Lidovky.cz

Zloděje obrazů také nemusíme znát, aby šlo odsoudit jeho pomocníka, torpéduje soudkyně Dalíka

Česko

  11:13
PRAHA - Rázně se rozsudek nad Markem Dalíkem vypořádal s jednou z jeho hlavních výtek. Lobbistovi vadilo, že byl v roli pomocníka odsouzen za půlmiliardový úplatek, aniž by bylo jasné, pro koho vlastně peníze při jednání o nákupu obrněnců Pandur žádal. Soudkyně Veronika Čeplová mu ale vzkazuje, že nic takového není nutné a navíc přidává dva příklady ze soudní praxe.

Marek Dalík u soudu foto: Mafra - Dan Materna

Dalíkův podíl na trestném činu podle soudkyně vůbec nesouvisí s tím, zda je identifikován hlavní pachatel, jak tvrdí jeho obhájce Tomáš Sokol. „Ze všech souvislostí vyplývá, že aniž by byl oprávněn jednat v projektu souvisejícím s obranyschopností státu, se zúčastnil dvou takových schůzek a nedovedl vysvětlit proč, na čí pozvání na schůzku vůbec chodil, přičemž požádal o sumu zhruba půl miliardy korun za to, že projekt bude pokračovat,“ konstatuje rozsudek.

Jak informoval server Lidovky.cz, předsedkyně soudního senátu v písemném vyhotovení verdiktu uvádí, že hlavního pachatele se nepodařilo během dokazování určit. Není tedy jasné, kdo Dalíka na schůzku se žádostí o peníze vyslal.

„Suma byla tak vysoká, že je vyloučeno, aby o ni požádal sám za sebe nebo Výboha (obchodník se zbraněmi a přítel slovenského premiéra Miroslav Výboh, jenž se schůzek účastnil). Je tedy zřejmé, že jednal na pokyn takové osoby, která pokračování mohla zařídit, přičemž z logiky věci vyplývá, že okruh těchto osob je značně omezený,“ napsala Čeplová. V podezření jsou podle ní expremiér a Dalíkův přítel Mirek Topolánek a tehdejší náměstek ministerstva obrany Martin Barták.

Právě kroužení kolem neznámého hybatele možného úplatku třikrát šest milionů euro vadí Dalíkově obhájci Tomáši Sokolovi. Mluvil o něm v závěrečné řeči i krátce po vynesení nepravomocného rozsudku, jenž jeho klienta posílá na pět let za mříže.

‚Ojedinělý výrok soudu‘

„Výrok soudu, který uzná někoho vinným, že žádal úplatek pro někoho, koho není ani možné specifikovat, je velmi ojedinělý a zvláštní,“ uvedl Sokol s tím, že právně si takovou situaci vůbec neumí představit.

Čeplová ale do rozsudku vepsala hned dva totožné případy ze soudní praxe, existuje jich však podle ní mnoho. „Namátkově lze uvést příklad, kdy pomocník zloděje, který právě vykradl byt, stál s vozidlem a mobilním telefonem na rohu ulice, aby případně varoval před blížícím se nebezpečím a především, aby podle předchozí dohody převzal od zloděje ukradené obrazy, a v okamžiku, kdy je od zloděje převzal, byl zadržen, obrazy vráceny majiteli a pomocník byl odsouzen, přičemž nikdy neprozradil jméno hlavního pachatele,“ líčí rozsudek poněkud krkolomně jednu z konstrukcí.

A přidává případ vraždy, kdy pachatel pod falešnou záminkou požádá pomocníka, aby mu opatřil fotografie nevěrného partnera a zbraň, organizátor je pak předá nájemnému vrahovi, který partnera střelí zezadu, ale nezabije ho. Pomocník se posléze přizná, že pomáhal opatřit zbraň, avšak útočníka nezná a prozrazený organizátor jeho totožnost neprozradí. „Bylo by absurdní se domnívat, že při neznalosti totožnosti hlavního pachatele by snad organizátor nebo pomocník pokusu o vraždu neměli být trestně stíhání,“ uvádí Ceplová.

Trest vězení a pět milionů

Kromě pětiletého vězení má Dalík podle rozsudku Městského soudu v Praze zaplatit pokutu pět milionů korun za to, že si v roce 2007 řekl o úplatek v pražské restauraci U Malířů na schůzce se zástupci dodavatele obrněnců, společnosti Steyr.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.