Lidovky.cz

Fiasko protikuřáckého zákona: ANO porušilo koaliční dohodu, řekl Sobotka, Zeman se smál

Česko

  13:21aktualizováno  19:48
PRAHA - ANO opakovaně nehlasovalo pro vládní návrh zákona, což je v rozporu s dobrým fungováním vládní kolace, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Brzy svolá koaliční radu. Také ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) považuje hlasování poslanců hnutí ANO o protikuřáckém zákonu za hrubé porušení koaliční dohody. Podle lidovců tím poslanci ANO navíc dali najevo, že pohrdají prací Poslanecké sněmovny.

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně. foto:  Petr Topič, MAFRA

Šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš přešel do protiútoku: „Socialisté upravili protikuřácký zákon po dohodě s opozicí. Je to standardní podraz koaličních partnerů,“ prohlásil.

Zeman přivítal nepřijetí zákona: Sladce jsem se usmál pln radosti

Prezident Miloš Zeman přivítal, že Poslanecká sněmovna nepřijala protikuřácký zákon. Má radost, že neprošel. "Všimněte si, jak jsem se sladce usmál pln radosti, že tento zákon neprošel, protože jsem řekl, že bych byl v konfliktu zájmů, neboť bych ho nemohl vetovat jako silný kuřák. A když neprošel, mám radost," řekl Zeman na novinářský dotaz. Odpovědi na otázku, co říká na koaliční spor, protože hnutí ANO podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nepodpořením zákona porušilo koaliční smlouvu, se Zeman vyhnul. Řekl, že koaliční rada se na téma protikuřáckého zákona svolávala několikrát. "Znáte stupňování slova nepřítel? První stupeň nepřítel, druhý stupeň úhlavní nepřítel, třetí stupeň koaliční partner," doplnil svůj oblíbený bonmot.

„Poslanci ANO svým hlasováním záměrně zabránili přijetí vládního návrhu protikuřáckého zákona. Nahráli tím tabákové loby a poškodili zájem občanů. Přitom ministři ANO pro zákon ve vládě hlasovali. Není to bohužel první případ, kdy poslanci ANO většinově nehlasovali pro vládní návrhy zákonů. Takový opakovaný postup ANO je v rozporu s dobrým fungováním vládní koalice. V nejbližších dnech proto svolám jednání koaliční rady, kde budu chtít po koaličním partnerovi vysvětlení tohoto postoje,“ uvedl v prohlášení premiér Sobotka.

Bendovu úpravu podpořilo v dílčím hlasování i osm poslanců hnutí ANO včetně Faltýnka. Proti bylo 33 zákonodárců hnutí, jeden se hlasování zdržel. Pozměňovací návrh poslance ODS prošel v dolní komoře o pět hlasů. „Část poslanců, bohužel i z našeho hnutí, hlasovala pro ty oddělené prostory. Tím se pro další členy našeho hnutí stal ten zákon nepřijatelný,“ připustil před novináři poslanec ANO Ivan Pilný. Předseda ANO Babiš později označil Bendovu změnu za ústupek pro výrobce cigaret. „Šel na ruku tabákovým výrobcům. To je celá pravda,“ uvedl.

ANO ale tvrdí, že koaliční smlouvu neporušilo. Podle místopředsedy strany Jaroslava Faltýnka totiž sněmovna původně dobrý vládní návrh příliš změnila.

Pro předpis v závěrečném hlasování bylo 13 poslanců ANO, 16 se jich zdrželo, 15 hlasovalo proti. „Bylo to překvapení ze strany koaličního partnera, já to považuji za hrubé porušení koaliční dohody, protože šlo o koaliční návrh. Práce stovek hodin, zákon, který nás mohl posunout výrazně v ochraně nekuřáků, je pryč,“ řekl ministr Němeček novinářům.

Proč TOP 09 otočila? Nebaví nás záplatovat díry, řekl Kalousek

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek vzkázal koalici, že i když někteří poslanci za TOP 09 chtěli zákaz kouření podpořit, rozhodli se nezáplatovat díry ve vládní koalici. Kalousek novinářům řekl, že řada poslanců TOP 09 včetně jeho samotného chtěla protikuřácký zákon podpořit.

Ve chvíli, kdy se proti vládnímu návrhu postavila část hnutí ANO, se však postoj TOP 09 změnil, řekl. Ze záznamu hlasování je patrné, že poslanci TOP 09 zprvu zákon většinově podpořili. Při třetím hlasování se většina klubu hlasování zdržela. Podle Kalouska strana nechtěla doplňovat vládní koalici ve chvíli, kdy nehlasuje jednotně. "Vláda měla většinu 112 hlasů, bez ohledu na náš názor," poznamenal.

"Nebaví nás, abychom v rozhodujících okamžicích záplatovali díry vládní koalice," dodal.

Ke kritice vlády využil dnešní nesoulad koaličních poslanců také předseda občanských demokratů Fiala. "Vládní koalice má mít 112 hlasů. Dnes jich nedala dohromady více než 80...Premiér Sobotka by to měl rozpustit...," napsal na twitteru. Fiala poznamenal, že ODS byla od začátku proti zákonu.

Sněmovna v dílčích hlasováních o pozměňovacích návrzích nejprve odmítla navrhovaný úplný zákaz kouření v restauracích. Normu, která měla omezit taky prodej a podávání alkoholu, poté podpořilo v závěrečném hlasování jen 80 ze 175 přítomných poslanců. Chybělo tedy osm hlasů.

Faltýnek pochybení odmítá

Hnutí ANO neporušilo koaliční smlouvu, řekl jeho místopředseda Jaroslav Faltýnek. Reagoval tak na kritiku koaličních partnerů ČSSD a KDU-ČSL, kteří vyčetli ANO, že jeho poslanci nehlasovali pro vládní návrh zákona. Faltýnek oponoval tím, že původně dobrý návrh zákona se v průběhu projednávání Sněmovnou příliš změnil. Expert hnutí na zdravotnictví Rostislav Vyzula dodal, že poslanci z normy udělali kuřácký zákon.

Vyzula, který je zároveň onkologem, rozhořčeně dodal, že zákon byl změněn na vysloveně prokuřácký. „Ministr zdravotnictví (Svatopluk Němeček) se chová jako ministr tabákového průmyslu,“ uvedl Vyzula. Za největší problém považuje poslanec změnu, kterou navrhl poslanec ODS Marek Benda. Díky ní by mohly v restauracích vznikat kuřárny. „To je absurdní! Kategoricky to odmítám,“ prohlásil o této „Bendově fintě“ Vyzula.

Bendovu úpravu podpořilo v dílčím hlasování i osm poslanců hnutí ANO včetně Faltýnka. Proti bylo 33 zákonodárců hnutí, jeden se hlasování zdržel. Pozměňovací návrh poslance ODS prošel v dolní komoře o pět hlasů. „Část poslanců, bohužel i z našeho hnutí, hlasovala pro ty oddělené prostory. Tím se pro další členy našeho hnutí stal ten zákon nepřijatelný,“ připustil před novináři poslanec ANO Ivan Pilný.

„Hnutí ANO nepovažuje postoj, který jsme zaujali za porušení koaliční smlouvy,“ řekl Faltýnek. Původní vládní návrh, byl podle něj dobrý, pozměňovacími návrhy se z něj však vytratila jeho protikuřácká podstata. Norma, o níž dnes poslanci hlasovali, tak neměla s původní předlohou mnoho společného. Faltýnek o ní mluvil jako o „takzvaném vládním návrhu“.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.