Lidovky.cz

Ministerstvo školství rozšířilo opatření proti šikaně. 'Nesmyslný papír,' zní také ze škol

Česko

  6:00
PRAHA - Případ šikanované učitelky z pražského Třebešína rozvířil ve školství debatu o šikaně pedagogů. Nově se této problematice věnuje i aktualizovaný metodický pokyn ministerstva školství. Ten mimo jiné školám radí, jak by se měly vypořádat se šikanou v konkrétních případech.
Šikana - ilustrační foto.

Šikana - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ministerstvo se k rozšíření metodické pokynu uchýlilo po varujícím zjištění české školní inspekce na středních školách z let 2014 a 2015. „S fyzickou agresí vůči pedagogovi se setkalo necelých pět procent škol, se slovní dokonce 36 procent,“ uvedla ministryně školství Kateřina Valachová v tiskové zprávě resortu. Vedle návodů, jak šikanu řešit, se v dokumentu objevují i postupy, jak jí rozpoznat či předcházet.

Do příručky byla nově zahrnuta témata jako jsou případové konference k šikaně, komunikace s rodiči po odhalení toho problému, práce se stížnostmi, řešení případů kyberšikany, rodičovská zodpovědnost ve výchově dítěte až po opatření k nápravě dítěte mladšího 15 let a vzor formuláře ke správnímu řízení k vyloučení žáka.

„Všechny metody jsou spolehlivé a ověřeny dlouhodobou praxí,“ řekl před nedávnem v rozhovoru pro LN autor krizových scénářů a programů v metodickém pokynu Michal Kolář. „Člověk jim musí jen porozumět, k čemuž potřebuje alespoň minimální výcvik,“ uvedl.

Učitelka střední školy oslovená serverem Lidovky.cz má na situaci ovšem jiný názor. „Metodický pokyn je hezká věc, ale ve skutečnosti jde pouze o obrovské množství nesmyslně popsaných papírů. Šikana řešení nemá a nejsem jediná, kdo si to myslí. Podobný názor sdílejí i mí kolegové,“ řekla pedagožka M.R., jež si přála zůstat v anonymitě, ale redakce její celé jméno zná. Podle ní jsou školy v řešení šikany naprosto bezmocné, jelikož nemají žádné kompetence.

„Pokud bude nějaký konkrétní případ, sepíšu zápis, pro studenta si přijdou rodiče a tím to končí. Škola studenta může vyhodit, přišla by tím ale o potřebné finance.“ popsala učitelka, která na škole dlouhá léta působila i jako výchovná poradkyně. „Jediným řešením by bylo, aby mu pak doma uštědřili pár facek. Ani k tomu ale kolikrát nedojde,“ dodala. Přeje si proto, aby v budoucnu žádný případ raději řešit nemusela.

Případ šikanované učitelky v Třebešíně

Pětapadesátiletou učitelku angličtiny ze Střední průmyslové školy Na Třebešíne šikanovala delší dobu trojice studentů. Tibyli za šikanu v lednu potrestáni podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce na to ve škole zkolabovala a na následky krvácení do mozku zemřela. Vedení školy trvalo na tom, že šikana příčinou učitelčina úmrtí nebyla. Magistrát přesto ředitele školy odvolal. Před několika dny pak policie případ uzavřela a navrhla obžalobu studentů z trestných činů omezování svobody a výtržnictví. Kvůli nezletilosti jim hrozí roční trest odnětí svobody.

Šikana učitele
Aktualizovaný metodický pokyn myslí nově i na obtěžování pedagogů. Podle ministerstva musí být šikana učitele ze strany žáků chápána jako problém týkající se všech členů školy, nikoliv pouze jednotlivce. „Mně osobně pomáhají rozhovory s žáky v rizikových třídách, lze použít i některé dotazníky,“ řekl Kolář. Šikanou totiž může trpět i zkušený učitel, který svůj předmět důkladně zná a má skvělé pedagogické schopnosti. Chybně zažitý názor, že kompetentní vyučující problém se zachováním kontroly ve třídě nemají, v něm může vyvolat pocit studu. Ten mu následně brání ve vyhledání pomoci.

Ve škole by měl být také připravený krizový plán, jímž by se v případě bezprostředního ohrožení měl poškozený pedagog řídit. Pokud by byl tento plán nedostatečný, může si zajistit bezpečí sám, např. odchodem ze třídy. Šikanovaný by si měl rovněž uvědomit, že byl sám vystaven traumatickému zážitku, dopřát si tak dostatek času na zpracování šoku, nikoho neobviňovat a vyhledat sociální podporu.

Jak šikaně předejít
Dle příručky by vedení každé školy mělo šikaně předcházet nastavením funkčního systému vzájemné komunikace mezi pedagogy. Školy by nadále měly ve svém regionu mít důkladně zmapovanou síť pomoci pro žáky i učitele (např. krizová centra, orgány sociálně právní ochrany dětí, pedagogicko-psychologické poradny), s níž by měly pravidelně navazovat spolupráci.

Řešit nepříznivé situace šikanovaného dítěte a jeho rodiny by mohly pomoct tzv. případové konference. Setkání osob, které mohou dítěti a jeho rodině poskytnout odpovídající pomoc a podporu. Konference budou vycházet z principu partnerství a spolupráce. Budou důvěrné, diskrétní a o jejich účastnících rozhodne pouze sociální pracovník.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.