Lidovky.cz

Zeman u firem lobbuje za svůj fond. Po návštěvě v kraji mu posílají tisíce

Česko

  5:00
PRAHA - Byl to den, kdy prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček hořel. Posledního června navštívil Miloš Zeman třebíčské vzdělávací centrum Alternátor. V něm se on a členové jeho doprovodu zúčastnili několika chemických pokusů.

Český prezident Miloš Zeman. foto: ČTK

Při jednom z nich si Ovčáček nechal ruce potřít speciální pěnou a zapálit. Zeman si zase vyzkoušel bleskovou výrobu zubní pasty. Záběry, jak pobaveně sleduje přetékající nádobu, se staly hitem serverů i televizních stanic. „Budu vás všude propagovat,“ slíbil na závěr.

Zřizovatelem Alternátoru je občanské sdružení Ekobioenergo, jehož předsedou je podnikatel Richard Horký. Od jeho firmy TTS Energo jen o dva týdny později přistál stotisícový dar na účtu, který prezident původně zřídil ke splácení státního dluhu.

Podobných případů, kdy se Miloš Zeman při pravidelných výjezdech do krajů mihne ve společnosti, která mu vzápětí pošle peníze do fondu, je víc. Například v polovině dubna se zašel podívat do vlašimské zbrojovky Sellier & Bellot.

Její vedení se obává, že bude muset snížit výrobu kvůli evropské směrnici, která řeší kategorizaci zbraní. Prezident proto při setkání s šéfy společnosti slíbil, že bude apelovat na ministra obrany Martina Stropnického (ANO), aby z firmy ležící jen kousek od bájné hory Blaníku, odebíral munici pro armádu a to bez zprostředkovatele a na základě dlouhodobého kontraktu.

Na oplátku dostal sametem vyložený panel s náboji, které zbrojovka ve Vlašimi vyrábí. Ještě víc ho ale mohlo potěšit, když do jeho fondu od společnosti Sellier & Bellot 10. června doputovalo 200 000 korun.

Firmy, kde prezident Zeman byl a od nichž pak dostal peníze na účet:

  • 13.07.2016 TTS ENERGO S.R.O. 100 000 Kč
  • 10.06.2016 SELLIER & BELLOT A. 200 000 Kč
  • 11.04.2016 ROTAS STROJÍRNY SP 15 000 Kč
  • 12.01.2016 PAPCEL, A.S. 16 000 Kč
  • 27.11.2015 CESKO-SLEZSKA VYROBní 67 500 Kč
  • 16.07.2014 MADETA A.S. 200 000 Kč

Z bližšího pohledu na prezidentův transparentní účet navíc vyplynuly názvy dalších firem, které poslaly různé částky poté, co se v nich hlava státu objevila. Jsou jimi třeba papírna Papcel, strojírenský závod Rotas nebo Česko-slezská výrobní.

Zemanovi fandím

Kvůli zajímavé koincidenci Zemanových inspekcí v podnicích s přibýváním peněz na prezidentském účtu se Lidové noviny a server Lidovky.cz rozhodly oslovit zástupce přispívajících společností, aby zjistily, co je k darování peněz vede. Důvody jsou různé.

„Osobně si pana prezidenta Zemana velice vážím,“ napsal šéf třebíčského Alternátoru Richard Horký. Oceňuje názory hlavy státu na migrační krizi i jeho podporu pro dostavbu pátého bloku jaderné elektrárny v Dukovanech.

„Jakožto předseda Okresní hospodářské komory Třebíč jsem byl letos v dubnu na třetí obchodní misi (s prezidentem) v Číně a on nám tam otevřel neskutečně politicky a obchodně dveře,“ dodal Horký. Proto se jako majitel firmy rozhodl Zemanovi do fondu přispět.

Osobní sympatie neskrývá také generální ředitel Papcelu David Dostál. „Respektuji pana prezidenta jako autoritu a souhlasím s většinou jeho názorů na sociální nebo ekonomické otázky. Do fondu jsme přispěli z důvodu podpořit jeho úsilí v boji proti extrémnímu zadlužování státu,“ napsal LN v odpovědi na dotaz.

O tom, kdo s nápadem na zaslání peněz přišel, se nezmínil. Podotkl ale, že záměr podpořit fond vyplynul s diskuse s pracovníky hradu. „Příspěvky do fondu nesouvisí s návštěvou prezidenta ve společnosti Papcel,“ dodal ještě Dostál.

Podobně jako v případě Sellier & Bellot ale i jeho firmě Zeman slíbil pomoci. Konkrétně s ochranou jejích investic do papírenského průmyslu v Uzbekistánu. „Jsme velcí investoři a jednáme o navýšení jmění v papírně. Potřebujeme k tomu ale souhlas uzbecké vlády,“ řekl Zemanovi při osobním setkání Dostál.

„Znepokojuje mě, že investice v Uzbekistánu i dalších zemích jsou ohroženy politikou, která si říká politika ochrany lidských práv,“ reagoval podle iDnes.cz prezident. Jeho vyjádření bylo přesně v duchu linie „ekonomické diplomacie,“ kterou po celou dobu v hradní funkci drží.

Bojují s dluhem; ve špatném fondu

Dostálova firma nicméně patří k těm několika, které si nepovšimly, že se zaměření fondu v čase změnilo. Jak už bylo řečeno, Zemanovo konto bylo primárně určeno k umořování neustále narůstajícího zadlužení České republiky.

Prezident ale loni v prosinci rozhodl o jeho proměně v humanitární a sociální konto. Učinil tak poté, co vláda odmítla schválit mimořádnou dotaci pro Fond ohrožených dětí (FOD), který provozuje síť takzvaných Klokánků. Tehdy také souhlasil s uvolněním prvních 2,5 milionu pro FOD.

Změnu zaměření prezidentského fondu potvrdil i Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. „Finance jsou určeny pro Klokánky,“ řekl LN.

Ředitel správního úseku zbrojovky Sellier & Bellot Jiří Dvořák dal finanční injekci pro „dluhový“ fond do kontextu s dalšími sociálními projekty firmy. „Rozhodli jsme se přispět na účet Klokánek, neboť to považujeme za velmi rozumné. Rozhodnutí jsme učinili z vlastního popudu,“ uvedl.

Fondu ohrožených dětí pomáhá i prezidentova paní Ivana Zemanová. Její nadační fond se na Klokánky zaměřoval jako první. S kontem hlavy státu si také rozdělil výtěžek 2. Reprezentačního plesu prezidenta. „Peníze se dělily rovným dílem mezi oba fondy,“ řekla k tomu tajemnice paní Ivany Blanka Mráčková.

Státní metály

Zvláštní kapitolu tvoří firma Geen General Energy, která poslala dvousettisícový příspěvek bez toho, aby ji prezident někdy v minulosti navštívil. „Znevýhodněné děti bez pevného rodinného zázemí, které našly své útočiště v Klokánku, takovou podporu potřebují,“ uvedl mluvčí firmy Josef Milon.

Prezidentova návštěva je každopádně pro firmy požehnáním. Každý Zemanův krok totiž bedlivě sledují média a jeho krajským výjezdům věnují velkou pozornost. Podnik, který hlava státu navštíví, tak má zaručenou reklamu zdarma.

Zemanovy krajské výjezdy mají navíc ještě jednu „přidanou hodnotu“. S osobnostmi, které vyznamenává u příležitosti oslav vzniku republiky, se totiž často předtím vidí právě při svých spanilých jízdách po regionech.

Stalo se tak v případě proslulé zvonařky Leticie Vránové-Dytrychové, jejíž dílnu navštívil na jaře 2014, vlastníka Preciosy Ludvíka Karla nebo majitele Juty Jiřího Hlavatého. Metál od Zemana dostal také šéf jihočeské Madety Milan Teplý. Rovněž v této společnosti prezident osobně byl. V červenci 2014 mu Madeta do fondu, tehdy ještě určeného ke splácení státního zdalužení, odeslala 200 000 korun.

Nadační fond Miloše Zemana

  • Nadační fond založil Miloš Zeman krátce po nástupu do funkce. Tehdy se zavázal, že do něj bude odvádět třetinu platu a finanční prostředky použije na umoření státního dluhu. Loni se však prezident Zeman rozhodl, že místo na státní dluh bude peníze posílat na Fond ohrožených dětí - Klokánky.
  • Po nástupu do bankovní rady České národní banky začal do fondu posílat peníze i bývalý předseda úřednické vlády Jiří Rusnok. Přesně dva tisíce korun posílá právě od měsíce, kdy ho prezident do rady jmenoval. Podobný scénář se opakoval s dalším Zemanovým příznivcem Tomášem Podivínským. Ministr životního prostředí v Rusnokově vládě zaslal do fondu svůj první příspěvek loni v lednu, tedy opět přesně v době, kdy nastoupil na post německého velvyslance. Do funkce ho spolu s lidovci prosadila právě současná hlava státu.
  • Jednorázovým příspěvkem ve výši 15 tisíc přispěl loni na konci srpna také hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „V rámci vyhraného soudního sporu jsem obdržel od Jiřího Paroubka 50 tisíc korun. Z této částky jsem 15 tisíc věnoval ve prospěch fondu pana prezidenta, zbylou částku pak plánuji poskytnout některému z hospiců,“ vysvětlil pro Lidovky.cz Ovčáček (více si můžete přečíst ZDE).
  • Celkem 150 tisíc korun poslal do fondu i hradní kancléř Vratislav Mynář, který - stejně jako Rusnok - sedí ve správní radě prezidentského nadačního fondu. Skrze svůj nadační fond přispěla Zemanovi miliony i Ivana Zemanová. Ty podle tajemnice první dámy Blanky Mráčkové pocházejí z výtěžku z reprezentačního plesu prezidenta republiky.
Do fondu Miloše Zemana přispívá pravidelně Jiří Rusnok i Tomáš Podivínský, Jiří...
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.