Lidovky.cz

Pozor na vodu v Brně. Kvůli bakteriím je do odvolání pitná jen po převaření

Česko

  13:29aktualizováno  18:05
BRNO - Voda v Brně a v obcích, kam dodávají vodu Brněnské vodárny a kanalizace, je do odvolání pitná jen po převaření. Důvodem je výskyt koliformních bakterií, které způsobují průjmová onemocnění a můžou vážně ohrozit zdraví. Podle Brněnských vodáren a kanalizací (BVK) byly zaznamenány jen v nízkém množství.
Vodovodní kohoutek - ilustrační foto.

Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl Petr Šindler, jenž je pověřený zastupováním generálního ředitele. Doporučení konzultované s hygieniky vstupuje v platnost okamžitě, dobu trvání nelze předjímat. Opatření se týká více než 400 tisíc lidí, kromě Brna například Modřic, Kuřimi a dalších obcí.

Ředitel Krajské hygienické stanice David Křivánek ČTK řekl, že jde spíše o preventivní opatření. „Nejedná se o havarijní stav ani kontaminaci fekáliemi, ale o zcela nepatrné překročení mikrobiálních ukazatelů v důsledku vyšší teploty dodávané studené vody, čímž mírně klesla dezinfekční účinnost běžného zabezpečení v pitné vodě,“ uvedl. Proto zatím nebudou stát v ulicích ani cisterny s pitnou vodou.

Výsledky intenzivního odběru vzorků budou známé v pátek, jejich analýza trvá tři dny. „Musíme najít příčinu a odstranit ji,“ řekl Šindler. Bakterie se objevily pouze ve dvou vzorcích z pondělí ze Žebětína a Komína, kam míří část povrchové vody z Vírské přehrady. Dvě třetiny Brna zásobuje první březovský vodovod podzemní vodou, do jedné třetiny Brna míří voda smísená z Víru a druhého březovského vodovodu. K mísení dochází u Čebína, z Víru je to zhruba pět procent a 95 procent z březovského vodovodu. Zákonná tolerance zjištěných bakterií je nulová.

Brněnské vodárny a kanalizace čtyřikrát zvýšily dávku dezinfekčního činidla v pitné vodě a zahájily intenzivní proplachování páteřních řadů, aby se činidlo rychleji rozšířilo. Přijatá opatření mohou způsobit krátkodobé zakalení dodávané vody.

Brněnské vodárny a kanalizace jsou akciová společnost, kterou z 51 procent vlastní město. Převážná většina zbývajících akcií patří francouzské vodárenská společnosti Suez Environnement. Ke konci loňského roku společnost provozovala 1416 kilometrů vodovodní a 1208 kilometrů stokové sítě.

Problém s pitnou vodou se může týkat kromě Brna dalších 43 obcí

Problém s pitnou vodou se může potenciálně týkat nejen Brna, ale i dalších 43 měst a obcí. Novinářům to ve čtvrtek řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD). Vodu do obcí dodávají Brněnské vodárny a kanalizace, které v Brně objevily ve dvou vzorcích koliformní bakterie způsobující střevní problémy. Hejtman kvůli tomu svolal setkání se zástupci hygieniků, vodáren i starostů dotčených obcí s rozšířenou působností. Voda je až do odvolání pitná pouze po převaření. Podle Haška však není důvod k panice a opatření jsou spíše preventivní.

Hejtman si vyžádal od vodáren seznam obcí, kam dodávají vodu. Mezi ně patří kromě Brna Adamov, Bílovice nad Svitavou, Česká, Dolní Loučky, Doubravník, Drásov, Hajany, Hrušovany, Kaly, Kuřim, Lelekovice, Letovice, Lomnice-Brusná, Malá Lhota, Malhostovice, Měnín, Modřice, Moravany, Moutnice, Nebovidy, Nesvačilka, Ořechov, Otmarov, Popovice, Rajhrad, Rajhradice, Rebešovice, Rozdrojovice, Skorotice, Sokolnice, Střelice, Šebrov-Kateřina, Šlapanice, Štěpánovice, Telnice, Těšany, Tišnov, Újezd u Tišnova, Vojkovice, Vranov, Žatčany, Želešice a Židlochovice. Kraj bude starosty informovat, aby o situaci uvědomili občany.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.