Lidovky.cz

Za pád lanovky v Krkonoších může provozovatel, nebude však potrestán

Česko

  13:41
TRUTNOV - Okresní soud v Trutnově uznal vinu provozovatele zřícené nákladní lanovky k chatě Bumbálka v Krkonoších Miloslava Jirmana, ale upustil od jeho potrestání. Při zřícení lanovky v listopadu 2013 zahynul osmatřicetiletý muž a další čtyři lidé se vážně zranili.

Přetržené lano způsobilo v roce 2013 tragický pád nákladní lanovky v Přední Labské u Špindlerova mlýna. foto: MAFRA: Michal Klíma

Pětačtyřicetiletému Jirmanovi za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti hrozilo až šest let vězení. Jirman před soudem vinu opakovaně popřel, jeho obhájce žádal zproštění obžaloby.

Soud podle předsedkyně senátu Stanislavy Suchánkové při rozhodnutí o upuštění od potrestání přihlédl k tomu, že významné spoluzavinění tragédie leží na samotných poškozených. Jako polehčující okolnost soud Jirmanovi přiznal jeho dosavadní bezúhonný život.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i Jirman si pro podání odvolání ponechali lhůtu. Nároky zdravotních pojišťoven za léčení zraněných ze celkem 1,023 milionu korun a žádost pozůstalých dětí o náhradu celkem jednoho milionu korun soud odkázal od občanskoprávního řízení.

Rodina se dvěma dětmi, která přijela do Krkonoš 29. listopadu 2013 na víkend, nastoupila v dolní stanici na korbu lanovky. Možná si ve špatném počasí za tmy chtěli ušetřit cestu pěšky do kopce k chatě. Tažné lano se však krátce po rozjetí lanovky přetrhlo. Korba s lidmi se asi z deseti metrů zřítila na příkrý svah směrem k Labi. Muž zraněním podlehl, dvě ženy a dvě děti ve věku pět a 11 let skončily v péči lékařů.

Z lana trčely dráty, ale ještě fungovalo, odmítá vinu provozovatel lanovky Bumbálka

Podle obžaloby Jirman jako provozovatel a strojník lanovky v rozporu s provozními podmínkami nedostatečně kontroloval a spravoval technický stav zařízení, zejména stav a opotřebení lan. O údržbě také podle obžaloby nevedl záznamy a v inkriminovaný den se nepřesvědčil, zda nejsou v korbě kromě zavazadel i lidé, jejichž přeprava byla zakázána. Obžaloba připomněla, že již dříve v lanovce lidé jezdili. Státní zástupkyně pro Jirmana v závěrečné řeči žádala podmíněný trest vězení v rozmezí 18 měsíců až dvou let. „Vyčkáme písemného vyhotovení rozsudku a podle toho zvážíme další kroky,“ řekla státní zástupkyně Dagmar Čevelová.

Jirman při výpovědi před soudem vinu za pád lanovky popřel. Lano podle jeho mínění nebylo v takovém stavu, že by hrozilo jeho přetržení a pád korby lanovky. Údržbu podle svých slov nezanedbával. Znalec posuzující stav lanovky měl jiný názor. Za příčinu havárie označil mechanické poškození a zkorodování tažného lana, které vznikalo několik let.

Přetržené lano způsobilo v pátek večer tragický pád nákladní lanovky v Přední Labské u Špindlerova mlýna na Trutnovsku.
Přetržené lano způsobilo v pátek večer tragický pád nákladní lanovky v Přední Labské u Špindlerova mlýna na Trutnovsku.

Podle Jirmanova obhájce Michala Fraňa stav lana nemůže být příčinou tragického následku pádu lanovky. „Příčinou je to, že lidé do lanovky nastoupili, ač neměli. O zákazu přepravy lidí poškození věděli. Za dobu existence chaty lanovka nikdy lidi k chatě nepřepravovala,“ uvedl obhájce. Názory obžaloby označil za „účelově konstruované tvrzení“. Jirman uvedl, že v minulosti se lanovkou dolů asi deset lidí vezlo, většinou když šlo o transport zraněného.

K přepravě lidí lanovkou v kritický listopadový den Jirman uvedl, že když lanovku naloženou zavazadly směrem nahoru spustil, byl přesvědčený o tom, že v korbě žádní lidé nejsou. U soudu vypovídaly i dvě ženy, které pád lanovky přežily. Obě shodně řekly, že si na nic z osudného dne nepamatují. Krátce po nehodě Jirman lanovku opravil a opět uvedl do provozu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.