Lidovky.cz

Čeští internetoví diskutéři se zalekli brexitu. Jeho podpora klesla ze 70 na 45 procent

Evropa

  7:00
PRAHA - Britové získali zpět svobodu, radovala se řada uživatelů na českém internetu po referendu o­ brexitu. Pak ale nadšení Čechů z ­britské volby opustit Unii rychle kleslo. Podle Petra Zavorala z analytické společnosti Yeseter se v­ den referenda k brexitu na internetu hlásilo přes 70 procent Čechů, týden poté už jen 45 procent.

Vlajka Velké Británie a Evropské unie - ilustrační foto. foto: ČTK

„Nadšení opadlo kvůli veletočům některých vůdčích osobností brexitu. Roli hrál třeba i pokles libry,“ zdůvodnil Zavoral. Se svým týmem analyzoval od 24.­ června do 3. července 74­524 příspěvků z­ diskusí, sociálních sítí a ­zpravodajských serverů.

Virtuální realita

Situace podle ředitele Yesetera připomíná vítání amerického konvoje NATO, který Českem projížděl loni v březnu. „Na webu to div nevypadalo, že si vlastenci budou lehat pod transportéry, ale ve skutečnosti americké vojáky lidé vítali,“ připomíná Zavoral, podle něhož internetové diskuse nemusejí plně odrážet náladu ve společnosti. „Jsou malinko cinklé a internet je přeplněný různými trolly,“ tvrdí.

To potvrzuje i ředitel agentury STEM Jan Hartl. „O názorech veřejnosti rozhoduje mlčící většina, která na sociálních sítích není moc vidět,“ řekl Hartl vloni serveru Lidovky.cz.

Analýzu prováděla společnost Yeseter pomocí svého speciálního softwaru. Metodika je prý nastavena tak, že by se výsledek neměl příliš odchylovat od reality.

„Systém automaticky určuje sentiment a potom text analyzujeme jazykově, aby to rozdělilo příspěvky na pro a proti, a pak se vzorek zhruba 400 příspěvků hodnotí manuálně,“ popisuje Zavoral. Podobná metoda analyzování se používá i u marketingu, kdy se třeba analyzují nálady a chování zákazníků, či u datové žurnalistiky.

Podle europoslance a šéfa Svobodných Petra Macha, který chce být jednou z vůdčích tváří boje za czexit, se dala podobná reakce čekat. „Lidé vstřebávali všechny informace a nyní se objevují i informace zklidňujícího typu. Věci se vrací do normálu a doufám, že to polekání po brexitu pomine a ­lidé uvidí, že se Británii daří i bez EU,“ tvrdí Mach. „Dlouhodobě počet lidí, kteří jsou příznivci brexitu a ­czexitu, bude růst,“ predikuje.

Euroskeptičtí Češi

Češi jsou podle průzkumů k Unii poměrně skeptičtí a důvěra v tuto instituci a její složky rekordně klesá. Jak zjistilo v dubnu Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM), je dokonce nejnižší od vstupu Česka do EU. V tuzemsku Evropské unii důvěřuje pouze 37­procent obyvatel.

„U Evropské unie jsme sledovali i její orgány. Obecně by se dalo říci, že důvěra nyní spíše klesá, je to také důsledek imigrační krize. Je tam celkově velký pokles důvěry k EU, ale klesají i jednotlivé instituce,“ řekla analytička CVVM Jarmila Pilecká.

Agentura CVVM na rozdíl od společnosti Yeseter provádí průzkumy mimo internet. To proto, že zdaleka ne všechny skupiny obyvatel globální informační dálnici aktivně využívají a v datech by pak chyběly.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.