Lidovky.cz

Poslední dny plukovníka Šlachty. ‚Do jednoho roku se můžu bez problémů vrátit‘

Česko

  5:00
PRAHA - Vyklidit kancelář, odrazit dotazy novinářů ohledně své budoucnosti a uvolnit se ve ­známé talkshow herce a ­moderátora Jana Krause. Tak nějak vypadaly poslední dny bývalého ředitele protimafiánské jednotky.

Robert Šlachta foto:  Dan Materna, MAFRA

Právě ve čtvrtek totiž plukovník Robert Šlachta končí u policie kvůli chystané reorganizaci, v jejímž důsledku zanikne Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kterému osm let velel.

Není to ale definitivní sbohem. Vrátka zpět mu nemusejí zůstat uzavřena navždy. „Odejít jsem nechtěl. Třeba se někdy najde způsob, jak se vrátit zpátky. Do jednoho roku je možné se vrátit úplně bez problémů. Zákon na to pamatuje,“ řekl LN Šlachta.

Šlachta přinesl poslancům ‚Kubiceho zprávu II‘. Má desítky stran

A jak zjišťovaly LN, lhůta pro jeho případný návrat k policii je ve skutečnosti mnohem delší. Podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, který platí pro policisty, hasiče, ale i celníky či členy Vězeňské služby, se může bývalý důstojník vrátit do služby dokonce během pěti let od odchodu. Pokud by si to rozmyslel, mohl by se vrátit, ale musel by znovu absolvovat povinné přijímací řízení.

„Chtěli by po něm testy fyzické zdatnosti a psychotesty, jestli se za dobu, co nebyl ve službě něco nezměnilo. Pokud by je splnil, museli by ho vrátit zpět do desáté platové třídy,“ řekl LN důvěryhodný zdroj, který je obeznámen s nuancemi služebního zákona.

Reforma pod drobnohledem

Ale to není jediná podmínka. Šlachta se totiž eminentně zajímá o chystané změny v policii. „Odcházím z důvodu zamýšlené reorganizace, která je podle mě naprosto nesmyslná. Vůbec časem na její přípravu a způsobem jejího oznámení,“ říká Šlachta.

Pečlivě proto chce sledovat další vývoj. „A nebude to rok. Bylo to naprosto zbytečné. Rozbíjí se tým lidí, který byl úžasný a perfektně nastartovaný. Myslím si, že frustrace z toho, co se děje, není vůbec dobrá pro práci,“ dodal Šlachta. Již dříve přitom avizoval, že by rád zůstal ve službách státu. Kam však jeho další kroky povedou, jasné není.

Bezpečnostní výbor neschválil program. Babiš to nazval fraškou, Šlachta je zklamaný

Zaměstnání bývalého detektiva pod křídly státu podporuje i premiér Bohuslav Sobotka. „Pokládám za rozumnější, pokud lidé, kteří mají z povahy svého povolání poměrně velké množství informací, aby zůstali působit ve složkách státu. Ale ne vždy se to povede a samozřejmě je vždycky důležitá vůle obou stran,“ konstatoval premiér nedávno v ČT.

Šlachtu čeká zřejmě i slyšení před nově vytvořenou sněmovní vyšetřovací komisí k reorganizaci, na které se poslanci tento týden shodli. Na této půdě by mohl snad poprvé promluvit o okolnostech policejní reformy.

Zásadní změnu ve vyšetřování organizovaného zločinu a kriminality bílých límečků by měl nově převzít ředitel vznikající Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Nevděčný úkol

Horkým favoritem na tuto funkci je Michal Mazánek (51), současný ředitel kriminální policie. Pokud bude ve funkci příští týden potvrzen, bude odpovídat za složitou transformaci a vybudování úřadu o více než tisícovce detektivů.

Šlachta dorazil, ke slovu se ale nedostal.
Ministr vnitra Milan Chovanec oznámil, že podepsal kritizovanou reformu policie

„Ty začátky budou asi nejtěžší, aby se tomu dala taky nějaká funkčnost. Aby z toho nebyl moloch, který pracuje pomalu,“ soudí bývalý ministr vnitra a senátor František Bublan. A to nebude jediné úskalí: „Ty útvary v minulosti mezi sebou neměly nejlepší vztahy. Nový šéf bude muset mezi nimi nastolit důvěru,“ dodal.

Mazánek u policie slouží přes 30 let. Podílel se na vyšetřování orlických vražd i na dopadení „lesního“ vraha Viktora Kalivody. Jeho působení je spjato převážně se středními Čechami. V­roce 2011 byl oceněn ­jako policista roku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.