Lidovky.cz

Ostré drápky čínské pandy. V okolí Zemana a Sobotky jsou lidé s vazbou na Čínu

Česko

  7:09
PRAHA - Na Pražském hradě a v Lánech se ladí poslední detaily před historickou návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga, která začne o Velikonočním pondělí. Ve Strakově akademii zase finišují jednání ohledně společných česko-čínských aktivit, které se po příjezdu zahraniční delegace oznámí. Peking se, minimálně podle zájmu české vlády, pro Prahu stává strategickým partnerem.

Prezident Miloš Zeman navštívil 24. října expozici České republiky na Západočínském mezinárodním veletrhu v Čcheng-tu, hlavním městě čínské provincie S'-čchuan foto: MAFRA - David NeffMAFRA

Pozornost nicméně přitahuje fakt, že v okolí dvou nejvýše postavených ústavních činitelů Česka se pohybují poradci z holdingu China Energy Company Limited (CEFC). Podle bezpečnostních analytiků i opozičních politiků jde o střet zájmů, ne-li riziko týkající se bezpečnosti Česka.

Herman: Čína si stěžovala na uctění obětí tibetského povstání. Prý ohrozí návštěvu Si Ťin-pchinga

Asi nejdůležitější úlohu při pronikání skupiny CEFC na český trh sehrál Jaroslav Tvrdík, bývalý sociálnědemokratický ministr obrany z let 2001 až 2003. Jako prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce má zásluhy o příliv zahraničních investic, které se v posledních měsících oznamují. I on hájí zájmy CEFC. Od února zastává funkci místopředsedy představenstva evropské pobočky holdingu CEFC Group (Europe) Company a zároveň radí premiéru Bohuslavu Sobotkovi.

Jenže v souběhu funkcí vidí minimálně teoretická rizika exředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Karel Randák. „U Číňanů bych předpokládal, že taková společnost je spojená s jejich státní správou, a ta je zase nějak propojena s nějakou tajnou službou,“ řekl LN bývalý šéf české rozvědky.

Dále v sobotních LN najdete:

  • Jen se zvukem si nevystačíme

Dnešní posluchači jsou náročnější a mnohem více využívají internet. Pořady si stahují v době, kdy na ně mají chuť. Na nás je vyrobit pro ně kvalitní obsah, říká v rozhovoru pro LN nový ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

  • Dějepis je mnohem víc než data

Jak má v současné společenské a civilizační situaci vypadat výuka dějepisu? A především: k čemu má tento předmět sloužit?

Učitel už není výlučným nositelem informací o minulosti. Vstupuje do mozaiky různých zdrojů a také různého užívání minulosti. Přesto přežívá představa formulovaná prvně Jaroslavem Gollem, že dějiny končí padesát let před naší současností. Pokusíme se ukázat, že v dnešním světě je beznadějně neudržitelná.

  • Místo posledního odpočinku českých králů opět zazáří

Již 80 let uplynulo od dokončení finální podoby hrobky českých králů. Prostor v podzemí svatovítské katedrály byl vysvěcen v roce 1935. Nyní se do místa posledního odpočinku panovníků vypravili restaurátoři, aby mu vrátili lesk, který ztratilo v průběhu uplynulých desetiletí. Čistí historické zdivo, mříže, zábradlí, dveře i mozaiku na stěnách a klenbě. Hlavně se ale pustili do oprav sarkofágů, v nichž jsou králové a královny uloženi.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.