Lidovky.cz

Fotopast natočila hrající si vlčata. Záběry dokazují návrat šelmy do Česka

Česko

  6:39
PRAHA - Smečka vlků, která žije v okolí Máchova kraje se rozrostla o čtyři malá vlčata, která na konci června zachytila fotopast umístěná v národní přírodní rezervaci Břehyně – Pecopala. Snímky malých vlčích štěňat jsou poměrně vzácné, protože vlčata kolem fotopastí většinou jen proběhnou.

Hrající si vlčata zachycená fotopastí v v národní přírodní rezervaci Břehyně – Pecopala. foto: Lidovky.cz

Vlčata vesele skotačí v trávě, válí sudy jedno přes druhé a koušou se do uší. Přírodovědce tyto záběry mile překvapily, protože dokazují, že se do naší přírody pomalu vracejí vlci a dobře se jim daří.

„Na několika desítkách záznamů se objevuje jedno až čtyři vlčata. Ta jsou ve viditelně mladším věku než jejich sourozenci, zachycení fotopastmi v minulých letech. Odpovídá tomu i doba pořízení snímků – konec června – zatímco třeba v roce 2014 byla mláďata zachycena až na přelomu července a srpna,“ uvedl pro server selmy.cz Luboš Beran z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Počet vlků na našem území není přesně znám

Už v minulosti díky fotopastem zachytili přírodovědci několik záběrů vlků. Ne všichni jsou ale z návratu šelem nadšeni, na podzim roku 2015 zase našli na Kokořínsku uhynulého mladého vlka, na jehož smrti měl s největší pravděpodobností podíl člověk. Uhynulý vlk patřil k prvním mláďatům, které se na našem území objevila po více než sto letech.

Vlk zachycený fotopastí na Šluknovsku
V Jeseníkách zachytila fotopast vlka.

Celkový počet vlků v oblasti Máchova kraje není přesně znám, vloni na podzim a v následujících zimních měsících smečku tvořilo minimálně sedm vlků, kteří byli zachyceni i na fotopast organizace Hnutí Duha, které se monitoringu vlků také věnuje. Je pravděpodobné, že některá z předloňských a loňských mláďat již smečku opustila či v nejbližší době opustí a budou hledat nová teritoria.

Hnutí Duha

Hnutí DUHA mimo jiné provozuje tzv. Vlčí hlídky, které slouží k neustálému sledování území, na kterém se nachází nejen vlci, ale také pytláci, kteří velké šelmy neustále ohrožují. Dobrovolníci důkladně měří stopy a stopní dráhy, pořizují sádrové odlitky nalezených stop a sbírají trus nebo srst šelem, která pak slouží k dalším výzkumům.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.