Lidovky.cz

Pražský magistrát: Zakázat hidžáby? Školám zatím radit nebudeme

USA

  19:08
PRAHA - Praha středním školám ohledně zákazu muslimských šátků zatím radit nebude. Vyčká na judikát soudu nebo metodický pokyn ministerstva školství. Téma ve čtvrtek probíral magistrátní výbor pro výchovu a vzdělávání.

Muslimka s hidžhábem - ilustrační foto: Shutterstock

Otázka náboženských symbolů ve školách v Česku rozvířila zhruba před rokem a půl, kdy zdravotnickou školu v Praze kvůli zákazu nosit hidžáb první den vyučování opustily dvě studentky. Jedna z nich se se školou soudí.

Studentka zažalovala pražskou střední školu kvůli zákazu nošení hidžábu

Školy mohou podobné situace upravovat ve školních řádech. „Řešíme spíš individuální případy na jednotlivých školách. Nemám informaci, že je to problém nějak masový. Osobně metodický pokyn považuju za nadbytečný,“ uvedla na jednání výboru v říjnu odvolaná radní pro školství Irena Ropková (ČSSD).

Ne paušálním zákazům

Ministerstvo se už k problému v minulosti vyjadřovalo. Školy by podle něj neměly plošně omezovat používání náboženských symbolů svými žáky například tím, že ve školním řádu paušálně zakážou všechny pokrývky hlavy. „Právo svobodně projevovat své náboženství nebo víru v rámci vzdělávání může být omezeno jedině tehdy, je-li to nezbytné k zachování jiných práv stanovených zákonem - například: veřejná bezpečnost, ochrana zdraví, ochrana práv a svobod druhých,“ sdělilo na dotaz ministerstvo.

Na pracovní pohovor přišla v hidžábu. Měla na to právo, rozhodl soud v USA

Otázka náboženských symbolů ve školách v Česku rozvířila zhruba před rokem a půl, kdy zdravotnickou školu v Praze kvůli zákazu nosit hidžáb opustily dvě studentky. Ombudsmanka Anna Šabatová žádala pak změnu školního řádu, škola podle ní dívky nepřímo diskriminovala. Ředitelka školy argumentovala školním řádem, který zakazoval všechny pokrývky hlavy.

Školní řád připravuje ředitel školy, který ho následně předkládá ke schválení školské radě. Určuje pravidla vnitřního fungování školy a definuje základní požadavky na chování žáků. Jeho součástí jsou například pravidla pro omlouvání absence nebo zásady známkování. „Jako nejvhodnější řešení se však jeví uvést obecnou deklaraci ústavně zaručených práv a svobod v úvodu školního řádu, s tím, že jejich záruka se stává hlediskem pro posuzování všech dalších práv a povinností,“ uvádí dále ministerstvo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.