Lidovky.cz

Čechům uneseným v Libanonu pomohl Zeman svými kontakty v Kremlu

USA

  12:44
PRAHA - Prezident České republiky Miloš Zeman se měl významnou měrou podílet na propuštění pětice unesených Čechů v Libanonu a jejich výměně za Alího Fajáda. Zeman měl dokonce využít svých kontaktů v Kremlu a telefonovat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Prezident Miloš Zeman. foto: ČTK

Napsat to server Neovlivní.cz. Podle zdroje obeznámeného s vyšetřováním se Zeman aktivně zapojoval do celého případu. „Zeman využil své vazby na Kreml, měl dokonce telefonovat s Putinem,“ řekl zdroj.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček informaci o telefonátu sice nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. „Prezident využil všech svých pravomocí. O zmiňovaném telefonátu nic nevím, ale i kdybych věděl a bylo to tak, v případě diplomatických záležitostí informace nezveřejňujeme.“

Mám pocit, že to byla past, říká unesený Kofroň. V zajetí zhubnul 40 kilo

Miloše Zemana za klíčovou postavu považovali i únosci. Sám Zeman informoval veřejnost o faktu, že ho únosci sami kontaktovali. „Já jsem se do této kauzy dostal tak trochu nevinně, protože jsem na Hrad obdržel dopis únosců, už před několika měsíci, a ten obsahoval návrh na výměnu těchto pěti zadržených lidí za Alího Fajáda,” řekl Zeman během své návštěvy Plzeňského kraje.

Dopis, který obdržel prezident Zeman, byl ve stejném znění zaslán také na ruskou ambasádu v Bejrútu. Třetí dopis, který obsahoval i hrozby smrtí, byl zaslán před Vánoci na několik emailových adres v Česku.

Zemanův tlak byl důležitý faktor

Vliv ruské strany je údajně patrný ze zapojení libanonských oficiálních složek a syrských zpravodajců. Jeden z unesených Čechů, tlumočník Adam Homsi, řekl, že u jednoho z mužů, kteří je zadržovali, viděl průkaz tamního ministerstva obrany. Jen si nebyl jistý, zda šlo o libanonskou či syrskou armádu. Homsi se ale k této informaci odmítl vyjádřit. „Policie se nepřeje, abych takové detaily zveřejňoval.”

Zemanův vliv byl vidět i v politické části celého případu. Už od počátku se postavil za vojenské zpravodajství, které mělo na starost posuzovat požadavky únosců. Zpravodajci měli mezi unesenými svého příslušníka Martina Psíka. Se svým postojem „vydat Fajáda“ však byli osamoceni.

K plánu byl skeptický i premiér Bohuslav Sobotka, který si nebyl jistý, zda plán „pět za jednoho“ vyjde. K tomu přispěl i spor mezi tuzemskými zpravodajskými službami.

K Zemanově tlaku se nakonec přidali i ministr spravedlnosti Robert Pelikán a vicepremiér Andrej Babiš. Pelikán poté nepodepsal vydání Fajáda do USA a Libanonec tak zamířil do Bejrútu. Podmínkou české strany bylo, že si Fajáda převezmou tamní úřady.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.