Lidovky.cz

U Hodonína soutěžili odstřelovači z celé Evropy. Zastřílel si i ministr Stropnický

Česko

  17:21
BZENEC (HODONÍNSKO) - Nenápadné přiblížení k nepříteli a jeho likvidace, skryté vyhledání nepřátelského odstřelovače, střelba z bunkru i střelba na více než půl kilometru je jen několik z disciplín světového šampionátu vojenských odstřelovačů. Konal se tento týden v Bzenci na Hodonínsku. Soutěž vyhrál tým zásahové jednotky české policie.

Maskování a střelbu si v Bzenci vyzkoušel i ministr obrany Stropnický (ANO). foto: ČTK

Šampionát pořádala již osmým rokem 7. mechanizovaná brigáda. Podle jejího velitele Pavla Lipky se ho účastnilo 36 odstřelovačských týmů z devíti evropských zemí včetně Slováků, Poláků, Finů nebo Francouzů.

„Všechny disciplíny jsou připraveny na základě skutečné události, které se staly. Tak aby se co nejvíce přibližovaly reálným situacím,“ řekl jeden z organizátorů Petr Marek, bývalý elitní armádní odstřelovač se zkušenostmi ze zahraničních misí. Soutěže se účastnili i lidé, kteří konkrétními situacemi v reálné situaci prošli a své zkušenosti mohou kolegům předat. Podmínky byly podle Marka nastaveny až do extrému a odstřelovači si tak při disciplínách sáhli na dno svých sil. Vzpomněl loňský případ, kdy jeden ze soutěžících až při šampionátu zjistil, že je klaustrofobik.

Armádní odstřelovači si pořídí nové velkorážní pušky. Vyjdou na 45 milionů

Mezi disciplínami byla střelba na desítky až stovky metrů, na pohyblivý cíl nebo na skrytý cíl za stěnou. Při jedné z disciplín soutěžící dostali malou černobílou fotografii člověka, kterého měli zlikvidovat. Podobiznu si museli zapamatovat nebo namalovat. Druhý den pak odstřelovač musel svůj cíl poznat mezi dalšími siluetami a zasáhnout. Další soutěží bylo nenápadné přiblížení se cíli. Odstřelovač se musel dostat na dostatečnou vzdálenost, aniž by ho rozhodčí spatřili. Úkoly odstřelovači předem neznali a museli tak reagovat na vzniklou situaci.

Soutěžící při šampionátu vypálili 120 ostrých ran a šest slepých. Podle organizátorů byla střelba pouze „třešničkou na dortu“. Dobrý vojenský odstřelovač se musí umět dostat nepozorovaně na místo, které je často hluboko v zázemí nepřítele, a čekat dlouhé hodiny i dny na rozkaz ke střelbě. Dokonale musí znát balistiku i problematiku přežití. Nejlepší léta odstřelovačů jsou podle pořadatelů soutěže zhruba ve 40 až 45 letech.

Práci takzvaných snajprů provází stres. Ministru obrany Martinu Stropnickému (ANO), který ve středu na šampionát zavítal, ale organizátoři soutěže řekli, že dobří odstřelovači jsou často schopni se v návalu stresu díky výcviku mnohem lépe soustředit. Dokážou bezchybně zasáhnout cíl i po náročném běhu nebo v noci, kdy jim světlice osvětlí cíl jen na pár sekund.

Účastníci odstřelovačského mistrovství se musí umět dokonale maskovat.
Ministr Stropnický na mistrovství vojenských odstřelovačů v Bzenci.

Na akci, která se částečně konala na specifické zkušební střelnici Vojenského technického ústavu (VTÚ) v Bzenci a zčásti v Hodoníně, se kromě armádních odstřelovačů přihlásili i policisté, celníci a záložáci. Účastnili se i takzvaní přesní střelci, armádní adepti na odstřelovače.

Odstřelovači URNA jako hasiči. Likvidovali výstřely v Praze tlakovou láhev

Podle mluvčího 7. mechanizované brigády Radka Hampla soutěž vyhrál dvoučlenný tým odstřelovačů zásahové policejní jednotky. Na druhém místě byl tým Vojenské policie a na třetím firmy Meopta. Mezi jednotlivci zvítězil také snajpr z policejní zásahové jednotky.

Pořadatelská 7. mechanizovaná brigáda má podle svého velitele Lipky ve svých řadách tři odstřelovačské jednotky, v současné době je ale naplněna pouze jedna. Dvě zbývající by měly být připraveny nejpozději do roku 2017. „Tito odstřelovači budou rekrutováni z přesných střelců, které postupně cvičíme,“ řekl Lipka.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.