Lidovky.cz

Kritika finančních poradců? Je to nafouknutá bublina, tvrdí sekretář asociace

Česko

  5:00
PRAHA - Film o praktikách finančních poradců Rada nad zlato vyvolal bouřlivou diskuzi a kritiku současných poměrů. „Vždy se nafoukne nějaká bublina a k tomu se přidají anonymní diskuze a spousta pozitivních zkušeností se nikde neobjevuje,“ tvrdí Petr Šafránek generální sekretář z Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců. Sám ale přiznává, že finanční poradenství nemá v Česku dobré jméno.
Finanční detektivka.

Finanční detektivka. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Lidovky.cz: Jak lidé vnímají finanční poradenství?
Globálně bohužel dobré jméno nemá, protože pojem finanční poradce není zákonem chráněný a může si tak říkat skoro každý. U daňového poradce to chráněné je a pokud nemáte razítko a nejste členem komory, tak si tak říkat nemůžete. Třeba se v zákonech už objevuje, že u pojmu nezávislý finanční poradce si člověk nesmí brát provize od klienta. Pojem finanční poradce je ale stále volný.

Lidovky.cz: O finančním poradenství se teď rozvířila diskuze kvůli dokumentu Rada nad zlato, který ukazuje kontroverzní praktiky. Je teď ta bouřlivá kritika oboru oprávněná?
Vždy se ozve někdo, kdo má negativní zkušenost. Obsloužených klientů je spousta. Spokojení se tak hlasitě neozývají. Když se podíváte na statistiky z České národní banky, zjistíte, že bylo uzavřeno milion smluv. ČNB přitom řeší osm set stížností. Je to o tom širokém kontextu.

Dokument o poradcích rozpoutal diskuzi

Dokument o praktikách finančních poradců Rada nad zlato od Jakuba Charváta rozpoutal bouřlivou diskuzi. Začali se ozývat lidé, kteří s poradenstvím nemají dobrou zkušenost a podle nichž je systém špatně nastaven.

Více ZDE: Natočil praktiky finančních poradců a má potíže. Lidé studentovi nabízejí, že přispějí na právníky

Snímek Rada nad zlato.

Lidovky.cz: Viděl jste ten dokument?
Myslím si, že je to strašně nafouknuté. Nevím, z jakého to bylo roku.

Lidovky.cz: Bylo to natočeno v roce 2015.
Vždy se nafoukne nějaká bublina a k tomu se přidají anonymní diskuze a spousta pozitivních zkušeností se nikde neobjevuje. Ale jistě mohou mít lidé takovou zkušenost. Tam je trochu chyba regulace. Donedávna mohl dělat poradce každý. Poslední věc, která ještě nebyla regulovaná, jsou hypoteční úvěry, a to se postupem času snad vyčistí.

Lidovky.cz: Problém ale nebyl kolikrát v lidech, kteří měli zkoušky a mohli podepisovat smlouvy. Do poradenských firem chodí i mladí lidé, ti tipují klienty a pak ty smlouvy nosí k někomu, kdo to může podepsat. Někteří z nich neznají informace o produktech, nemají ekonomické vzdělání a jde jim spíše o provize, než o blaho klienta. Co na to říkáte?
To samozřejmě možné je. To je ale pak chyba té firmy, že to dovolí a také toho klienta. Kdyby za mnou přišel finanční poradce a řekl, že tu smlouvu nemůže podepsat, tak ho vyhodím. Oni to nenosili na centrálu, to byl spíš problém některých lidí v tom systému.

Lidovky.cz: Neříkám, že poradenské firmy tohle dělají záměrně, ale ten jejich systém může být zneužitelný pro morálně pochybné lidi.
Určitě.

A dá se proti takovým věcem nějak bojovat?
Pokud klient zjistí, že poradce nemůže něco podepsat, tak ho má vyhodit. I ČNB za to může dávat nějaké sankce. Letos jsme ještě štítovost na žádného tipaře nedostali. Někdo se může pokusit na tom systému krátkodobě vydělat. Když se ale na to přijde, tak skončí, ale mezitím to může někoho i poškodit.

Takže mladí kluci, kteří jsou zlákáni životem „Vlka z Wall Street“ a jde jim čistě o jejich zisk, to prostě profesně dlouho nepřežijí, protože se zdiskreditují?
Určitě. Regulace se navíc tak zpřísňuje, že už to nebude ani možné. Požadavky začínají být až přehnané, že se někteří lidé rozhodnout dělat tipaře. Bojujeme ale za to, aby to lidi mohli dělat, ale pod dozorem. Bylo by to podobné jako koncipienti u právníků. Dnes to dělají načerno, protože se musí živit, než se dostanou ke zkouškám.

Lidovky.cz: Jak dlouho trvá složit potřebné zkoušky?
Pokud potřebujete mít všechny zkoušky a skutečně tomu porozumět, tak to trvá půl roku až rok a kdo toho člověka má živit? Proto lidé dělají ty tipaře. Oni by poradenství museli nějaký čas dělat jako vedlejší zaměstnání a kdo se do toho chce pustit naplno, tak trvá chvíli, než se to naučí. Zatím to ale uzákoněné není a tak se to obchází.

Lidovky.cz: Jaké regulace v posledních letech trh formují?
Začaly se regulovat úvěry. Na penzijní připojištění, které bylo na živnostenský list, jsou nyní zkoušky. Pojišťovnictví je regulované od roku 2004. V posledních pěti a šesti letech je regulace obrovská a někdy jsou reakcí na to právě tipaři.

Lidovky.cz: Nefungovali ale tipaři i před regulacemi?
To ale nebyli tipaři. Tenkrát bylo jednodušší, že stačil jen živnostenský list. Pokud chcete nyní být podepsaný pod smlouvou, tak už to není tak jednoduché.

Lidovky.cz: Neměli by v potírání obchodníků s finanční negramotností být spíš aktivní samotné poradenské firmy. Nepřistupuje se k tomu moc laxně?
Těžko říct, jak proti tomu mají bojovat, když je základ v těch lidech. Klienti musí být opatrní.

Lidovky.cz: Jsou Češi finančně gramotní?
Je to velký problém. Prosazujeme, aby se lidé naučili základní věci už na základních školách. Lidé si smlouvy musí číst. Tento problém je ale během na dlouhou trať. Potíže jsou i v tom, že nejsou učitelé, kteří by uměli ty věci předat. Máme k tomu materiály na stránkách, ale učitelé se tím nejsou ochotni zabývat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.