Lidovky.cz

Vaše slova nestačí, vzkazují aktivisté Sobotkovi s Babišem ohledně vepřína v Letech. ‚Děje se tu lokucida‘

Česko

  14:02aktualizováno  14:52
PRAHA - Aktivisté prosazující lidská práva zveřejnili ve čtvrtek na internetových stránkách Romea.cz otevřený dopis adresovaný premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a ministru financí Andreji Babišovi. Vládu v něm kritizují, že s nimi v minulosti odmítla spolupracovat. Vyzývají jí, aby místo slibů a mluvení raději konala.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (vlevo) a ministr financí Andrej Babiš (vpravo) při návštěvě vepřína v Letech. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Vaše slova nestačí,“ opakují hned dvakrát aktivisté v úvodu dopisu. Omluvu Andreje Babiše za jeho výrok při návštěvě romské lokality ve Varnsdorfu, v němž zpochybnil existenci koncentračního tábora pro Romy v Letech, a následný postoj Bohuslava Sobotky sice chválí, nepovažují je ale za dostatečné.

Podle nich je současná situace okolo vepřína v Letech hanbou pro mrtvé i živé. „Děje se tu ‚lokucida‘, neboli zločin proti místu, která mocně rezonuje s genocidou spáchanou na Romech a se současným postavením romské menšiny,“ nelíbí se jim. Za odstranění prasečí farmy z místa genocidy bojují již roky. Místo ní by raději viděli důstojný památník.

„Když ne Vy, tak kdo jiný? Když ne teď, tak kdy?“ ptají se autoři dopisu. V dopise zmiňují, že vyřešení problému závisí pouze na politické a lidské vůli předsedy vlády a ministra financí. Doteď prý pouze slibovali a mluvili. Chtějí je tedy do Let pozvat znovu, aby zde v rámci velké pietního setkání veřejně připomenuli, že odstranění prasečí firmy skutečně ve státním rozpočtu pro rok 2017 odsouhlasili.

Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora.
Proti Babišovu tvrzení o pracovním táboře se ohradil i premiér Bohuslav...

Andrej Babiš minulý týden podle fotoreportéra zpochybnil existenci koncentračního tábora pro Romy v Letech. „To, co píšou v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam. Byly doby, kdy všichni Romové pracovali,“ zněl popisek u jedné fotky zachycující Babišovu návštěvu severní Čech.

Ministr se od výroku okamžitě distancoval. „Ta věta je brutálně vytržená z kontextu,“ hájil se. Později se za svůj výrok ve Sněmovně i omluvil. „Omlouvám za věc, kterou jsem nikdy takhle nevyřkl,“ řekl. Svým prohlášením ale opět vzbudil emoce, především u svého největšího oponenta Miroslava Kalouska, který jeho projev nazval výmluvným. Proti Babišovu tvrzení o pracovním táboře se ohradil i premiér Bohuslav Sobotka, podle nějž ministr překročil hranici „náckovství!.

Odkup vepřína v Letech preferuje i vláda, která situaci kolem něj řeší už téměř 20 let. Andrej Babiš se v úterý sešel se zástupci společnosti AGPI, která vepřín a prodeji se nebrání. „Nechci to ale komentovat, protože to není můj úkol. To má za úkol Jiří Dienstbier,“ řekl ministr financí.

Otevřený dopis zveřejněný na stránkách Romea.cz

Pane místopředsedo vlády, Vaše výroky o koncentračním táboře Lety měly blízko k popírání holokaustu. Omluvil jste se, což bylo správné. Ale Vaše slova nestačí. Pane předsedo vlády, Vy jste tyto výroky odsoudil a připomněl památku obětí tábora, Ale Vaše slova nestačí.

Ve skutečnosti na místě koncentračního tábora Lety funguje už více než čtyřicet let prasečí farma. To je hanbou pro mrtvé i živé. Děje se tu “lokucida”, tedy zločin proti místu. Tato lokucida v Letech mocně rezonuje s genocidou spáchanou na Romech, Romkách a jejich dětech, romsky “Samudaripen”. A také se současným postavením romské menšiny.

Česká a evropská občanská společnost se společně v kauze Lety angažuje už roky. Bojovali jsme za odstranění prasečí farmy z míst genocidy, která jen zvyšuje symbolickou násilnost tohoto místa. Usilovali jsme o vybudování důstojného památníku.

Navzdory našim návrhům a nabídkám, jste s námi odmítali spolupracovat. Občanské společnosti jste odpovídali mlčením, evropským institucím jste dávali sliby. Výsledky žádné.

V současnosti, právě díky těmto slibům a žádné akci, se lokucida v Letech stala celoevropským symbolem neúcty k Samudaripen, k jeho obětem, přeživším, jejich potomkům a všem bojovníkům za lidskou důstojnost.

Pane předsedo vlády, Pane místopředsedo vlády, to co musíte udělat je jednoduché. Nemusíte nic slibovat, nemusíte dále mluvit, musíte konat.

Když ne Vy, tak kdo jiný? Když ne teď, tak kdy?

Vaše vláda vyčíslila náklady na přesun farmy mezi 10 až 20 miliony eur. Pro státní rozpočet jde o zanedbatelnou částku, obzvláště pokud by byla uvolňována postupně.

Jednání ku prospěchu důstojnosti je jen otázkou Vaší politické a lidské vůle.

Za pár měsíců uspořádáme na místě tábora Lety velké mezinárodní pietní setkání. Zúčastní se ho Romové i neromové z mnoha zemí, poslanci národních parlamentů i poslanci Evropského parlamentu, významní intelektuálové, historici, odborníci na stadium holokaustu a genocidy.

Pozveme i Vás. A Vy už, doufáme, nebudete jen slibovat. Připomenete, že jste odhlasovali státní rozpočet pro rok 2017, který obsahuje položku odstranění prasečí farmy a také výzkum romského holokaustu. Ukážete přítomným, že práce na odstranění farmy už začaly. Společně odhalíme trvalou, českým státem financovanou výstavu, umístěnou v místech genocidy.

Jde o otázku důstojnosti. Vaší, naší, obětí, života.

Benjamin Abtan, předseda Evropského antirasistického grassrootového hnutí (EGAM)

Miroslav Brož, Konexe

Jozef Miker, romský aktivista Konexe

Lucie Rybová, ředitelka Českého helsinského výboru

Deyan Kolev, předseda Amalipe centra pro interetnický dialog a toleranci (Bulharsko)

Marian Mandache, ředitel Romani Criss (Rumunsko)

Jeno Setet, “Patříme sem !” Roma community Network (Maďarsko)

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.