Lidovky.cz

Továrnu na exekuce ovládl chaos. Došlo i na fyzické potyčky

Česko

  14:10aktualizováno  18:00
PŘEROV - Přerovský exekutorský úřad (EUP) zachvátila válka o nástupnictví. Padají obvinění ze zpronevěry peněz věřitelů a došlo dokonce k fyzickým potyčkám, kvůli nimž v největším exekutorském úřadu zasahovala policie.

Peníze opravdu odešly, ale z mého běžného účtu, tvrdí exekutor Tomáš Vrána v reakci na trestní oznámení, jemuž čelí. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Od dubna měl ve vedení úřadu dosavadního exekutora Tomáše Vránu nahradit jeho právní expert Lukáš Jícha. Jenže původní proklamace, že předání úřadu je domluvené a proběhne v klidu, teď vzaly zasvé. Jícha totiž na Vránu podal trestní oznámení kvůli tomu, že převedl 3,4 milionu korun na účet neprůhledné společnosti C.M.B. CZ FACILITY, a to údajně z depozitního účtu, kde jsou shromažďovány peníze od dlužníků a jsou z něj vypláceny věřitelům.

Obávaný exekutor Vrána skončí. Čelil stížnostem i kárné žalobě od ministra

„Jde o zpronevěru cizích prostředků, s nimiž nemá Tomáš Vrána právo jakkoli disponovat,“ tvrdí Jícha. Prokuristou zmíněné firmy je podnikatel Vít Zaorálek, trestaný za stamilionové tunelování firem.

Vrána se proti obvinění ohradil. „Je to lež. Žádné peníze z depozitního účtu převedeny nebyly. Peníze opravdu odešly, ale z mého běžného účtu, v žádném případě se nejedná o prostředky dlužníků a věřitelů,“ uvedl exekutor s tím, že na bývalé zaměstnance svého úřadu podává trestní oznámení pro závažná porušení jejich úředních povinností.

Zablokované Vránovy účty

Pracovníci EÚP kvůli nastalé situaci požádali finančně analytický útvar ministerstva financí o zablokování všech účtů soudního exekutora Vrány. „V současné chvíli jsou všechny bankovní účty zablokovány a peněžní prostředky zabezpečeny. Zároveň bylo podáno trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zpronevěry, přičemž jako podezřelé osoby byly uvedeny Tomáš Vrána, Jiří Bílek a advokát Jiří Vančura,“ podotkl Jílek.

Ministr Pelikán nechce rychlé zavedení exekutorských teritorií

Hlavní vchod do sídla úřadu v Přerově od rána střeží pracovníci soukromé bezpečnostní agentury, kteří kontrolují všechny příchozí. Do budovy dnes opět nebyl vpuštěn exekutor Vrána. O něco později u strážných nepochodila ani dvojice mužů, kteří před hlavním vchodem zaparkovali luxusní automobil s bulharskou poznávací značkou. Výlohy v přízemí jsou zataženy žaluziemi, přes něž občas pracovníci úřadu kontrolují dění na ulici.

Mimořádná kontrola

Exekutorská komora nařídila mimořádnou kontrolu v EÚP, která začala ve čtvrtek. Jak dlouho potrvá, nelze podle mluvčího komory Petra Vorlíčka odhadnout. Kontrolní komise si v pátek do Prahy předvolala Vránu a Jíchu k podání vysvětlení. „Na základě výsledků šetření se Exekutorská komora rozhodne o dalších krocích, jako je například podání kárné žaloby či trestního oznámení,“ řekla prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková. Ministra spravedlnosti Roberta Pelikána požádala o to, aby jeho úřad zahájil vlastní šetření a na případ dohlédl.

Jako poslanec pletl na exekutory bič, teď jim radí se zákony

Podle Vrány může kontrola vnést světlo do pozadí případu. „Poskytneme příslušným orgánům maximální součinnost tak, aby došlo k vyšetření celé situace a odhalení skutečných důvodů, které vedly z mého pohledu k nepochopitelnému excesu a jednání ze strany ředitele a vedení úřadu, včetně jejich protiprávních kroků, které se týkají obstavení všech mých soukromých a podnikatelských účtů,“ řekl Vrána.

Zákaz vstupu a převody peněz

Dodal, že poté, co jeho zástupci nebyli v úterý vpuštěni do budovy úřadu, vlastní peníze raději převedl ze svých běžných účtů a z podnikatelských účtů tak, aby k nim neměli přístup zaměstnanci úřadu. Prostředků na vázaných účtech v hodnotě téměř 300 milionů korun se převod pole Vrány netýkal. „Ke zpochybňované dispozici s 3,4 milionu korun se Vrána není schopen zcela přesně vyjádřit, dokud nedostane přístup k dokumentům exekutorského úřadu. Trvá na tom, že v době převodu neměl od banky žádné informace o tom, že by prostředky nebyly jeho vlastnictvím,“ uvedl Vránův mluvčí Kryštof Šabacký. Vrána kontrolorům navrhl, aby tyto peníze byly uloženy do úschovy.

Jícha byl vybrán na základě hlasování výběrové komise, ve které usedli soudní exekutoři, soudci a zaměstnanci ministerstva spravedlnosti. Vrána stál v čele EÚP od roku 2001. V pozici exekutora zůstane do 31. března, poté přerovský úřad převezme Jícha. O odvolání Vrány usiloval ministr Pelikán, který na exekutora loni kvůli stížnostem podal kárnou žalobu. EÚP zahájil činnost v roce 2001. Zaměstnává dvě stovky lidí a ročně řeší 60 tisíc nových exekucí. Roční obrat EÚP činí bezmála dvě miliardy korun.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.