Lidovky.cz

‚Nenáviděný’ svědek v kauze Homolka odmítl vypovídat: Mám toho dost

Česko

  16:22
PRAHA - Obhajoba si na něm chtěla smlsnout, dlouho očekávaný svědek u soudu v kauze Nemocnice Na Homolce Zdeněk Beran ale zvolil únikovou cestu. V soudní síni odmítl vypovídat kvůli strachu, že si přivodí trestní stíhání. Na jeho účtu totiž skončily miliony z údajně cinklé zakázky na digitalizaci. Vyšetřovatelům přitom předloni odpovídal, u soudu však nechtěl mluvit ani o napadení jedním z obžalovaných.

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý (vzadu vlevo) a jeho bývalý náměstek Michal Toběrný čekají na začátek hlavního líčení. foto: ČTK

„Odmítám vypovídat, abych si nepřivodil trestní stíhání,“ ukončil Beran výpověď dřív než začala. K městskému soudu dorazil za doprovodu advokáta Jiřího Matznera a v soudní síni se zjevně necítil dobře.

Soudkyně Silvie Slepičková se nad Beranovým obratem pozastavila. Zajímalo ji, proč policistům odpovídal, ale nyní se bojí. „Četl jsem informace v médiích. Dá se říct, že i z toho mám obavu,“ vysvětlil. Server Lidovky.cz například informoval, že exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý a další obžalovaní se do Berana pravidelně trefují a rádi by ho viděli mezi obžalovanými.

Loutka, či korupčník? Dbalý a spol. přes něj měli vyprat 17 milionů, mezi obžalovanými ale chybí

Na Beranově soukromém účtu totiž skončilo 17 milionů, které podle obžaloby pocházely z tunelování Nemocnice Na Homolce. Peníze nejdříve putovaly z údajně nastrčené firmy DISOL, která měla manipulacemi vyhrát zakázku na digitalizaci, na účet podle policie účelově vytvořené firmy VIRMIL.

Právě v DISOLu Beran pracoval. „Myslím si, že jsem tam jako zaměstnanec byl pouze já,“ řekl u policejní výpovědi v červnu 2014. Soudkyně ji přečetla. Beran v ní neustále opakoval, že vše činil na pokyn nadřízeného Kutila.

S Kutilovou manželkou v roce 2009 založil společnost VIRMIL, která pohltila DISOL i s penězi z digitalizace. Beran společně s obžalobou tvrdí, že VIRMIL řídil jen na oko, ve skutečnosti za ním stáli Dbalý a za nitky tahal především Kutil.

„Na účtu VIRMILU nebyly pohyby, až po převedení společnosti DISOL. Věděl jsem, že je to zisk společnosti DISOL,“ citovala Slepičková z Beranovy policejní výpovědi. Posledním krokem pak bylo převedení peněz na Beranův účet a prodej VIRMILU.

„Prostředky byly zdaněny a ve třech transakcích převedeny na můj soukromý účet. Transakci jsem provedl já z rozhodnutí pana Kutila,“ neopomněl u výpovědi v červnu 2014 připomenout Beran. Dbalý s Kutilem a další obžalovaní mu vyčítají, že si za peníze pořídil auto či dovolenou a měl by tak podle nich sedět na lavici obžalovaných taktéž.

Beran v případu navíc paradoxně figuruje jako poškozený. Měsíc po jeho výpovědi na policii ho Kutil napadl a několikrát ho udeřil pěstí, za což putoval do vazby. Ani k tomu však Beran nechtěl v soudní síni mluvit. „Podle mě ty skutky (digitalizace a napadení - pozn. red) spolu souvisí,“ vysvětlil zjevně nabrífovaný advokátem Matznerem.

Když soudkyně dočetla Beranovu několikastránkovou výpověď, Kutil už si jen posteskl, že jeho bývalý podřízený nechce odpovídat u soudu na otázky. „Jsem přesvědčen, že vypovídal pod tlakem policie a státního zástupce,“ uvedl Kutil.

Pavel Kocourek (vlevo), Vladimír Dbalý a advokát Vít Široký.
Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý

Slepičková pak ještě nabídla Beranovi, zda nechce jako poškozený sledovat hlavní líčení, šlo však cítit, že muž už odečítá vteřiny do chvíle, kdy opustí soudní síň. Na chodbě poté odmítl nabídku serveru Lidovky.cz na rozhovor. „Ne, fakt ne. Mám toho dost,“ omluvil se.

Skupina kolem Dbalého měla digitalizací Homolce způsobit škodu 57 milionů korun. Peníze údajně šly do kapsy Dbalého, jeho náměstka Michala Toběrného, jednatele Holte Medical Petra Kutila a ministerského úředníka Pavla Kocourka. Dbalý s Toběrným se u Městského soudu v Praze navíc zpovídají z údajně předraženého nákupu gama nože. Dbalého a další policie stíhá i kvůli poradenským, IT zakázkám a dodávku pro pracoviště navigované chirurgie. (ČTĚTE VÍCE)

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.