Lidovky.cz

Pražští radní odvolali šéfa IPR Hlaváčka. Důvodem měl být metropolitní plán

Česko

  12:30
PRAHA - Radní hlavního města odvolali ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petra Hlaváčka. Dočasným vedením IPR pověřili radní jeho zástupce Ondřeje Boháče. Řekl to mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle informací bylo důvodem odvolání z funkce zpoždění přípravy Metropolitního plánu.

Pražští radní odvolali 20. září z funkce ředitele Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Petra Hlaváčka (na snímku z 12. ledna). foto: ČTK

Hlaváček se stal ředitelem IPR v únoru 2015. IPR je příspěvkovou organizací hlavního města, která má na starosti mimo jiné územní plánování. Opoziční TOP 09 označila krok za šikanózní a destruktivní.

Hlaváček považuje zdůvodnění svého odvolání za zarážející. „Jmenování a odvolání ředitele je plně v gesci rady. Nerozumím ovšem důvodům. Údajně jsou za tím problémy s přípravou Metropolitního plánu. Takové zdůvodnění je zarážející, protože k tomu kroku dochází záhy poté, co nezávislá expertní skupina, kterou si samo město objednalo, přišla se závěrem, že plán je v souladu se zákonem a že by Praha měla pokračovat v jeho pořizování,“ řekl Hlaváček. Mrzí jej, že se o svém odvolání nedozvěděl od Kolínské osobně.

Náměstkyně primátorky řekla, že důvodem pro Hlaváčkův odchod bylo jeho odmítnutí odvolat architekta Romana Kouckého, šéfa skupiny připravující Metropolitní plán. „Kdyby bylo na mně, řešila bych vše odvoláním pana Kouckého, ale ředitel Hlaváček spojil svou funkci s jeho, abych se domohla této změny, musela jsem přistoupit k jeho odvolání,“ řekla Kolínská.

Porovnání původního (vlevo) a aktuálního návrhu stanice Písnice.
Porovnání původního (vlevo) a aktuálního návrhu stanice Nemocnice Krč.

O možnosti Hlaváčkova odvolání se mluvilo již několik měsíců. Nespokojenost s fungováním institutu vyjádřila například primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Letos nechala udělat v IPR audit, který podle ní zjistil několik pochybení. „Čekala jsem nápravu. K té bohužel nedošlo. Je potřebné tuto společnost řídit jiným způsobem,“ řekla.

Na Hlaváčkovu stranu se postavila většina zaměstnanců IPR a vznikla petice proti jeho odvolání. Podporu mu vyjádřil rovněž Akademický senát Fakulty architektury ČVUT.

Kdy bude vybrán nový ředitel, není jasné, výběrové řízení má být vypsáno do konce letošního října.

Krok rady kritizovala opoziční TOP 09. „Je to vyvrcholení toho, že vedení města sabotuje jakékoliv plánování a rozvoj Prahy. Je to záležitost šikanózní. IPR byl prověřován s cílem cokoliv najít a zpochybnit, a ačkoliv nic nenašli, Petra Hlaváčka odvolali,“ řekl ČTK předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. Rozhodnutí je podle něj destruktivní a způsobí městu problémy například při projednávání pražských stavebních předpisů.

IPR vznikl z Útvaru rozvoje města za primátora Tomáše Hudečka (nestr., tehdy TOP 09). Institut má za úkol mimo jiné připravit nový územní plán a plánovat rozvoj města. Jeho roční rozpočet je asi 300 milionů korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.