Lidovky.cz

Objednali si na mě dvě vraždy, tvrdil svěděk v kauze Homolka. Pak rozesmál soudkyni

Česko

  7:09
PRAHA - U soudu s exšéfem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým se v pátek odehrála přestřelka. Překvapivě však nikoliv mezi obžalobou a obhájci, ale mezi svědky. Vypovídat přišla dvojice manažerů ze společnosti figurující v případu digitalizace, kvůli níž je obžalován Dbalý společně s dalšími pěti lidmi. Před soudním senátem však vypluly na povrch spory mezi oběma muži, dokonce údajná objednávka nájemné vraždy.

Vladimír Dbalý, bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce. foto: ČTK

Jeden druhého se smíchem poplácal po zádech a objal, druhý se znechuceně odvrátil. U hlavního líčení v kauze Nemocnice Na Homolce se sešli dva nepřátelé na život a na smrt. Kdysi přitom partneři a přední postavy družstva VDI Metatrans zaměstnávající invalidy, předseda Jaromír Konečný a někdejší obchodní ředitel společnosti Tomáš Luňák.

Měl nosit úplatky na Homolku. Stíhání ale unikl. Vykrucuje se jako had, zapsal si Dbalý

Družstvo se podle obžaloby podílelo na vysávání nemocnice prostřednictvím digitalizace chorobopisů, po níž mělo skončit v kapse skupině kolem někdejšího ředitele Homolky Vladimíra Dbalého skoro 60 milionů korun. Se společností DISOL, za níž měl skrytě stát Dbalý, vytvořili sdružení DISOL group, které mělo manipulacemi tendr na digitalizaci vyhrát.

A spory kvůli zakázce zjevně rozklížily spojenectví Konečného s Luňákem. Druhý jmenovaný měl totiž o její regulérnosti pochybnosti a odmítl se na ní podílet, jak vypověděl. Konečný naopak tvrdil, že Luňák chtěl VDI Metatrans vytunelovat. Jen několik minut před rádoby vřelým přivítáním v soudní síni tak na hlavu bývalého podřízeného vršil jedno vážné obvinění za druhým.

Objednal si na mě vraždy

„Objednal si na mě dvě vraždy, podal na mě několik trestních oznámení. Takže pak jsem chodil s osobní ochrankou,“ tvrdil například Konečný o Luňákovi. Ten podle něj využil jeho oslabení po smrti manželky a z VDI Metatrans vytáhl desítky milionů korun.

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý
Zleva bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý a jeho náměstek Michal...

Konečný během vskutku osobité výpovědi chtěl dopodrobna popisovat i svoje rodinné poměry a opakovaně rozesmál soudní síň včetně předsedkyně senátu Silvie Slepičkové, která jinak udržuje dekorum.

„Hlídali mě moji sovětští přátelé,“ popsal například svoje bodyguardy. „Zakládání listin není moje hobby,“ odpověděl žalobci Zdeňku Matulovi na dotaz, zda VDI dělalo účetní uzávěrky, jak mu ukládá zákon.

Když pak popisoval okolnosti reportáže z roku 2013, kterou s ním kvůli sporům s Luňákem a digitalizací točil novinář Janek Kroupa, slovy „já tenkrát věděl hovno, kdo byl nějakej Kroupa“, soudkyně už se nesmála.

Nejste v cirkuse

„Pane svědku nejste v cirkuse. Chovejte se tak, jak se v jednací síni patří. Jinak vám může být uložena pořádková pokuta,“ varovala ho. Podobně ho napomenula ještě dvakrát, třeba když se při sledování třicetiminutového záznamu rozhovoru s Kroupou uvelebil na soudní lavici jako doma na kanapi. „Pane svědku, jak sedíte v té jednací síni!?“ zlobila se Slepičková.

Co se však týče samotných detailů digitalizace z roku 2009, za níž Homolka zaplatila podle obžaloby přestřelených 150 milionů korun, soud se od Konečného příliš nedozvěděl. Stejně jako u výpovědi na policii v přípravném řízení mu selhávala paměť.

„Detaily bez nahlédnutí do obchodního případu nejsem schopen specifikovat,“ zněla univerzální odpověď na řadu otázek. Soudkyni například zajímalo, kdo za VDI zpracovával nabídku na zakázku, či kdo podepsal finální smlouvu. „Zpracovává kolektivní orgán, kdo, to si nepamatuji,“ reagoval například.

Státního zástupce zajímala také firma K2P, která měla část dokumentů pro VDI digitalizovat za mnohem nižší cenu než ve skutečnosti nemocnice zaplatila. „K2P nic nedigitalizovalo, za tuto cenu prodávalo pracovní sílu...Smlouva je jedna věc, realita druhá,“ vypořádal se s dotazem Konečný.

Jeho někdejší podřízený Luňák, jenž ho v ohrádce vystřídal, měl o poznání lepší paměť a Dbalý a spol. z jeho slov radost neměli. Třeba když popisoval účel vzniku sdružení DISOL group, podle obžaloby nástroj k tunelování špitálu.

V kauze figuruje bývalý šéf nemocnice Vladimír Dbalý, náměstek Michal Toběrný a dalších pět lidí.

„Nevím proč vzniklo, my jsme ho k ničemu nepotřebovali,“ řekl. VDI tak podle něj tendr mohlo s přehledem zvládnout samo. Luňák také spočítal, že družstvo dokumenty pro Nemocnici Na Homolce digitalizovalo příliš draho. „Dělali jsme 4 miliony chorobopisů za nějakou cenu, najednou ta cena byla třikrát vyšší. Proč?“ tázal se.

Smlouvu na tendr nakonec za VDI odmítl podepsat, i když prý čelil velkému tlaku. „Byl jsem zastrašován, bylo mi řečeno, že to musím podepsat,“ tvrdil Luňák. Nadřízený Konečný mu nakonec zakázal chodit do Nemocnice Na Homolce a nakonec ho nechal vyškrtnout z vedení družstva.

Vytuneloval 70 milionů

Firmu podle Luňáka vytuneloval ve skutečnosti Konečný. „Na sebe, svoje spřízněné osoby vytahal 13 milionů, pak dalších pět, pak milion a tak dále....Dnes je to přes 70 milionů,“ vypočítal. Oba muži se doteď soudí.

U hlavního líčení u městského soudu tento týden vypovídali z svědci z řad zaměstnanců nemocnice či ze společností spojených s výběrovým řízením na digitalizaci.

Dbalý, jeho tehdejší náměstek Michal Toběrný čelí také obžalobě kvůli nákupu gama nože za 140 milionů korun. Soudní jednání poběží i příští týden. Skupina kolem exšéfa Nemocnice Na Homolce se měla dopustit praní špinavých peněz. Dbalý navíc čelí stíhání kvůli poradenským smlouvám a nejnověji také kvůli IT tendru a dodávce pro pracoviště navigované chirurgie. (ČTĚTE VÍCE)

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.