Lidovky.cz

Firma chce po státu 335 miliard za poradenství. Řeší se pravost podpisu Klause

Česko

  7:51
PRAHA - Kyperská firma si dělá nárok na stamiliardy za poradenství s výstavbou dálnic. Ohání se dokumenty údajně podepsanými Klausem. Žaloby o miliardy či desítky miliard proti státu jsou minimálně od přelomu milénií v Česku běžnou záležitostí. Právníci státu ale podle zjištění LN řeší spor, v němž brání pro stát unikátně vysokou částku.

Václav Klaus je proti rušení lustračního zákona. foto: Dan Materna, MAFRA

Konkrétně 335 miliard korun, což hravě předčí nejdražší dosud rozhodnuté pře vedené proti Česku, tedy prohrané arbitráže kvůli televizi Nova za deset miliard a kvůli zkrachovalé IPB, v níž místo požadovaných 40 miliard nakonec státní kasa přišla o necelé čtyři.

Ve při s rekordní částkou jde o údajné pohledávky za poradenství a zajišťování peněz na výstavbu dálnic po sametové revoluci. Dokazovat to mají listiny, které nesou podpisy někdejšího federálního ministra financí Václava Klause a jeho tehdejšího náměstka Ivana Kočárníka. Právě o uznání jejich pravosti se s ministerstvem financí soudí kyperská firma Prudeno Investments. Na jejich základě pak chce žádat proplacení 13,9 miliard dolarů, tedy dle aktuálního kurzu 335 miliard korun.

Zátah kvůli insolvenčním podvodům: případ sahá až ke Klausově think tanku

Stát ovšem alespoň zatím tahá „za delší konec“. Obvodní soud pro Prahu 1 totiž žalobu v prvoinstančním řízení zamítl. „Rozsudek soudu nám dal za pravdu a my uděláme vše pro to, abychom práva státu obhájili a dokázali, že nároky protistrany nejsou oprávněné. V dalších případech takto naši právníci vloni uhájili pro stát 41 miliard korun,“ uvedla pro LN Kateřina Arajmu, generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který slouží jako právní kancelář pro státní instituce. Její úřad pravost dokumentů absolutně neuznává, a u soudu navíc argumentoval tím, že se jejich pravostí nemá soud vůbec zabývat. Žalobce má dle zákona rovnou rozběhnout soud o případné plnění, který by i autenticitu dokumentů prověřil.

Suma rostla skokově

Případ stamiliardové částky se začal odvíjet v květnu 2002. Tehdy se českému ministerstvu financí přihlásil Rakušan Erich K. Freiler s tím, že má pohledávky vůči státu, které vznikly již v roce 1991 – údajně tak, že poskytoval tehdejšímu federálnímu Československu poradenství a obstarával finanční prostředky na výstavbu dálnic. Jako důkaz přiložil kopie platebních příkazů podepsaných Václavem Klausem a Ivanem Kočárníkem a žádal proplacení zhruba 290 milionů dolarů. O dva měsíce později přišla do ministerského sídla v Letenské 15 urgence i se započítáním penále a suma již byla bezmála půl miliardy dolarů.

Další korespondence pak byla jako začarovaná – ministerstvo žádalo doložení nároků a Rakušan Freiler urgoval zaplacení částky s tím, že sumu postupně skokově navyšoval.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.