicopter a DSA z roku 2008 na zakázku za 3,128 miliardy korun vyprší ke konci letošního roku. Podle původního záměru se měl vypisovat tendr na osm základen z deseti znovu na osm let.

Předsednictvo vlády schválilo, že tendr na provoz letecké záchranné služby se bude vypisovat jen pro šest základen na tři roky plus opce na jeden rok. Armáda a policie, které nyní zajišťují po jedné základně, by si přibraly každá jednu další. Cena má vycházet z toho, za kolik provozuje službu vnitro.

Vláda opakovaně projednání bodu odkládala, Babiš napadl cenu připravovaného tendru 3,2 miliardy korun. Podle něj by bylo nejlepší, kdyby celou leteckou záchranku zajišťoval stát. Němeček označil za elegantní řešení, aby stát převzal všechny základy, ubylo by mu prý starostí s výběrovým řízením. Na diskuse a přípravu podle něj bude čas čtyři roky, než vyprší smlouvy z nyní chystaného tendru.

Armáda, která nyní obsluhuje Plzeňský a Karlovarský kraj, by měla zájem o Jihočeský kraj. S vnitrem, které zabezpečuje leteckou službu na území Prahy a Středočeského kraje, se ještě jedná. Je několik variant, mluví se o kraji Ústeckém či Libereckém, oficiálně ale zatím není nic dohodnuto.

V materiálu, který Němeček ve středu dá vládě, se bude vycházet pro předběžné stanovení ceny z toho, za kolik provozuje svoji základnu vnitro. Cena bude ale jen orientační, aby mohla být zakázka vyvěšena. Mezitím vyjedná Němeček další posudek, který stanoví reálnou cenu vrtulníků. Dva existující posudky se totiž liší právě ve stanovení životnosti vrtulníků, levnější za 1,739 miliardy ji stanoví na 50 let, dražší za 3,788 miliardy na deset let. V původním zamítnutém návrhu uváděl Němeček jako orientační cenu předchozí zakázky 3,128 miliardy korun.

Třetím posudkem by měla být stanovena maximální cena zakázky. O vypracování posudku už Němeček jedná s akademickou institucí. Vyzval také ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), aby „udělal pořádek“ v činnosti znaleckých institucí. „To asi není v pořádku, že jsou tu znalecké instituce s kulatým razítkem státu, které na jednu a tu samou věc dají posudky, které se liší o 50 procent,“ poznamenal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.