Lidovky.cz

Zátah na detektivy: Šlachtův útvar obvinil celníka a protikorupčního policistu

Česko

  12:25aktualizováno  17:01
PRAHA - Protikorupční policista, člen celní správy a jedna další osoba si po středečním zátahu protimafiánského útvaru vyslechli obvinění kvůli vynášení citlivých informací z policie. Vyšetřovatelé na případu pracovali tři roky od srpna 2013.

Robert Šlachta, ředitel protimafiánského policejního útvaru foto: MAFRA - Michal Sváček

Obvinění ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku souvisí podle Vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové s neoprávněným předáváním informací z probíhajících trestních řízení a uzavřených systémů bezpečnostních složek.

Detektivové ÚOOZ zasahují v řadách policistů, zadrželi důstojníka protikorupční policie

Během středeční akce si protimafiánský útvar přišel pro vedoucího druhého oddělení odboru korupce Radka Holuba, jak uvedl server Aktuálně.cz, který má podle zdrojů ČT vazby na pražské kmotry.

Objevila se také jména šéfa odboru hospodářské policie Pavla Klučky, jeho spolupracovníka Pavla Nevtípila či bývalého policisty Igora Gáborika, jehož jméno mimo jiné figuruje v zápiscích exředitele Nemocnice Na Homolce obžalovaného z korupce. Podle důvěryhodného zdroje serveru Lidovky.cz zmíněná jména v případu skutečně figurují.

Mluvčí krajského policejního ředitelství v Praze Andrea Zoulová ale takové informace popřela. „Nemám takové informace. Do současné doby žádný z pražských kriminalistů nebyl zadržen ani obviněn. Nemám ani informaci o tom, že by byla nějaká kancelář zapečetěna,“ řekla LN Zoulová.

Již ve středu večer vyšetřovatelé zapečetili kancelář státní zástupkyně Dagmar Máchové známé například z kauzy Opencard, od středečního rána ji prohledávají. Není ale jasné, zda zadrželi samotnou Máchovou. „Do práce nepřišla, čerpá ohlášenou dovolenou,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Máchovou a policejní vyšetřovatele už od loňského dubna prověřuje policie a GIBS kvůli kauze opencard. Podnět k tomu dala sněmovní vyšetřovací komise, podle níž chybovali, když před soud poslali jen řadové úředníky pražského magistrátu.

Dagmar Máchová

Máchová v minulosti dozorovala také kauzu předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik, v níž byli obžalováni podnikatel Vladimír Sitta mladší a jeho otec za údajné tunelování tiskárny. Za policii vedli stíhání právě Nevtípil a Klučka. Po verdiktu pražského městského soudu, který na podzim 2015 muže uznal vinnými, byla Máchová kritizována za to, že se v případu vůbec nezabývala rolí lobbisty Iva Rittiga.

Její jméno zmiňuje také rozsudek nad exsoudcem Ondřejem Havlínem, který si již odpykává trest za korupci. I když v tomto případě figurovala Máchová jen jako svědkyně, vyšetřovatelé zaznamenali schůzku žalobkyně a Havlína. V roce 2012 společně v pizzerii hovořili o postupu v případu zpronevěry. Podle verdiktu bylo jako úplatek v tomto případě přichystáno 200 tisíc korun. (O ROZSUDKU INFORMOVAL SERVER LIDOVKY.CZ ZDE)

Pozornost opět vzbudil fakt, že kauzu vyšetřuje ÚOOZ místo inspekce, stejně jako v olomoucké kauze Vidkun. Podle Bradáčové ji Šlachtův útvar převzal po více než ročním vyšetřování. „Z důvodu ekonomiky a samotného naplnění účelu trestního řízení byla věc delegována na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, a to i přesto, že obecná příslušnost zde svědčila GIBS,“ uvedla bez bližších podrobností vrchní státní zástupkyně. Již ve čtvrtek se objevila informace, že právě Gáborik má blízko k některým příslušníkům inspekce.

K případu se vyjádřil také Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, který vyloučil spekulace, že by měl cokoli společného s kauzou Čapí hnízdo. „V tomto stádiu trestního řízení se nemohu vyjádřit k procesním úkonům prováděným Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu ani k případu jako takovému. Předpokládám, že se k tomu vyjádří příslušný státní zástupce.

Na druhou stranu musím kategoricky vyloučit, že tento případ má cokoliv společného s vyšetřováním tzv. případu „Čapí hnízdo“. Lživé je i to, že by v této souvislosti byl někdo „odstaven“ od tohoto případu, jak uvádějí některé sdělovací prostředky,“ uvedl Laube.

Prohlášení vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové

Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze sděluje, že Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zahájil dne 11. 5. 2016 po 3 letech trvajícího prověřování (úkony trestního řízení byly zahájeny dnem 29. 8. 2013) trestní stíhání 3 osob, z nichž jedna osoba je příslušníkem Celní správy ČR, jedna osoba je příslušníkem Policie ČR ÚOKFK. Rozhodnutím státního zástupce ze dne 18. 9. 2014 byla věc po roce vedeného trestní řízení z důvodu ekonomiky a samotného naplnění účelu trestního řízení delegována na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, a to i přesto, že obecná příslušnost zde svědčila GIBS. Trestní stíhání bylo zahájeno pro několik přečinů zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 odst. 1 písm. a) tr. zákoníku, zločin přijetí úplatku podle § 331 odst. 1 alinea 1, odst. 3 písm. b) tr. zákoníku, pro přečin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací podle § 230 odst. 2 písm. a) tr. zákoníku, podplacení podle § 332 odst. 1 alinea 1, odst. 2 písm. b) tr. zákoníku.

Trestná činnost, pro kterou bylo zahájeno trestní stíhání, souvisí s neoprávněným předáváním informací z probíhajících trestních řízení a informací z lustrací uzavřených systémů bezpečnostních složek.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.