Lidovky.cz

Sobotka s Hamáčkem zmínili lidská práva, Štěch skončil u krtka a pandy

Evropa

  17:08aktualizováno  19:28
PRAHA - Přední české politiky čekal test. Museli vyřešit otázku, jestli čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi připomenout osudy nešťastníků, které čínský totalitní režim ničí a pronásleduje, či mluvit o byznysu tak jako prezident Miloš Zeman. První cestu si vybrali premiér Bohuslav Sobotka a šéf sněmovny Jan Hamáček. Čínský prezident vzal jejich zmínky „na vědomí“.

Premiér Bohuslav Sobotka čeká na přijetí u čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Lichtenštejnském paláci. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Pro harmonický rozvoj jakékoli společnosti jsou jedním ze základních předpokladů úcta k lidským právům a základním svobodám a jejich ochrana. Za velmi důležitý a užitečný nástroj pro sdílení zkušeností a komunikaci v těchto otázkách považuji lidskoprávní dialog mezi Čínou a Evropskou unií. Jako Česká republika jsme připraveni vést s Čínou také bilaterální dialog o lidských právech,“ uvedl během jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Jaroslav Tvrdík, muž v pozadí českočínských jednání.

Příznivci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na pražské Kampě.

Předseda Senátu Milan Štěch a čínský prezident Si Ťin-pching.

V Praze došlo hned k několika protestům proti čínskému režimu.

Reakci čínského prezidenta, jehož země je právě kvůli nedostatečnému respektu k lidským právům kritizována, zpráva mluvčího Martina Ayrera neuvádí.

Krnáčová: Když budeme zapálení jako oheň

Čínský prezident Si Ťin-pching dostal od pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) symbolický klíč od městských bran a podepsal se do pamětní knihy české metropole. Primátorka při ceremonii v Lichtenštejnském paláci na Kampě, kterou sledovalo poměrně značné množství zejména čínských novinářů uvedla, že Praha si váží svých "nadstandardních a dlouhotrvajících svazků" s partnerskými městy v Číně. K Šanghaji a Kantonu nedávno přibyl Peking.

Čínský prezident Si Ťin-pching podepisuje dohodu pod dohledem pražské primátorky Adriany Krnáčové.

"Pevně doufám, že tento rok přinese naší společné dohodě a oběma našim městům štěstí a prospěch. Věřím, že pokud jako opice budeme zvídaví a otevření novým projektům a jako oheň zůstaneme zapáleni pro budoucí spolupráci, dosáhneme na poli dalšího rozvoje vzájemných vztahů vynikajících výsledků," řekla Krnáčová. Si Ťin-pching podotkl, že je v Praze podruhé a cítí se ve městě jako doma. "Vaše překrásné město ve mně zanechalo hluboký dojem," uvedl prezident.

Také předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) řekl čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, že lidská práva patří k prioritám české zahraniční politiky. „Já jsem s panem prezidentem hovořil o dialogu mezi Českou republikou a Čínou a mezi Evropskou unií a Čínou. Ocenil jsem fakt, že jsme na těchto úrovních schopni diskutovat o všech tématech včetně lidských práv, která jsem označil za jednu z priorit české zahraniční politiky,“ popisoval schůzku Hamáček.

Nevkusné protesty, hodnotil Štěch

Si podle něj „vzal tu informaci na vědomí a potvrdil kvalitu našich vztahů“. Česko-čínské vztahy jsou podle předsedy sněmovny asi historicky nejlepší od navázání diplomatických styků, nebo zcela určitě od vzniku České republiky.

To předsedovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD) nezbyl na lidskoprávní otázky během půlhodinového setkání čas. Štěch podotkl, že „nemáme až tolik zase právo někomu vnucovat naše pojetí“. „I my máme problémy, které bychom měli rychleji řešit,“ řekl.

Soudí, že informace o pražských protestech se k čínské delegaci dostaly. „Některé formy protestu byly nevkusné, nebyly namístě a spíše poškozují obraz České republiky. Hanobit symboly suverénního státu ještě při návštěvě jeho vrcholného představitele, to skutečně není slušné jednání,“ poznamenal předseda Senátu.

Všichni vrcholní politici ČSSD mluvili o ekonomice. Předmětem jednání premiéra Sobotky s čínským prezidentem byla také bilaterální spolupráce v rámci iniciativy Hedvábná stezka. „V této věci chceme pokračovat v přípravě konkrétních projektů a podpořit české exportéry v pronikání na čínský trh,“ uvedl podle mluvčího premiér.

Předseda vlády připomenul, že v posledních dvou letech se zvýšil jak objem čínských investic v Česku, tak počet čínských turistů v Česku. Jen loni jich přijelo 285 tisíc, což je oproti roku 2014 nárůst o 35 procent. Přispělo k tomu přímé letecké spojení mezi Prahou a Pekingem, na které letos naváže přímá linka z české metropole do Šanghaje. Rozvoj zaznamenala také česko-čínská finanční spolupráce. V Praze byla otevřena pobočka Bank of China, v delegaci čínského prezidenta byly zastoupeny další významné čínské banky, které „mají vesměs zájem o investice a aktivity v ČR“. „Naše země se tak pro Čínu postupně stává významným středoevropským dopravním a finančním centrem,“ podotkl premiér.

Tomáš Halík odsloužil mši za oběti komunistické Číny v Tibetu v kostele sv....
Na demonstraci proti čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi se objevil i...

Společně se Sobotkou se setkání zúčastnili také vicepremiér Andrej Babiš, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr dopravy Dan Ťok (všichni ANO). Přítomni byli rovněž ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (všichni ČSSD) a státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Zemanovi věří 62 procent

Prezidentovi Miloši Zemanovi v březnu důvěřovalo 62 procent Čechů, což je podle průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) dosud nejvíc od jeho zvolení v roce 2013. Důvěra ve vládu, která je momentálně 41 procent, se dlouhodobě a bez větších zvratů pohybuje nad 40 procenty. Nejdůvěryhodnější ústavní institucí pro občany zůstávají starostové a obecní zastupitelstva, které kladně hodnotí přes 60 procent veřejnosti. Naopak nejhůře z hodnocení vycházejí obě parlamentní komory - Sněmovna a Senát.

Také Hamáček mluvil s čínským prezidentem o ekonomické spolupráci a o vzájemné spolupráci ve vzdělávání, turistice. „Čínští občané jsou movitější, mohou si dovolit cestovat,“ poznamenal Hamáček.

Štěch poznamenal, že z Číny do Česka přicházejí silní investoři. Vzájemné kontakty by měly pomoci vzájemně se seznámit s fungováním státu, tvorbou legislativy, pochopení jeden druhého. „Pokud Číňané chtějí tady podnikat, musí respektovat české právní prostředí,“ podotkl Štěch s tím, že provázání legislativy potrvá delší čas.

„Skončili jsme u dětí, krtek, večerníček, panda. Myslím si, že to je výborná perspektiva,“ dodal Štěch s úsměvem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.