Lidovky.cz

Mapa posílá turisty do nepřístupné části Šumavy. Hrozí jim za to pokuta

Česko

  10:29
PRAHA - Národní park Šumava prodává chybné turistické mapy. Na mapách je totiž cesta, která vede do nejchráněnější části parku. Ta je ale pro turisty nepřístupná a vstup do ní se trestá pokutou až tisíc korun. Místo toho, aby se mapy stáhly z prodeje, je ale Národní park doprodává.
Turisté na Šumavě - ilustrační foto

Turisté na Šumavě - ilustrační foto foto: Lidovky.cz

Se zprávou jako první přišla Mladá fronta DNES. Trasa vede Luzenským údolím až k hraničnímu přechodu Modrý sloup. O zpřístupnění cesty se již několik let vedou spory mezi Šumavskými obcemi a ochránci přírody, kteří tvrdí, že by zvýšený turistický ruch mohl ohrozit vzácného tetřeva. Z německé strany je přitom bývalý hraniční přechod normálně přístupný.

Hubený povede Národní park Šumava. Starostové se zlobí, ekologové chválí

Nepřístupná trasa se objevila v mapách od společnosti Stockhart, kde je zvýrazněna žlutou barvou a také v mapách vydávaných Klubem českých turistů, kde ji přísluší zelená. Stejné barvy se ji dostalo také v mapách Jihočeské cyklotrasy 2. „Cesta k Modrému sloupu byla nově označena i v terénu. Odmontovali jsme matoucí směrovky a strážci národního parku, společně se zaměstnanci informačních center, se snaží chybu vysvětlit turistům,“ řekl k vzniklé chybě mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

Zóny v Národním parku Šumava

Se směrovkou se tak mohli turisté setkat například u rašeliniště Cikánská slať, které je poblíž západočeské obce Modrava. Odtud ukazovala směrovka k modrému sloupu vzdálenost 6,5 kilometru.

Klub českých turistů, který má značení tras na starosti, ale o ničem neví. „O chybě nevíme. Samozřejmě to, že je cesta k Modrému sloupu stále uzavřena, vím,“ řekl generální sekretář Klubu českých turistů Mojmír Nováček. Správa parku přitom klub již informovala i písemně. „Je možné, že to zaslali našim značkářům,“ řekl jednatel klubu Josef Nosek.

Modrý sloup je uzavřen už desítky let

Chybné mapy přitom vyšly v době, kdy správa parku nechává posoudit, jaký vliv by měl průchod údolím dopad na přírodu z pohledu evropského programu Vyhodnocení vlivů na životní prostředí EIA. Bez kladného posudku sem ochranáři odmítají turisty vpustit. Turisté, kteří se podle mapy k Modrému sloupu vydají, mohou dostat pokutu až tisíc korun.

„Samozřejmě pohyb našich strážců bude nyní v této lokalitě vyšší,“ upozorňuje mluvčí parku Dvořák.

Modrý sloup byl desítky let nepřístupný. Jako hraniční přechod sloužil až do vzniku železné opony. Po roce 1989 se starostové šumavských obcí snaží prosadit zpřístupnění cesty, která vede sedlem mezi vrchy Luzný a Špičník. Uzavření atraktivní trasy pro cyklisty i pěší kritizují i starostové ze sousedního Bavorska.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.