Lidovky.cz

‚Robinsonova‘ hájenka měla ustoupit modernímu centru. Až po jeho smrti město projekt odložilo

Česko

  6:22
PRAHA - Spor kvůli pověstné hájence U Dvou Šraňků dospěl k obratu. Město, které z ní chtělo i přes hlasitý nesouhlas vystěhovat dnes již zesnulého Miroslava Vojtěcha, kterému přezdívali Robinson, nakonec projekt výstavby moderního environmentálního centra pozastavilo. Nemohlo totiž čerpat dotaci, vyslyšelo navíc i kritické hlasy veřejnosti.

Hajný Miroslav Vojtěch a jeho hájenka foto: Martin Veselý, MAFRA

Více než čtyřicet let žil obklopený zvířaty a lesy v malé hájence. Od Hradce Králové byla vzdálená sice jen čtyři kilometry, přesto se muž s dlouhými šedivými vlasy městu urputně vyhýbal. Mezi lidi jezdil jen jednou týdně, a to pro poštu či na rychlý nákup. V nedožitých třiašedesáti letech na začátku února Miroslav Vojtěch zemřel.

„Bylo to jako blesk z čistého nebe. Miroslavovo srdce už asi neuneslo ten nápor, kterému byl pan Vojtěch v poslední době vystaven,“ uvedl tehdy jeho známý Lukáš Kocián v narážce na rozhodnutí města.

Život ve městě? Nepředstavitelné

To žádalo pana Vojtěcha, coby nájemce malebného stavení, aby se ze svého domova vystěhoval. Na místě totiž radnice Hradce Králové plánovala vybudovat moderní environmentální centrum. Hájence hrozila úplná demolice, proti čemuž se již dlouhodobě stavěli lidé ze všech koutů republiky.

Zemřel hradecký ‚Robinson‘. I tak chtějí lidé zachránit jeho hájenku před demolicí

Vznikla dokonce i petice za její záchranu. Samotář Vojtěch si totiž neuměl představit život jinde. V reportáži České televize se slzami v očích dokonce uvedl, že ani neví, jak to ve městě chodí.

Necelý půlrok od smrti muže, kterému přezdívali „Robinson“, se však město rozhodlo od svého původního záměru ustoupit. „Čerpání dotace se ukázalo prozatím jako nereálné. S ohledem na tuto skutečnost a s ohledem na nesouhlasné reakce veřejnosti byl projekt pozastaven,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí kanceláře primátora Pavlína Pospíšilová. Své představy se ale město prý úplně nevzdává.

V tuto chvíli radnice hledá jiné řešení. „Tím může být jak realizace výukového centra s využitím stávající hájenky U Dvou Šraňků, nebo stavba na jiných pozemcích města. Záležitostí se v podobných rovinách zabýval i výbor pro územní plánování,“ uvedla dále Pospíšilová. S ohledem na omezené možnosti financování a nemožnost čerpat dotaci prý ale město nepovažuje za „nezbytně nutné“ se v této věci aktuálně rozhodovat.

Žádné velké zásahy, slibuje radnice

Pokud jde o samotnou hájenku, město nemá zatím v plánu žádné radikální zásahy. „Město počítá v dohledné době pouze s odstraněním nepovolených staveb, různých kůlen a budek, které se na pozemcích v okolí hájenky nacházejí,“ upřesnila Pospíšilová.

Odpůrci výstavby environmentálního centra jsou však přesvědčeni, že radnice situaci zkresluje. „Město se sice ve svých oficiálních prohlášeních tváří, že od výstavby upustilo, nicméně výstavbu pořád plánují. Nic se nezměnilo. Řízení o demolici pořád běží,“ uvedl v rozhovoru Kocián, autor petice a člověk z blízkého Vojtěchova okolí.

Proti takovému tvrzení se radnice ohrazuje. „O demoličním nařízení nikdy nebyla řeč. V daném případě se jedná o povolení demolice, což znamená, že se jedná o právo provést demolici stavby. V žádném případě se nejedná o nařízení, tedy povinnost provést demolici,“ uvedlvedoucí stavebního odboru Michal Jandík.

Občanské sdružení KOS (Kruh pro občanskou společnost - pozn. red.), s nímž je Kocián ve spojení, si nechal vypracovat studii, která prý jasně říká, že by se environmentální centrum dalo postavit za výrazně nižší cenu. „Hodláme ji veřejnosti představit, protože to jde i jinak,“ prozradil záměr organizace autor petice za záchranu hájenky.

Dům, která nyní zeje prázdnotou, by sdružení rádo využívalo jako skautské středisko či zázemí pro nedaleký dům dětí a mládeže s jeho přírodovědeckým kroužkem. „Tak by to fungovalo i jako lesní laboratoř, provoz by ale nezatěžoval okolní prostředí tak moc jako megalomanské environmentální centrum,“ uvedl dále Kocián,

Hajný Miroslav Vojtěch, který možná příjde o svojí hájovnu v Hradci Králové.
Hajný Miroslav Vojtěch, který možná příjde o svojí hájovnu v Hradci Králové.

Na nešťastný příběh pana Vojtěcha i jeho hájenky upozornila už dříve také dokumentaristka Silvie Dymáková, autorka filmu o takzvaných Šmejdech.

„Stále trvám na tom, že celá akce byla nesmyslná a zbytečná a obyvatel hájovny U dvou Šraňků, pan Vojtěch, si takový nelidský přístup nezasloužil. V téhle věci byl naprosto zbytečně zmařen lidský život. Velmi by mě zajímalo, co je za celým tímhle pseudoprojektem skryto a pokud město tvrdí, že výstavbu pozastavuje, nevěřím tomu. Podle mě jde jen o to, nechat vyšumět emoce,“ uvedla v rozhovoru.

„Postup radnice v celé této záležitosti byl od začátku velmi pochybný. Vedení tvrdilo, že peníze má, pak že je nemá, neustále měnilo stanoviska, mlžilo, chovalo se arogantně. Podle mého šlo evidentně jen o to, proinvestovat dotaci, bez ohledu na potřebnost akce a při té příležitosti by čirou náhodou v budově vznikl luxusní byt pro kohosi vyvoleného,“ doplnila rozhořčeně.

Město se ovšem od kritiky distancuje. Ohrazuje se i proti některým tvrzením. „Město nesouhlasilo s některými výroky, které v souvislosti se zamýšlenou výstavbou centra letos zazněly. Zejména pak s tvrzením, že výstavbu environmentálního centra připravovalo město skrytě, bez dostatečného obeznámení zastupitelů a veřejnosti,“ doplnila mluvčí radnice Pospíšilová.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.