Lidovky.cz

Novinářka, jež odkrývá Panama Papers: Rusové se nebojí, čeští politici jsou mazaní

Vladimír Putin

  9:35
PRAHA - Masivní únik dat o obřím byznysu s ukrýváním miliard v daňových rájích. Tak se dá ve zkratce popsat kauza známá jako Panama Papers, kterou včera začaly rozkrývat přední světové deníky zapojené do práce Mezinárodního konsorcia investigativních žurnalistů (ICIJ).

Kauza Panama Papers rozkrývá dvě dekády anonymizace majetku světových elit. foto: ICIJ

Přes jedenáct milionů dokumentů panamské právní firmy Mossack Fonseca, která pro své klienty z celého světa vytváří offshore struktury, ukazuje na masivní daňové úniky či ukrývání pravých vlastníků firem. V spletité kauze uvízly i velké ryby světové politiky, míří do okruhu ruského prezidenta Vladimira Putina či čínských politických špiček.

Více než čtvrt milionu dokumentů pak má vazbu přímo na Česko a figuruje v nich 283 jmen lidí a firem z tuzemska. Objevují se mezi nimi i přední čeští byznysmeni jako Petr Kellner nebo Daniel Křetínský nebo světově „proslulý“ jihoafrický vězeň Radovan Krejčíř.

„Je tam hromada závažných věcí. Velmi alarmující je případ eBanky. Tento někdejší český finanční ústav je v dokumentech zmiňován jako jediný na světě, který se nezajímá o skutečného vlastníka konta,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které českou stopu v Panama Papers začalo zveřejňovat na svém webu investigace.cz.

Unikly dokumenty o daňových rájích. Zmiňují politiky a byznysmeny, skandál míří i do Česka

Platí však vždy totéž, co v případě SwissLeaks – mít účet ve švýcarské bance není trestné, využití služby panamské společnosti rovněž neznamená primárně něco nekalého.

Jak unikla data ze společnosti Mossack Foncesa, která vytváří pro klienty po celém světě offshorové struktury, díky nimž například ukrývají peníze před daňovými úřady svých zemí?
Data této panamské společnosti vynesl whistleblower, tedy člověk, který měl pocit, že údaje v těchto dokumentech jsou natolik závažné, že by k nim měli mít přístup novináři a měli možnost rozkrýt nekalosti, které se pomocí těchto struktur v daňových rájích dějí. Doručil je redakci Süddeutsche Zeitung, kde vyhodnotili, že jde o obrovský objem dat týkajících se celého světa, na jejichž zpracování nemají tamní novináři sami kapacitu. Proto data sdíleli s Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ), které je přes rok zpracovávalo.

Vy jste měla možnost prostudovat „českou“ stopu v těchto tak zvaných Panam Papers. Ukazují uniklá data na závažné zneužívání offshoreových struktur, nebo jde jen o zajímavý pohled na fungování českých především byznysmenů? Je totiž třeba připomenout, že pouhé vlastnictví struktur v daňových rájích žádnou nekalost neprokazuje...
Je tam hromada závažných věcí. Velmi alarmující je případ eBanky. Tento někdejší český finanční ústav je v dokumentech zmiňován jako jediný na světě, který se nezajímá o skutečného vlastníka konta. Pak jsou tam případy antedatace dokumentů o vlastnících, kdy případ „posunutí“ data o deset let je sice extrém, ale jsou tam změny dat třeba o měsíce, které mohou mít velmi závažný dopad.

Řada dokumentů týkajících se českého prostředí pak pracuje s akciemi na doručitele, tedy zcela anonymizovanými vlastníky, ale lze tam dohledat adresy, a ty mohou k někomu konkrétnímu směřovat, zvlášť když to není panelák někde na velkém sídlišti, ale třeba rodinný dům v Ústí nad Labem.

V těchto dokumentech se poprvé zjevují jména předních českých byznysmenů, což v předešlých únicích jako byly SwissLeaks s tajnými švýcarskými konty nebylo. Co je tentokrát jinak?
Ten únik dat je mnohem masivnější. Jde o stovky tisíc dokumentů. A jde o mnohem větší časový úsek. Vezměte si, že třeba data týkající se Radovana Krejčíře jsou z roku 1998. Tehdy mnoha českým podnikatelům připadalo zajímavé využívat offshore struktury a nebáli se tehdy tolik uvádět třeba svá pravá jména a nejednat výhradně přes prostředníky.

Naopak čeští politici, alespoň z prozatím zveřejněných informací, opět unikli. Proč?
Má několikaletá zkušenost mi říká, že v tomto směru jsou čeští politici velmi mazaní. Zatímco v Rusku nebo v Číně jim nevadí oslovovat podobné firmy jako je Mossack Fonseca napřímo a podepisovat dokumenty, tak čeští politici se často schovají za akcie na doručitele a ještě neoslovují nikoho přímo, posílají prostředníky, primárně právníky. A ti ještě nejdou k české pobočce, ale využijí služeb některé zahraniční. To je třeba i případ Slovenska. Jejich seznam v Panama Papers je velmi chudý. Ale v dokumentech připisovaných třeba právě České republice je mnoho zajímavých a závažných poznatků směrem ke Slovensku.

Pravidla mezinárodního novinářského konsorcia vyžadují, aby jeho členové vždy kontaktovali osoby, o nichž píší. Ve vašem výčtu se objevují jména lidí, kteří dlouhodobě s novináři nekomunikují...
V první fázi, kdy jde skutečně jen o výčet, jsme s nimi mluvit ani podle pravidel ICIJ nemuseli, v následujících dnech a týdnech začneme vydávat jednotlivé profily a kauzy vyplývající z daných dokumentů, už je samozřejmě kontaktovat budeme.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.