Lidovky.cz

Chovanec: Žádná katastrofa, od policie kvůli reorganizaci odešlo pět lidí

Česko

  12:37aktualizováno  13:39
Po startu nové Národní centrály proti organizovanému zločinu odešlo od policie pět policistů. Další dva nebo tři odchod oznámili. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vznik nového útvaru vyvolal roztržku uvnitř vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, které hrozilo odchodem z vlády, nelíbil se ani státním zástupcům. Podle Chovance zatím nový útvar funguje velmi dobře.

Zleva ministr vnitra Milan Chovanec, náměstci policejního prezidenta Martin Vondrášek a Zdeněk Laube, ředitel Národní centrály proti organizovanému zl ... foto: ČTK

„Nenaplnily se prognózy, že nastanou masivní odchody policistů,“ zdůraznil na tiskové konferenci Chovanec. Odmítl, že by policisty v novém útvaru udrželo to, že průměrně dostanou přidáno 5 000 korun. „Nevěřím tomu, že by se ti policisté dali takzvaně koupit,“ prohlásil Chovanec.

Ministr dodal, že zvyšování platů čeká i další policejní složky, například protidrogovou centrálu. „Jednáme i o zvýšení platů ostatních specialistů,“ doplnil náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. Týká se to podle něj například útvaru zvláštních činností nebo odborníků z kriminalistického ústavu. Podle ministra zatím policisté přechod do nového útvaru zvládají velmi dobře. Dodal také, že policie a vnitro vyřídili všechny připomínky, které k reformě měli státní zástupci.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) vznikla sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru. V nové policejní složce pracuje 870 policistů. Ředitelem NCOZ je Michal Mazánek, jehož podřízení se budou zabývat například korupcí, terorismem, extremismem, migrací či rozsáhlou hospodářskou kriminalitou. Její vznik vyvolal roztržku uvnitř vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, které hrozilo odchodem z vlády, nelíbil se ani státním zástupcům.

Před spuštěním centrály byly obsazeny pozice náměstku ředitele a většiny sekcí, které se zabývají jednotlivými druhy kriminality. Funkce si v podstatě rovnoměrně rozdělili členové protimafiánského a protikorupčního útvaru. „Spolupráce uvnitř tohoto týmu je velmi dobrá a upozorňují, že minimálně tento tým se nedělí na ty z toho či onoho útvaru. Je to kompaktní celek,“ řekl Laube.

Novinka- finanční policie

Dalším krokem v reorganizaci policejního sboru bude vytvoření finanční policie v rámci Národní centrály proti organizovanému zločinu, a to od 1. ledna příštího roku. Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube doplnil, že centrála se bude muset v tomto ohledu dohodnout na rozdělení práce s celníky, jejichž kompetence se nedávno rozšířily.

„Jsme připraveni jednat s ministerstvem financí, celní správou, státními zástupci i odbornou veřejností,“ řekl k plánovanému vzniku finanční policie Chovanec. Finanční policisté by se podle něj měly prioritně zaměřit na spolupráci s celníky, na daňové úniky a také na spolupráci mezi jednotlivými subjekty v rámci centrály.

Finanční policie má vzniknout rozdělením současné sekce závažné hospodářské trestné činnosti. Na rozdíl od Daňové Kobry, která se věnuje především zajišťování výnosů z trestné činnosti, se má zabývat „čistě daněmi“.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.