Lidovky.cz

Tažení zdravotnictví proti ‚šarlatánům‘? Místo zákona zatím přijde osvěta

Evropa

  7:22
PRAHA - Plán ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) na trestní odpovědnost podvodných léčitelů se zatím nedaří. Už dva roky přitom v poště jeho rezortu přistávají negativní zkušenosti lidí s šarlatány, jak jim ministr říká. Avizovaný druhý legislativní návrh, který měl být hotov na podzim, se opět zarazil na debatě s ministerstvem spravedlnosti. Němeček proto zatím počítá s osvětou.

Na internetu najdete návod, jak si připravit lék třeba na rakovinu. foto: YoutubeReprofoto

První návrh legislativy na trestní odpovědnost léčitelů zamítlo ministerstvo spravedlnosti jako „značně neurčitý“. Ten druhý plánoval Svatopluk Němeček (ČSSD) předložit na podzim loňském roku. Zatím se tak ale nestalo, debata o postihování šarlatánů naráží na mantinely práva.

„Prozkoumali jsme několik modelů ze zahraničí, doposud není jednoznačný závěr, všechny modely a řešení mají svá úskalí,“ uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí Štěpánka Čechová. Ministerstvo podle ní ale od snahy postihovat podvodné léčitele v žádném případě neustoupilo, jen probíhají „další jednání s ministerstvem spravedlnosti“.

Nohy ve vodě a náboženský rituál

Proti šarlatánům

  • „Nejvíc mě vyprovokovala žádost, aby lidé zasílali jen negativní zkušenosti. Což je sice správně, ale není tam řečeno, aby posílali i ty kladné,“ uvedl loni pro server Lidovky.cz biotronik Tomáš Pfeiffer (více čtěte ZDE).
  • Podle jeho názoru to může dělat dojem cílené likvidace. „I když je to možná skutečně snaha problém podvodných léčitelů vyřešit. Ale bez řádné komunikace,“ dodal.
  • Zároveň v roce 2014 vznikl i otevřený dopis. Kromě lékařů či známých osobností k němu svůj podpis připojili i ti, kteří mají s léčiteli dobré zkušenosti.
  • „Jsme lidé technicky vzdělaní, takže nejsme naivní. Ale když něco funguje, tak to funguje. Dokážu to popsat, vidět a vím, že to tak je,“ uvedl tehdy jeden z autorů dopisu Ladislav Ezr.
  • LIDOVKY.CZ: Ministerstvo nasbíralo zkušenosti lidí s ‚šarlatány‘. Nádor? Jen bulka červů

Debata se přitom vede už od roku 2014. Tehdy Němeček vyzval veřejnost, aby na úřad zasílala své negativní zkušenosti s léčiteli. Šarlatáni, jak o nich šéf zdravotnictví mluví, jsou ti, kteří si přisvojují umění, které nemají. Často také odrazují pacienty od klasické léčby pod dohledem lékařů, čímž ohrožují jejich život. Výzva ale tehdy zvedla velkou vlnu nevole (viz box Proti šarlatánům).

V poště ministerstva zdravotnictví nicméně dál přistávají zkušenosti lidí, kterým podvodné léčitelství ublížilo.

„Pacient musí ponořit nohy do nádoby s vodou, léčitel provede nějaký ‚náboženský rituál‘ a při tom zbavuje danou osobu negativní energie. Poté dokáže na základě znalosti příjmení a povolání osoby přímo říct, kdo působí negativní energií na dotyčného, jehož očišťuje od takzvané špinavé energie,“ zní například jeden z příběhů, který doputoval na ministerstvem speciálně zřízenou adresu sarlatani@mzdr.cz.

Matka věřila léčiteli a nedávala šestiletému synovi inzulín, ten zemřel

Výzva se objevila poté, co média přinesla informace o závažných úmrtí, kdy takzvaní léčitelé například rodičům doporučili, aby u svého potomka s cukrovkou vysadili inzulín. V horších případech bylo radou dokonce pití dezinfekci (příběhy čtěte ZDE). Ostatně právě zrazování od klasické léčby se v poště ministerstva objevuje docela často.

Jeden z pacientů například po úspěšné chemoterapii odmítl odoperování močového měchýře, neboť mu léčitel vsugeroval, že je to hloupost. „Prý ‚má výsledky‘ a podle nich je možné rakovinu vyléčit tím, že tělo si pomůže samo. Snímky neviděl, lékařskou zprávu neviděl, sám není lékař,“ popisuje další z příběhů. Zmíněný léčitel pracoval pomocí irisdiagnostiky, která se zabývá diagnózou podle obrazu duhovky lidského oka. Léčit pacienta proto chtěl zvyšováním enzymů v těle.

„Takže se začalo pitím balené vody ve speciálním časovém režimu a dietami. Bohužel výsledek je takový, že ačkoli byl dotyčný pacient ze všech stran přesvědčován a ujišťován o smysluplnosti klasické léčby, dospělo to po půl roce do stadia rozsáhlých metastáz - plíce, játra, kosti.“

Co to je léčitelství

Jde o šarlatány

  • „Dispoziční prognostika je obor, který se zaměřuje na nemocné lidi, kterým tvrdí, že upravuje genetické a jiné dispozice. Z hlediska genetiky toto považuji za nemožné, zvlášť z toho důvodu, že mění genetické a jiné dispozice psychickými schopnostmi. Že jde o šarlatány, lidem mnohdy nedojde, neboť vše vypadá velmi věrohodně. Mnoho je manipulací psychicky poškozeno a nesou si trvalé psychické následky do dalšího života,“ zní další z příběhů.

Ministerstvo spravedlnosti Němečkovu úřadu vytýká, že za současné právní úpravy není zřejmé, co přesně se pod termínem „léčitelství“ rozumí. „Jaké formy této činnosti se připouští, a jaké nikoliv, a jaké jsou požadavky na výkon přípustných forem léčitelství,“ vyjmenovává Kristína Labohá z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti, podle kterého nebylo vůbec zřejmé, co vlastně ministerstvo zdravotnictví požduje, aby bylo kriminalizováno.

Návrh na legislativní úpravu, a to i formou zásadní připomínky k novele trestního zákoníku, ale ministerstvo spravedlnosti loni předložilo vládě s negativním stanoviskem. Byl prý „značně neurčitý“.

„Tím by orgány činné v trestním řízení byly v praxi postaveny před neřešitelný problém - není-li zákonem nikde vymezen pojem náležité péče ve vztahu k léčitelům, jako je tomu obdobně ve vztahu k lékařům, není ani možné posoudit, zda léčitel v daném případě s touto náležitou péčí postupoval, či nikoliv,“ uvedlo do stanoviska ministerstvo spravedlnosti s tím, že „zákon nevymezuje ani to, které osoby lze pod pojem léčitel vůbec zařadit“.

Držet se zdravého rozumu

Ačkoli Němeček plánoval, že nový návrh na trestní postih léčitelů předloží ke konci loňského roku, zatím se mu to nedaří. Rezort se proto rozhodl, že bude dbát na osvětovou činnost.

„Pacienty upozorní na to, že by se měli držet zdravého rozumu, neodmítat péči lékařů a nepodléhat líbivým tvrzením o zázračné léčbě, při které z nich léčitelé-šarlatáni pouze vytahují peníze,“ doplnila mluvčí Čechová.

Jak konkrétně tato osvětová činnost bude vypadat, ale neodpověděla a komentář neposkytl ani ministra Svatopluk Němeček. Rezort se prý bude držet vládou schválenou Národní strategii zdraví 2020, kde je připraven akční plán s názvem Rozvoj zdravotní gramotnosti. Ta je podle ministerstva v Česku nízká, dokonce zaostává za průměrem zemí Evropské unie. Česko to stojí až 12 miliard korun ročně. Proto se prý bude rezort soustředit jednak na vypracování národního plánu, na informace pro občany přístupné na portálu zdravotní gramotnosti, vzdělávání ve školách či zlepšení informovanosti novinářů.

Současná úprava stačí

  • Po Němečkově výzvě se nicméně ozvali i sami léčitelé s tím, že současné právo umožňuje nekalé praktiky léčitelů postihnout.
  • „Jestliže vás někdo uvede v omyl tím, že vám naslibuje reálné věci a nesplní je, říká se tomu podvod. A ten lze řešit i současnou legislativou. Jestliže někdo svým chováním či doporučením způsobí újmu na zdraví člověka, i to je trestné,“ vyjmenovával loni v srpnu biotronik Tomáš Pfeiffer, proč je podle jeho názoru trestní odpovědnost dostačující (více čtěte ZDE).
  • A rezort spravedlnosti, který Němečkův návrh zamítnul, mu dal za pravdu. „V úvahu přichází především postih pro trestný čin podvodu a dále pro poruchové trestné činy, jejichž objektem je život a zdraví, tedy především trestné činy těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a usmrcení z nedbalosti,“ doplňuje k tomu Labohá z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Jak vyléčit rakovinu? Na internetu najdete hned několik receptů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.