Lidovky.cz

Soud rozhodl. Iráčané, kteří odešli z Česka do Německa, se musí vrátit

Česko

  14:13aktualizováno  17:50
DRÁŽĎANY/PRAHA - Skupinu 25 Iráčanů, kteří odešli v dubnu z Česka do Německa, vrátí spolková republika do ČR. Informoval o tom v pondělí správní soud v Drážďanech.

Iráčané odmítli azyl v Česku. foto: Tomáš BlažekMAFRA

Krajany nechápeme, v Česku chceme zůstat natrvalo, tvrdí iráčtí křesťané v Těšíně

Německé úřady chtěly Iráčany vrátit do České republiky už dříve, ti se ale rozhodnutí snažili zvrátit. Drážďanský soud jim však nevyhověl, a jejich návratu do Česka tak už nic nebrání. Zatím ale není jasné, kdy se uskuteční.

Soud v rozhodnutí z 23. června, o němž byli v mezidobí Iráčané informováni, stanovil, že za azylové řízení je ve vztahu ke skupině zodpovědná výhradně Česká republika, která Iráčanům udělila víza. Německé úřady proto podle soudu postupovaly správně, když žádost skupiny o azyl ve spolkové republice odmítly. Žádost o předběžné opatření má soud za neodůvodněnou, o žalobě samotné teprve rozhodne.

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) se do Česka vrátí z Německa 20 z původně 25 iráckých křesťanů. Lhůta pro jejich vrácení končí 23. prosince, po návratu budou umístěni do detenčního zařízení, odkud je může čekat následné vyhoštění do Iráku. V tuzemsku také mohou znovu požádat o azyl. U zbylých pěti osob podle vnitra německé úřady prověřují žádost o sloučení rodiny, v Německu mají údajně příbuzné. Ministerstvo vnitra o tom informovalo na svém webu.

Pracovníci Nadačního fondu Generace 21 podle televize řekli, že tato skupina,...
Česká televize (ČT) odpoledne oznámila, že Iráčané z Okrouhlíku balí zavazadla...

Iráčané si stěžují na špatné zacházení

Dostávali údajně špinavou vodu na pití a na záchod je musel doprovázet dozorce. Iráčané kritizovali také ubytování na okraji vesnice, kde na ně prý neustále dohlíželi čeští policisté. Kritice neušla ani údajně znečištěná voda, kterou skupina dostávala. Když si na ni stěžovala, tak prý několik dní nedostala vodu vůbec žádnou.

Uprchlíky z Iráku letos do Česka v rámci zvláštního programu přivezl Nadační fond Generace 21. Na začátku dubna se ale 25 z nich vydalo do Německa, kde je policisté několik kilometrů za českými hranicemi zadrželi. Od té doby německé úřady a posléze i soud, řešily jejich další osud.

Německý soud neshledal systematické nedostatky českého azylového řízení nebo podmínek pobytu uprchlíků. Kritiku Iráčanů vůči ČR nemá za opodstatněnou.

Podotýká také, že přijetí iráckých uprchlíků bylo v podstatě pilotním projektem, který byl pozorně sledován politiky i médii. I proto za nedůvěryhodné považuje například tvrzení, že české úřady Iráčanům dávaly najevo, že si je v zemi nepřejí.

Kdy se běženci do Česka vrátí, zatím není jasné. Holm Felber ze saského ministerstva vnitra, které za navrácení uprchlíků zodpovídá, v pondělí řekl, že jeho resort musí nejprve dostat podklady o ukončení řízení od Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF). Kdy se tak stane, se podle něj jen těžko odhaduje. Po návratu do Česka by měli uprchlíci být umístěni do detenčního zařízení, odkud je může čekat následné vyhoštění do Iráku. V tuzemsku také mohou znovu požádat o azyl. Případnou žádost by pak musely posoudit úřady.

Po předpokládaném návratu do Česka by měli uprchlíci být umístěni do detenčního zařízení, odkud je může čekat následné vyhoštění do Iráku. V tuzemsku také mohou znovu požádat o azyl. Případnou žádost by pak musely posoudit úřady.

Odjezd této skupiny uprchlíků měl v České republice vážné dopady na celý projekt přesídlování běženců z míst postižených válkou. Program na přesídlování křesťanských běženců byl nejprve pozastaven a později vláda rozhodla, že nebude pokračovat. Nadační fond do země dopravil 89 uprchlíků, podle původních plánů jich mělo přijet 153.

Výběr událostí kolem pobytu křesťanských uprchlíků z Iráku v ČR

  • 14. prosince 2015 - Vláda souhlasila s přesídlením 37 křesťanských rodin, celkem 153 osob, z Kurdistánu a Libanonu.

- Žadatelé měli mít ověřitelný příběh a měli chtít do ČR. Podmínkou příjezdu byla bezpečnostní prověrka.

  • 24. ledna 2016 - Do Prahy přiletěla první skupina deseti uprchlíků. Utečenci z oblasti iráckého Mosulu byli převezeni do rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy.
  • 5. února 2016 - Druhá skupina uprchlíků dorazila do ČR, šlo o čtyři rodiny se 17 členy. Zamířili také do Okrouhlíku u Jihlavy.
  • 11. února 2016 - Pozdvižení vyvolala reportáž TV Prima o bydlení, které nabízí jihlavská radnice uprchlíkům. Jeden z mužů podle Primy přirovnal ubytování k přemalovanému kravínu. Fond označil reportáž za lživou, televize se za ni postavila.
  • 19. února 2016 - Dorazila třetí skupina, ze 41 lidí bylo 33 z iráckého Irbílu a osm z Libanonu. Více než polovina jich zamířila do Brna, další do Smilovic u Třince (část obyvatel s jejich příjezdem nesouhlasila) a do Okrouhlíku.
  • 20. března 2016 - Čtvrtá skupina 23 lidí z iráckého Irbílu byla z části ubytována ve Smilovicích, z části v hotelu v Praze.
  • 31. března 2016 - Generace 21 oznámila, že osmičlenná rodina ubytovaná v Brně se rozhodla vrátit do vlasti. Návrat odůvodnila steskem prarodičů po domově. Zpět do vlasti odletěli 7. dubna.

- Fond odložil podání žádosti o přidělení bytů rodinám v Jihlavě, uprchlíci nebyli spokojeni se svými vyhlídkami.

  • 1. dubna 2016 - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pozastavil projekt fondu Generace 21. Dalších 25 cizinců, kterým poskytla ČR azyl, požádalo o vrácení pasů a chtělo se dostat do jiné evropské země.
  • 2. dubna 2016 - Skupina 25 uprchlíků, původně ubytovaných v Okrouhlíku, se vydala do Německa. V noci autobus s uprchlíky zadržela německá policie, která Iráčany měla podle původní dohody vrátit do Česka v pondělí 4. dubna.
  • 4. dubna 2016 - Německo stáhlo svou žádost o předání cizinců do ČR s odůvodněním, že všichni požádali v Německu o azyl.
  • 6. dubna 2016 - Ministr Chovanec řekl, že pokud se skupina 25 uprchlíků vrátí do Česka a nepožádá znovu o azyl, bude po zadržení policií vyhoštěna do Iráku.
  • 7. dubna 2016 - Vláda se dohodla, že program přesidlování uprchlíků z Iráku do ČR nebude pokračovat.

- Ministerstvo vnitra obdrželo od Německa žádost, aby si Česko vzalo zpět 25 křesťanských uprchlíků z Iráku. Koncem dubna Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky sdělil, že Iráčané se proti vyhoštění zpět do Česka odvolali.

  • 13. dubna 2016 - Fond Generace 21 pozastavil stěhování 16 uprchlíků z hostelu v centru Brna do městských bytů.
  • 14. dubna 2016 - Šestnáct uprchlíků ubytovaných v Brně se rozhodlo opustit Česko. Vyzvedli si od českých úřadů pasy.
  • 15. dubna 2016 - Skupinu 16 Iráčanů z Brna zadržela policie v Ústí nad Labem. Uprchlíci požádali znovu o azyl v Česku.
  • 19. dubna 2016 - Skupina 16 uprchlíků umístěných v Brně, kteří chtěli odejít z Česka do Německa, požádala o návrat do Iráku. Do vlasti odletěli 21. dubna.
  • 23. června 2016 - Správní soud v Drážďanech rozhodl, že skupinu 25 Iráčanů, kteří odešli v dubnu z České republiky do Německa, vrátí spolková republika do ČR. O rozhodnutí soud informoval dnes; kdy se uprchlíci do ČR vrátí, zatím není jasné.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.