Lidovky.cz

Fronty ze všech stran Hradu. Ochranka po kritice zpřísnila, kontroluje batoh každému

Česko

  7:30
PRAHA - Zatímco ještě před pár dny kontrolovali policisté u vstupů do Pražského hradu jen někoho, začátkem týdne se opatření výrazně zpřísnila. Přísnému zraku ochranky teď neunikne žádné zavazadlo. Zda jde o reakci na hojnou kritiku, že se za pomyslnou policejní „hradbu“ dostal i muž s nožem dlouhým dvacet centimetrů, nechce mluvčí Hradu Jiří Ovčáček potvrdit. Dotazy serveru Lidovky.cz totiž opakovaně pojmenoval jako „mediální hrátky“.

Bezpečnostní opatření na Hradě. foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

Prezident Miloš Zeman označil Pražský hrad jako možný cíl teroristického útoku. Kvůli tomu čítají fronty před všemi vstupy do areálu v jakoukoli denní dobu stovky lidí. Návštěvníci se tak musí obrnit velkou trpělivostí. Ti, kteří si přes hradní nádvoří zkracovali cestu, mají kvůli bezpečnostním opatřením smůlu. Přitom obejít Hrad znamená dlouhou procházku.

Kdo se chce dostat blíže k pražské dominantě, která teď spíše než prezidentské sídlo připomíná nedobytnou pevnost, musí projít kontrolou. Ta ještě na konci minulého týdne probíhala ale poměrně ledabyle. Policisté nahlíželi do útrob příručních zavazadel jen někomu. Kolikrát jim přitom stačil jediný letmý pohled na věci svrchu.

Přísnější kontroly

Vysvětlení? „Jde o namátkovou kontrolu,“ odbyl v pátek redaktorku serveru Lidovky.cz jeden z policistů na místě. Vyhýbal se tak odpovědím na otázky, proč musí batoh před policisty otevírat jen někteří návštěvníci. Pozoruhodné je i to, že policisté často nereagovali ani na pípání detektoru.

Po víkendu se však situace změnila. Kontroly před všemi vstupy do areálu Pražského hradu probíhají v přísnějším režimu. Policisté vybízejí každého, aby otevřel příruční zavadlo. Když nevidí všechny věci, začnou tašku zkoumat detektorem. Někdy ochranka kontroluje zavazadlo i po hmatu zvenku, aby zjistila, zda neobsahuje případnou zbraň či jiný nebezpečný předmět.

Policisté se zaměřili v pondělí hlavně na kontrolu zavazadel, co mají lidé u sebe. Prakticky ale neřešili a nezkoumali přímo návštěvníky a to ani detektorem kovů. Teoreticky tak lze zbraň pronést na těle.

Situace je stejná jak u hlavní brány na Hradčanském náměstí, Černé věže, tak třeba i u nenápadného vstupu k Jelenímu příkopu. Ten střeží samotný policista, o kus dále čeká na hlídce voják. Kdo chce vstoupit, musí projít stejnou kontrolou jako na kterémkoli jiném místě u vstupu do Hradu.

‚Přísná‘ opatření na Hradě v praxi. Muž pronesl dlouhý nůž. Sám přitom vybízel policistu ke kontrole

Může jít o reakci na událost z minulého týdne, o němž informoval server Lidovky.cz. Návštěvník z Ostravy pronesl do areálu dvaceticentimetrový nůž, přestože policisty důrazně vybízel ke kontrole.

„Při první kontrole manžel strkal jednomu z policistů batoh přímo pod nos. Ten byl ale tak zmatený z toho, kolik lidí čeká ve frontě, že se už do něj ani nepodíval. Asi chtěl, aby to šlo plynule, a tak pospíchal. Prošli jsme tedy úplně bez problému,“ popsala serveru Lidovky.cz Alena P. (redakce zná identitu ženy, na její přání ale neuvádí celé jméno – pozn. red.) svou zkušenost.

Její manžel využil situace, chtěl policisty trochu potrápit. Zajímalo jej, jestli ho policisté zastaví, když má v batohu jasně viditelný nůž. S manželkou si ještě nahlas povídali o tom, že kvůli noži mohou mít problémy, a budou muset návštěvu odložit. „Ten nůž měří odhadem dvacet centimetrů. Byl hned navrchu. Kdyby chtěli, našli by ho velmi snadno. Pravděpodobně neprobíhá kontrola na nože, ale jen na bomby,“ podivovala se žena v rozhovoru. „Měli jsme v batohu tři bundy. I kdyby tam byla bomba, tak by ji nenašli, protože se skoro ani nepodívali.“

Hradní mluvčí Ovčáček ale i nadále odmítá přísnější bezpečnostní opatření komentovat. V pátek sice avizoval zpřísnění podmínek vstupu, jestli se tak už stalo, ale nepotvrdil. „Otevřeně říkám, že s mediálními hrátkami jsme počítali od počátku zavedení bezpečnostních opatření,“ uvedl pro server Lidovky.cz.

Bezpečnostní opatření na Hradě.
Bezpečnostní opatření na Hradě.

K dalším doplňujícím dotazům směřujícím k vnitřní komunikaci na Hradě zopakoval: „Na mediální hrátky, a teď zdůrazňuji, v žádném případě reagovat nebudeme.“ Úlohou Hradu je prý zajistit v co nejvyšší možné míře bezpečí návštěvníků, a to postupně zaváděnými bezpečnostními opatřeními.

Reakce na útoky v Evropě

Hrad zpřísnil bezpečnostní opatření v minulých dnech. „Po pařížských teroristických útocích jsme avizovali, že budeme postupně zpřísňovat bezpečnostní opatření na Pražském hradě. Toto je první fáze a následovat budou další,“ řekl Ovčáček a doplnil: „Říkám to otevřeně, fronty prostě budou.“

Pražský hrad se bude ‚opevňovat‘. Kvůli obavě z terorismu dostane 100 milionů na zabezpečení

Zástupci Hradu nyní jednají s policejním prezidiem o personálním posílení hradní policie. Kromě toho chce Hrad v horizontu několika měsíců před vstup do katedrály sv. Víta postavit bezpečnostní rámy. Důvod? Jak uvedla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová, policie se v souvislosti s teroristickými útoky v Evropě více zaměřuje na místa s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna nebo jsou snadno dostupná. „Mezi tato místa tedy patří i Pražský hrad,“ vysvětlila.

Prezident Miloš Zeman už dříve oznámil, že Pražský hrad jako možný cíl teroristického útoku dostane od ministerstva obrany i 100 milionů na bezpečnostní opatření. Na co přesně budou určeny, neuvedl.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.