Lidovky.cz

Chybovali jsme jen na FAMU. Nikdo z politiků nás neúkoloval, brání se policie

Česko

  15:05aktualizováno  17:16
PRAHA - Policie při bezpečnostních opatřeních během březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze chybovala pouze při postupu na pražské FAMU, kde byly vyvěšeny tibetské vlajky. Jiné chyby interní šetření policie neodhalilo. Policie dostala 27 podnětů, z toho tři vyhodnotila jako stížnost.

Policisté odvádí aktivisty, kteří se pokoušeli vyvěsit tibetské vlajky místo čínských. foto:  Michal Šula, MAFRA

Novinářům to ve čtvrtek řekla Michaela Hybnerová z policejního odboru, který se kontrolou zabýval. Policie dostala 27 podnětů, z toho tři vyhodnotila jako stížnost. Zbývajících 24 podali nepřímí účastníci na základě informací médií.

Tři stížnosti přišly od lidí, kteří byli v přímém kontaktu s policisty a jejich postup považovali za nesprávný.

Hybnerová uvedla, že odbor vnitřní kontroly se zabýval čtyřmi konfliktními situacemi, které se staly na Evropské třídě. U problému s odmítnutím opustit prostor zatím šetření neukončila, u ostatních tří incidentů nezjistila žádné závadové jednání. Tyto situace se týkaly aktivistů připoutaných ke sloupu veřejného osvětlení, střetu mezi příznivci čínského prezidenta a velikonočními koledníky a zajištění muže s tibetskou vlajkou uprostřed skupiny pročínských aktivistů.

Problém jen na FAMU

Legitimní byl podle ní i postup při odstranění tibetské vlajky u hotelu Hilton. Pokyn prý dal pracovník Útvaru rychlého nasazení, který zajišťoval bezpečnost objektu. Údajně nehrálo roli, zda byla vlajka tibetská, čínská nebo česká.

‚Číňané se zlobí‘, vadily policii tibetské vlajky na FAMU. Škola žádá vysvětlení

Hybnerová zopakovala, že dva policisté, kteří nařídili šetření ohledně vyvěšení tibetské vlajky na FAMU, čelí kárnému řízení.

Výjimečný nebyl ani postup policie při demonstraci na Hradčanském náměstí. Stejná situace byla při dřívějších návštěvách amerického nebo ruského prezidenta. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. Jeden z organizátorů demonstrace Tomáš Pikola (LES) reagoval, že Tuhého tvrzení není zcela pravdivé.

Žádná politická objednávka

Tuhý na konferenci zároveň odmítl, že by policisté během návštěvy Si Ťin-pchinga jednali na jakoukoli politickou objednávku.

Policie zvládla čínskou návštěvu dobře, hodnotí vláda. Incidenty prošetří GIBS

Demonstrace proti čínské lidskoprávní politice se měla uskutečnit na Hradčanském náměstí. Protestující akci na náměstí předem ohlásili, policie ho ale pro chodce i vozidla z bezpečnostních důvodů uzavřela a demonstranty na něj těžkooděnci nevpustili.

Tuhý kritiku odmítl s tím, že Hradčanské náměstí bylo v minulosti uzavřeno i při jiných významných zahraničních návštěvách. Podle něj navíc svolavatel akce změnil místo konání do nedalekého parku. „V době, kdy se (demonstranti) dožadovali vstupu na Hradčanské náměstí, nebylo aktuální místo shromáždění, protože ho svolavatel změnil,“ prohlásil Tuhý.

„Zrušit, nebo se přemístit?“

„To, co řekl policejní prezident ohledně změny místa konání akce, není tak úplně pravda. Měli jsme nahlášeno Hradčanské náměstí, na magistrátním webu bylo uvedeno ještě v úterý ráno. V půl jedenácté dopoledne mi pak volala policie, že náměstí je uzavřeno. Ptali se, jestli chceme akci zrušit, nebo ji udělat někde jinde. Až v reakci na to jsme nahlásili přesun do parku, neměli jsme jinou možnost,“ popsal svolavatel demonstrace Pikola.

K argumentu, že náměstí bývalo uzavřeno i při návštěvách jiných státníků, řekl, že v době svolaného protestu již čínský prezident na Pražském hradě nebyl. „Právě proto jsme akci svolali tam. Chtěli jsme mít pokojné shromáždění,“dodal.

23 zadržených

Martin Vondráček, který velel bezpečnostním opatřením při návštěvě čínského prezidenta, na konferenci řekl, že policisté měli nařízeno perzekvovat pouze lidi s transparenty nebo vlajkami, jejichž prezentací by mohl být spáchán trestný čin nebo přestupek.

Vondráček na konferenci zároveň pustil video ze školení, kde policisty instruval, jak během návštěvy čínské delegace postupovat. „V Číně mají úplně jiný právní systém. My musíme postupovat jinak,“ zaznělo například během instruktáže.

‚Čínské komplikace‘. Matku s dítětem nechtěli policisté pustit z parku domů

Policisté během návštěvy Si Ťin-pchinga museli zasahovat u deseti závažnějších incidentů. Většinou šlo o oddělení skupin lidí s odlišnými názory. „Během návštěvy bylo na osobní svobodě omezeno 23 osob. Většinou kvůli přestupkům,“ doplnil Vondráček.

Vondráček také vysvětlil, proč policisté zabavovali tibetské vlajky - jednalo se prý o důkazní materiál. Strážci zákona však většinu tibetských vlajek nechali bez povšimnutí.

Terč kritiky

Policisté čelili kritice například kvůli tomu, že zabavovali tibetské vlajky, které visely z oken. K dalším kritizovaným momentům patřila nahlášená demonstrace proti čínské lidskoprávní politice na Hradčanském náměstí. Protestující si náměstí pro demonstraci zamluvili, policie ho ale pro chodce i vozidla z bezpečnostních důvodů uzavřela a těžkooděnci na něj demonstranty nevpustili.

Dva Číňané se snažili zabalit dívku do vlajky proti její vůli.
Příznivci a odpůrci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se setkali na pražské...

Nejvíc kritizovaným incidentem nejspíš byla přítomnost policie na pražské FAMU kvůli vyvěšení tibetské vlajky. Policejní prezident Tomáš Tuhý se za jejich postup omluvil vedení školy a označil ho za „nevhodný a nadbytečný“. Dva policisté čelí nyní kárnému řízení.

Náklady na bezpečnostní opatření při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku se vyšplhaly na zhruba 16 milionů korun. O bezpečnost významného státníka se každý den staralo kolem tisícovky policistů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.