Lidovky.cz

‚Číňané se zlobí‘, vadily policii tibetské vlajky na FAMU. Škola žádá vysvětlení

Česko

  15:23
Kriminální policie „vyšetřovala“ tibetské vlajky visící na budově FAMU na pražském Smetanově nábřeží. Akademici se bouří a chtějí vysvětlení po vedení policie.

Příznivci a odpůrci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se setkali na pražské Kampě. foto: Yan ReneltMAFRA

„Dne 30. března 2016 v ranních hodinách vstoupila na děkanát FAMU dvojice mužů, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie a svou přítomnost zdůvodnili údajnou stížností na vyvěšení tibetských vlajek na budově FAMU,“ stojí v prohlášení, které podepsal Akademický senát filmové školy.

Čínský Krtek je ideologický kýč, s uměním nemá nic společného

„Pokládáme tento počin za bezprecedentní narušení Práva na svobodu vyjadřování,“ zdůrazňují akademici. I proto v prohlášení žádají policejního prezidenta a ministra vnitra o prošetření a hlavně vysvětlení incidentu. „Tibetské vlajky budou ponechány na budově školy jako symbolická připomínka, že Česká republika se deklaruje jako demokratický stát, k jehož základním pilířům patří respektování lidských práv a svobod,“ vzkazují z FAMU.

„Nemůžeme nechat bez povšimnutí návštěvu, jež svým étosem připomíná politické maškarády komunistického režimu,“ vysvětlilo v úterý vedení fakulty, proč vyvěsilo tibetskou vlajku. „Policisté řekli, že Číňané se kvůli tomu zlobí,“ popsal úterní návštěvu policistů v civilu děkan FAMU Petr Jech pro Hospodářské noviny.

1. dubna 2016

Policejní prezidium na dotaz serveru Lidovky.cz uvedlo, že se celé bezpečnostní opatření nyní vyhodnocuje. „Jednotlivými údajnými excesy se rovněž zabývá GIBS. S ohledem na tuto skutečnost se policie v současné době nebude blíže vyjadřovat k různým spekulacím a stížnostem fyzických či právnických osob. I tímto údajným excesem se kontrolní orgány zabývají. Jak již bylo avizováno, výsledky šetření budou k dispozici v řádu několika týdnů. Prezentace vlajky Tibetu samozřejmě nepředstavuje sama o sobě jakékoliv protiprávní jednání,“ uvedl tiskový odbor.

Nejde přitom zdaleka o jediný případ, kdy policie řešila vylepení či vyvěšení tibetské vlajky během návštěvy prezidenta komunistické Číny Si Ťin-pchinga. Například v kancelářích naproti hotelu Hilton, kde čínský prezident bydlel, nechávali policisté sundat vlajky kvůli „bezpečnostní hrozbě“.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.