Lidovky.cz

Tekutý poklad ukrytý s relikviářem sv. Maura může mít hodnotu až 30 milionů

Česko

  15:00
BEČOV - Více než stovka lahví vín z 19. století, které se našly v roce 1985 na zámku v Bečově nad Teplou, mají velkou hodnotu. Soudní znalec ocenil sbírku minimálně na 7,7 milionu korun. Kdyby šla unikátní vína do aukce, mohla by se jejich hodnota vyšplhat ke 30 milionům.

Nejdražší lahve by se podle someliéra Jakuba Přibyla daly prodat i za 750 tisíc korun foto: ČTK

Dražba je ale podle zástupkyně kastelána Andrey Grecmanové vyloučená. „V žádném případě nepřichází v úvahu prodej vín. Jak s nimi bude dále naloženo, by měla rozhodnout odborná rada, která vznikne v blízké době,“ sdělila řekla Lidovým novinám.

Sbírka tak zůstane na zámku, některá z vín by mohla být poslaná na překorkování. Část by mohla být vystavená s dalším bečovským pokladem – relikviářem svatého Maura.

Someliéři testovali až 130 let stará vína. Lahev by mohla stát i 750 tisíc

Zámecký alkohol ochutnávali vůbec poprvé od jeho nalezení znalci teprve letos. Na konci května proběhla na zámku degustace a zjistilo se, že vybraná vína jsou pitelná. Tím také stoupla jejich cena. Většina z nich je bez etiket.

Jisté je, že ve sbírce jsou lahve Chateau d’Yquem. Ty se dochovaly i s nálepkou. „V klasifikaci Bordeaux z roku 1855 je Chateau d’Yquem, nejlepší vinařství v Bordeaux. Má jedno z nejdražších vín světa, jedno z nejdéle žijících. Vinařství má díky kvalitě a dlouhověkosti vysoké renomé. Je to vinařská ikona. Když to přirovnám k autům, tak je to, jako kdybychom se bavili o Rolls Royce,“ řekl LN ještě před ochutnávkou třikrát po sobě zvolený nejlepší český sommeliér Jakub Přibyl.

Na snímku jsou zleva jsou Andreas Wickhoff, držitel titulu Master of Wine, a...
Odborníci relikviář řadí na úroveň korunovačních klenotů.

Právě lahve Chateau d’Yquem patří mezi nejdražší. Mají hodnotu okolo 750 tisíc korun.

Vzácnou románskou památku – relikviář svatého Maura – ukryla spolu s víny pod podlahu na zámku rodina Beaufort-Spontin. Zámek a hrad Bečov vlastnila v letech 1838 až 1945. Rodina byla odsunuta po válce, nicméně dá se předpokládat, že počítala s tím, že se pro poklad jednou vrátí. Baufort-Spontin byl ale prokazatelně členem NSDAP a do Česka už se nedostal.

Podle dokumentů se dá říct, jaká vína rodina pila. A podle toho také odhadnout, jaké další značky se na zámku nachází. Sommeliéři tak při ochutnávce určovali také typ vína. Mezi lahvemi bylo naqpříklad Burgundské z Cortonu, pravděpodobně také Pedro Ximenéz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.