Lidovky.cz

Záhadný prodej betonových květináčů. Část chce koupit Metrostav, říká Praha 5. Ten o tom neví

Česko

  6:58
PRAHA - Radnice Prahy 5 prodává část svého hojně kritizovaného majetku, obří betonové květináče, které získala za zhruba 18 milionů ještě za vlády exstarosty Milana Jančíka. Nová kapitola v příběhu o obřích „vanách“ v ulicích však připomíná absurdní drama: jedním z kupujících je podle místostarosty městské části společnost Metrostav. Ta o tom ale neví.

Novinka ve smíchovských ulicích zaujala i ty nejmenší. foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

Truhlíky, provizorní bazény, bezplatné reklamní plochy, dokonce i odpadkové koše. Betonové květináče si za dobu, kdy jsou pod patronátem páté městské části, našly různé využití. Už brzy by se 66 kusů z celkového počtu 245 mohlo ovšem dostat do rukou jiných majitelů, tím pádem sloužit i k jiným účelům.

Prodej? Absurdní drama

„Květináče, které jsou vyjmuty z dotačního projektu, budou prodávány subjektům, které o jejich koupi projevily zájem,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí úřadu Adéla Veverková. Zájemci jsou prý zatím jistí dva. „Jedním z kupujících je Metrostav (stavební společnost - pozn. red.) a zájem mají i jiné subjekty. Například Blatenská ryba (společnost, která obhospodařuje téměř 1600 hektarů rybníků). Ostatní půjdou do nabídkového řízení,“ tvrdí místostarosta Martin Slabý (ANO).

Jaké plány ale tyto společnosti s betonovými truhlíky mají, není jisté. Betonový prodej je totiž zahalen velkými nejasnostmi. Společnost Metrostav se od takových informací totiž i přes informace radnice distancovala. „O uvedené transakci nemáme žádné záznamy, ani povědomí. Prověřil jsem to u všech našich vrcholových pracovníků a dokonce jsme prošli veškerou účetní evidencí,“ uvedl mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha s tím, že ani o záměru nakoupit betonové květináče nemá žádné podrobnější informace.

Příliš velké truhlíky

Praha 5 si ale trvá na svém. „Těžko říct, kde se stala chyba. Metrostav je opravdu veliký a nevím, zda se na jednom místě scházejí veškeré informace o záměrech jednotlivých divizí,“ doplnila mluvčí městské části Helena Šmídová.

Pomyslná přestřelka mezi oběma stranami připomíná absurdní drama. „O tom by ovšem museli vědět naši ředitelé divizí. A ti o tom bohužel nic nevědí. Ani nevíme, k čemu by nám truhlíky byly. A jsou tak velké, že by to určitě někdo věděl,“ odpověděl v nadsázce Kostiha na jeden ze série dotazů.

Další podobně bizarní příběh se odehrává i druhého údajného zájemce - společnosti Blatenská ryba. V souvislosti s ní prý také probíhají jednání, jen s tím rozdílem, že se jedná o pronájem, nikoli nákup. Jenže ani v tomto případě nejsou záměry o nic jasnější. „Ne, to v žádném případě. Nikdo o žádných květináčích nic neví. To musí být nějaký omyl. Jinak doufám, že si na nás někdo neobjednává květináče,“ uvedl jednatel firmy Jiří Bláha, který si informaci sám opakovaně ověřoval.

Novinka ve smíchovských ulicích zaujala i ty nejmenší.
Novinka ve smíchovských ulicích zaujala i ty nejmenší.

Zbylých 179 truhlíků, které jsou součástí projektu „Snížení imisní zátěže z dopravy ozeleněním ulic pomocí izolační zeleně v Prahy 5“, nicméně bude „zkrášlovat“ ulice Prahy 5 až do konce roku 2018. Městská část je totiž svázaná poměrně přísnými pravidly.

Jejich umístění ani využití tak nevychází z tužeb obyvatel, dokonce ani současné radnice. „Umístění a osazení květináčů poskytovatel dotace pečlivě kontroluje a my s nimi nemůžeme volně nakládat, jinak bychom museli dotaci vracet,“ vysvětlila Veverková.

Přesto si prý městská část našla způsob, jak z nevzhledných květináčů udělat něco užitečného. „Dva květináče umístěné na dětském hřišti Zapova byly obloženy dřevem, opatřeny lavičkami, osázeny trvalkami a keři tak, aby zpříjemnily prostředí návštěvníkům dětského hřiště,“ popsala mluvčí, jak proběhla „zkrášlovací“ procedura.

Desítky betonových „van“ sice poskytují azyl stromům a nejrůznějším keřům, realita je však trochu smutná. Betonové truhlíky jsou buď úplně zastrčené a z dohledu veřejnosti (jak je tomu třeba v Nových Butovicích za plotem u silnice), nebo tvoří nesmyslné shluky na viditelných místech. Náhodná uskupení květináčů jsou k videní například v ulici Nádražní, Svornosti, Strakonická či v okolí zastávky Lihovar.

Obrovské květináče tu stojí v nelogických shlucích.

„Stromy a keře v květináčích plní funkci izolační zeleně, zachytávání emisí z dopravy a ozelenění prostoru,“ vysvětluje funkci betonových truhlíků mluvčí. Porosty jsou přitom v letních měsících vystaveny extrémním podmínkám. V minulém roce technik naměřil teplota květníků až okolo 50 stupňů. Stromy tak často usychají.

Praha 5 jim ale dopřává kvalitní zálivku. „Jedná stojí přibližně 25 tisíc korun. Během letních měsíců s teplotami nad 25 °C se zálivka provádí dle potřeby,“ vysvětluje. Konečná suma za rok se tak vyšplhá na sedmdesát tisíc. A když nějaké stromy uhynou, Praha 5 má řešení.

„Ve vhodném agrotechnickém termínu provedeme náhradu uhynulých stromů tak, aby byla zajištěna udržitelnost projektu ‚Snížení imisní zátěže z dopravy ozeleněním ulic na Praze 5‘,” doplnila Veverková.

Mezi obyvateli Prahy začalo téma kontroverzního nákupu betonových květináčů znovu rezonovat poté, co radnice nedávno oznámila podepsání smlouvy k plánované výstavbě obřího kola na Hořejším nábřeží. Kromě vášnivých diskusí na internetu si někteří začali z květináčů a kola utahovat. Například známá facebooková stránka Archwars, která upozorňuje na architektonické přešlapy, tak vymyslel nevšední spojení obou projektů. Projekt Prague Wheel by mohl místo kabin použít právě betonové truhlíky.

Téměř 277 nevzhledných květináčů z betonu vyrostlo v ulicích pražského Smíchova v létě roku 2012. Nápad, za který radnice utratila téměř milion a půl (dalších cirka 16 milionů zaplatila EU) se však hned od začátku potýkal s nevlídným přijetím ze strany obyvatel, některých radních i odborné veřejnosti, především architektů.

Záměr Prahy 5 byl jasný: doplnit zeleň a zlepšit životní prostředí na rušném Smíchově. Realita už tehdy byla docela jiná. Radnice se kvůli tomu snažila úporně bojovat s negativním ohlasem obyvatel. Jeden exemplář tak postavila v srpnu roku 2012 například před novorenesanční baziliku sv. Václava na Smíchově. Květináč byl osazen suchými keři. Mezi dřevěné tyče byl však záhy umístěn informační leták o projektu, což výrazně kazilo už tak nevalný estetický dojem.

Truhlíkoland i květináčový večírek

Ještě v ten samý měsíc přišla se na jednom z truhlíků objevila zlatá fólie s nápisem „Reklamou se nevylepší“. Od toho, že by měla být betonová monstra, jak lidé květináčům přezdívali, využívána jako reklamní plocha, se tehdy radnice jasně distancovala.

Truhlíky na Smíchově proměnili studenti v provizorní bazény

Netrvalo dlouho a betonové květináče se přeměnily v proslulé „venkovní“ bazény. Improvizované koupání bylo dílem nespokojených studentů ČVUT, kteří přímo v centru metropole uspořádali happening s názvem „Květináčová párty“.

Ani tím však protestní akce neutichly. Několik týdnů nato řidiče přijíždějící na Smíchov přivítal velký nápis „Vítejte v Truhlíkolandu“ ozdobený výrazně barevnými balónky.

Řidiče vjíždějící na pražský Smíchov upoutal plakát s nápisem Vítejte v Truhlíkolandu.

Výsledek? Praha 5 po čtyřech měsících odstranila nevzhledné betonové truhlíky z míst, kde lidem nejvíce překážely. Zmizely tak například z Hořejšího nábřeží,kamiony je převezly do Zborovské ulice. Naopak tam, kde obyvatelům nevadily, naplánovala radnice výsadbu keřů, stromů a jiné zeleně. Po odstraněných květináčích ale zbyly propadlé chodníky. Poté vznikla řada nápadů, co s truhlíky dělat. Jeden plán mluvil o lavičkách se zelení, další dokonce o zakopání květináčů pod zem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.