Lidovky.cz

Už roky chce vyznamenání pro Mašína s Paumerem. Letos opět marně

Česko

  5:00
PRAHA - Josef Mašín a Milan Paumer. Ta jména přistávají na stole podvýboru pro přípravu návrhů na státní vyznamenání prakticky každý rok. Do seznamu více než třiceti osobností, které Poslanecká sněmovna schválila a poslala prezidentu republiky, se ale neprobojovala ani letos. Nikdo z poslanců se za ně totiž nepostavil.

Josef Mašín a Milan Paumer u pamětní desky připomínající historickou bitvu (1955). foto: 'My sloužíme svému národu', Paměť a dějiny

Každý rok je přitom navrhuje Jan Schovanec, český lékař, který žije v německém Augsburgu. I letos tak doporučil Josefa Mašína s Milanem Paumerem na Řád Bílého lva, tedy vůbec nejvyšší státní vyznamenání.

„Vytvořil spolu s bratrem menší protikomunistickou skupinu. Se skupinou se Josef zúčastnil dvou přepadení služeben Sboru národní bezpečnosti, při nichž byli zabiti celkem dva příslušníci SNB, z nichž jednoho zastřelil Josef, a přepadení vozu s výplatami, při níž zastřelil pokladníka Josefa Rošického,“ píše Schovanec v návrhu u Josefa Mašína, proč si podle jeho názoru ocenění zaslouží, a se kterým se server Lidovky.cz seznámil.

Dále ještě uvádí, že se muži v západní zóně snažili do Československa vrátit jako parašutisté, a že se stali frekventanty americké armády. U Paumera zase navrhovatel Schovanec ocenil jeho aktivitu v antikomunistickém odboji.

Návrh chodí každý rok

  • Státní vyznamenání uděluje nebo propůjčuje prezident, který návrhům Poslanecké sněmovny, Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět.
  • Loni sněmovna navrhla prezidentu na státní vyznamenání 33 osobností. Zeman ocenil ve státní svátek 28. října šest z nich.
    Zdroj: ČTK

Milan Paumer byl člen antikomunistického odboje, který se v roce 1953 rozhodl utéct spolu s bratry Mašíny do Západního Berlína. Během útěku zabili sedm policistů i pokladníka a z původně pětičlenné výpravy se podařilo utéct jen Mašínům a právě Paumerovi.

„Tyto návrhy chodí pravidelně, objevují se zde každý rok. Tipuji, že minimálně deset let už to bude,“ uvedl Marek Benda (ODS), člen sněmovního podvýboru, který má za úkol pročíst veškeré návrhy od veřejnosti či poslanců na státní vyznamenání. Server Lidovky.cz se snažil kontaktovat přímo navrhovatele Schovance, na dotazy do uzávěrky tohoto textu nereagoval.

Jenže aby poslanecký podvýbor návrh konkrétního jména postoupil dál, musí projít poměrně složitým procesem. Návrhy od veřejnosti si musí některý z poslanců takříkajíc osvojit. To znamená, že se musí najít zákonodárce, který se za danou osobnost postaví a návrh obhájí. Teprve poté se konkrétní jméno dostane na projednávání podvýboru.

Grafika: útěk do Západního Berlína

„Když je návrh osvojen, koná se takzvaná obhajoba, na které jsou některé návrhy schváleny a některé nikoli. Přišlo 53 návrhů a nakonec z toho šlo do sněmovny více než třicet jmen,“ vysvětlil předseda podvýboru pro přípravu návrhů na státní vyznamenání Jan Bartošek (KDU-ČSL). On sám si například letos osvojil návrh na medaili pro Václava Krásu, předsedu Národní rady osob se zdravotním postižením. Členové podvýboru ale jeho volbu nakonec nepodpořili.

Anketa

Zaslouží si podle vás Josef Mašín a Milan Paumer státní vyznamenání?

Ano 757
Ne 1104
Nevím 28

Na otázku, zdali si podle jeho názoru Mašín s Paumerem vyznamenání zaslouží, Bartošek odpověděl: „Nikdo si je opakovaně neosvojil, z toho důvodu nebylo možné je navrhnout na státní vyznamenání.“ Podobně se vyjádřil i další člen podvýboru Petr Gazdík (TOP 09). „Řeknu to obecně. To, kdo dostane státní vyznamenání, je vrcholná pravomoc prezidenta republiky. Navrhnout může kdokoli kohokoli. Naší pravomocí a odpovědností je mezi těmito návrhy vybrat,“ uvedl Gazdík.

S vyznamenáním pro Paumera s Mašínem nesouhlasí poslanec Benda. „Jejich osudy jsou velmi složité. Myslím, že u těchto dvou pánů to na státní vyznamenání není,“ uvedl na přímý dotaz.

Paumer i Mašínové už jedno ocenění v roce 2008 dostali. Tehdejší premiér Mirek Topolánek jim udělil Plaketu předsedy vlády České republiky. Na státní vyznamenání navrhl bratry Mašíny v minulosti opakovaně například Senát, a to konkrétně na medaili Za hrdinství. Prezident Václav Havel ani Václav Klaus zatím jejich přání nevyslyšeli.

Bratři Mašínové
Josef v New Yorku na návštěvě u Studlarových.

Seznam míří k Zemanovi

Na seznamu, který ve středu schválila Poslanecká sněmovna, jsou na Řád bílého lva například váleční veteráni Karel Kuttelwascher, který za druhé světové války působil v královském letectvu, nebo Jaroslav Klemeš. Poslanci však prezidentu republiky doporučili na medaili Za zásluhy například i historika Petra Čorneje či geologa Václava Cílka.

Na Řád T. G. Masaryka navrhli poslanci Jiřího Bradyho, který přežil holokaust, na medaili Za hrdinství zase například válečné veterány Karla Astera či Antonína Šubrta.

Významný český astrofyzik Jiří Grygar sám požádal, aby byl ze schváleného seznamu vyňat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.