Lidovky.cz

Olomouckým studentům se podařilo jako prvním v Česku spojit s ISS

USA

  9:59
OLOMOUC - Velín kosmické agentury připomínala učebna Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, ze které se radioamatérům a studentům tří olomouckých gymnázií jako prvním v Česku podařilo navázat rádiové spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Studenti několik minut mluvili s britským astronautem Timothym Peakem, který jim při přeletu stanice ISS nad Olomoucí zodpověděl 18 otázek.

Olomoučtí studenti jako první v Česku navázali rádiové spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). foto: ČTK

Když se z reproduktorů krátce před 09:30 kromě šumu ozval i hlas britského astronauta, tak v učebně zavládla úleva a vzrušení. „Jsem na vrcholu štěstí, že se nám experiment podařil,“ komentoval úspěšné navázání rádiového spojení s ISS předseda Hanáckého radioklubu OK2KYJ Rudolf Bláha. „Komunikace s ISS jsou poměrně časté, ve světě jich už byly řádově stovky. V České republice jsme ale první,“ dodal.

Studenti se astronauta Peaka ptali na to, jak snáší stav beztíže, zda má čas odpočívat či se dívat na filmy, jaký má pobyt ve vesmírné stanici dopad na zdraví či zda lze v beztížném stavu používat 3D tiskárnu. Studenty zajímalo i to, zda se posádka ISS může připojit k internetu.

Studenti z Palackého Univerzity se jako první v Česku spojili s ISS
Banner k celé akci

V zaplněné učebně už od rána panovala lehká nervozita, protože navzdory dlouhé a pečlivé přípravě nebylo do poslední chvíle jisté, zda se pokus o navázání rádiového spojení s více než 400 kilometrů vzdálenou kosmickou stanicí podaří. Radioklub si musel pořídit předepsané stanice a antény, které odborníci instalovali na střechu budovy přírodovědecké fakulty a rádiový signál svedli pomocí kabelů do přístrojů umístěných v učebně. V místnosti nechyběly promítací plochy s grafem ukazujícím aktuální polohu ISS, která se pohybuje rychlostí bezmála 28.000 kilometrů za hodinu.

„Vlastní kontakt není technicky zvlášť náročný, svým způsobem je to pro nás rutina. Vysíláme a přijímáme signály běžně. Ale vědomí, že buď to vyjde teď, nebo nikdy, z toho dělá drama. Jakákoli chyba může znamenat zmar celé akce,“ uvedl před zahájením rádiového spojení Bohuslav Coufal ze společnosti ONYX engineering, která vypomáhala s technickým řešením.

Trojici olomouckých gymnázií po dlouhých letech příprav vybrala pro rádiovou konferenci americká vesmírná agentura NASA, která chce pomocí diskusí s astronauty podpořit zájem studentů z různých koutů světa o vědu, techniku a výzkum vesmíru. Původně tuto výsadu měly jen školy ze Spojených států, NASA posléze možnost rádiového kontaktu s posádkou ISS rozšířila i do dalších zemí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.