Lidovky.cz

Český strážce čínského draka. CEFC si najal bývalého elitního policistu

Česko

  17:30
PRAHA - Vlivná čínská společnost CEFC Group Europe Company, jejíž investiční apetit v Česku zdá se být téměř neukojitelný, důsledně střeží svou bezpečnost. Na ochranu firmy si najala, jak zjistily LN, bývalého elitního policejního důstojníka Miloslava Kolína.

Český strážce čínského draka. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Léta měl na paměti blaho Česka. Od března se nicméně stará především o ochranu zájmů čínských investorů. Nitky společnosti přitom sahají až ke generálům Čínské lidově osvobozenecké armády. Sestavit přesnější obrázek o minulosti expolicisty Miloslava Kolína, který firmě hlídá záda, nebylo jednoduché. Bývalý detektiv ani jeho nový zaměstnavatel na otázky redakce nereagovali. Přesto se však podařilo jeho dosavadní kariéru i síť kontaktů zmapovat.

U kriminálky

Tvrdík: V Číně jsem byl již téměř stokrát a CEFC je seriózní firma bez vazeb na armádu

Ze životopisu, který LN získaly, vyplývá, že Kolín absolvoval několik vysokých škol – Policejní akademii v Praze a univerzity v Hradci Králové a Brně. Ještě před nástupem k policii pracoval u Správy silnic Příbram. K bezpečnostnímu sboru nastoupil v roce 1997, a to rovnou do výběrového Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). A po dvou letech se dostal k nejutajenější složce policie. V letech 1999 až 2009 byl detektivem Útvaru zvláštních činností (ÚZČ) pod Policejním prezidiem, který nasazuje odposlechy a provádí sledování. Kolín byl součástí takzvané hotelové služby. Jejím úkolem je nasazovat štěnice a monitorovat pro bezpečnostní složky vytipované hotely. Služeb tohoto útvaru využívají nejen policisté, ale i české tajné služby.

Úřednická dráha

Po odchodu z policie Kolín v krátkém sledu prošel hned několik úřadů. Prvním byl pražský magistrát, kde působil v letech 2011 až 2012 jako ředitel odboru dopravněsprávních agend. Kromě Kolína v čínské investiční společnosti od loňska pracuje i další bývalý vysoce postavený úředník magistrátu Miroslav Sklenář.

Vlivný přímluvce z kauzy Monte Argentario?

Už v roce 2012 se Kolín objevil na jiném místě. Stal se bezpečnostním ředitelem Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). „Když jsem nastupoval, byl mi tento člověk doporučen, aniž jsem ho předtím znal. Pozval jsem ho na pohovor a přijal. Byl jsem s jeho prací spokojený,“ řekl LN Jiří Kolář, někdejší generální ředitel SŽDC.

Ještě během služby u policie se Miloslav Kolín (ročník 1963) seznámil s Janem Tomáškem, bývalým detektivem z útvaru, který se zabýval bojem s korupcí. Tomášek přitom bývá spojován s ČSSD a Jaroslavem Tvrdíkem. „Takové věci nekomentuji. Pana Tvrdíka jsem neviděl, ani si nevzpomenu. Asi jsem mu nikoho nedoporučoval,“ řekl LN Tomášek, který nicméně potvrdil, že se s Kolínem zná. „Samozřejmě že se historicky známe. Vídám ho ale asi tak často jako pana Tvrdíka,“ dodal muž, který se po odchodu do civilu živí jako pojišťovací makléř ve společnosti Buckley Associates, v níž je předsedou představenstva. O této společnosti napsala před šesti lety MF DNES, že se relativně malé firmě s anonymními vlastníky podařilo získat zajímavé klienty ze státní správy, včetně pražského magistrátu či SŽDC, a to bez tendru.

Čínská CEFC chce zvýšit podíl v J&T na 50 procent

O spolupráci Tomáška s ČSSD hovořil i Marek Dalík, pravá ruka expremiéra Mirka Topolánka. Podle Dalíka měl Tomášek zprostředkovat nafocení Topolánka na dovolené v proslulém italském letovisku Monte Argentario u bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka. Objednavatelem měl být advokát a člen ČSSD Miroslav Jansta. Všichni tři však tuto konstrukci odmítli.

Pečlivá obrana

Příliš ochoty odpovědět na otázky LN, které směřovaly k bezpečnostnímu řediteli Kolínovi, neprojevilo ani vedení společnosti CEFC. Zaslané dotazy firma ignorovala. Místopředseda představenstva Jaroslav Tvrdík LN pouze vzkázal: „Váš dotaz položený soukromé firmě na její zaměstnance a jejich doporučení je něčím absolutně neskutečným a téměř neuvěřitelným.“

Ze získaného životopisu vyplývá, že posledním zaměstnavatelem Kolína před nástupem do CEFC byla Česká pošta. Ve státním podniku, který spadá pod ministerstvo vnitra, pracoval od loňska do letošního března jako šéf údržby. Nejde přitom o jedinou posilu čínské společnosti z České pošty. Od února je viceprezidentkou CEFC Marcela Hrdá, bývalá generální ředitelka České pošty a někdejší poradkyně ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

O tom, že čínští investoři na své soukromí dbají, vypovídá i jedna informace: „Nechali si udělat obranná opatření v prostorách firmy proti štěnicím. Nainvestovali do toho veliké peníze,“ řekl LN důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity. Ani k tomu se CEFC nevyjádřila.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.