Lidovky.cz

Nevýhodná smlouva k ‚ruskému‘ kolu: Důležitý je celkový dopad na lokalitu, říká starosta

Česko

  16:24
PRAHA - Starosta Prahy 5 Radek Klíma považuje výhrady ke smlouvě o pronájmu pozemku pro „ruské“ kolo za spekulace. Kritika opozice hovoří o městské části například jako o štědrém donátorovi společnosti Timsbury Capital, která za projektem s názvem Prague Wheel stojí. Jeho hlavní přínos podle Klímy nespočívá jen v penězích, ale v „celkovém dopadu na lokalitu“.

„Vyhlídkové kolo vykouzlí romantiku na Smíchovské náplavce,“ slibuje městská část Praha 5 na svých webových stránkách. foto: MČ Praha 5

„Smlouva byla šita horkou jehlou na míru jedné soukromé společnosti,“ kritizoval podepsaný osmistránkový dokument zastupitel za Stranu zelených Lukáš Budín. (více čtěte ZDE)

Starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09) se však výtkám Strany zelených důrazně brání. „Smlouva byla uzavřena v návaznosti na výběrové řízení na pronájem pozemku, ve kterém se hodnotil záměr a nabízená cena. Takže cena vychází z řádného výběrového řízení, do něhož se mohl přihlásit kdokoliv a nabídnout cenu vyšší. Spekulace o výši zisku kohokoliv po mně, prosím, nechtějte,“ uvedl na dotazy server Lidovky.cz.

Účelové nepravdy, brání se starosta

Kontrakt, který na začátku srpna podepsala Praha 5 k výstavbě obřího vyhlídkového kola na pražské smíchovské náplavce, počítá například s měsíčním pronájmem za pozemek v páté městské části 56 500 korun. Sumu, kterou by měla pražská část platit od ledna 2017 do roku 2026 s možností prodloužení o deset let, ovšem považuje Strana zelených v porovnání s předpokládanými zisky za směšnou.

Sama odhaduje čistý zisk z provozu kola kolem 25 milionů ročně. Konečná částka přitom může být ještě vyšší, a to kvůli doprovodným komerčním akcím a projektům.

Vizualizace: Tak by vypadalo Prague Wheel na Hořejším nábřeží.
Vizualizace: Tak by vypadalo Prague Wheel na Hořejším nábřeží.

„Praha 5 zde vystupuje jako štědrý donátor společnosti, za kterou nevíme, kdo přesně stojí a která byla zvolena v prazvláštním výběrovém řízení za účasti jedné společnosti, která shodou náhod vyhrála,“ píše ve vyjádření opoziční zastupitel Budín. A pokračuje: „Na nájemném Praha podle smlouvy obdrží od společnosti Timsbury Capital pouze necelých 700 tisíc korun.“ Celková investice se blíží k částce 200 milionů korun.

Finance ovšem nejsou podle starosty jediný důležitý parametr. „Je třeba zdůraznit hlavní aspekt, a to, že přínos pro Městskou část Praha 5 nevychází pouze z ekonomického pronájmu pozemku, ale zejména z celkového dopadu na lokalitu, to znamená především s ohledem na podporu místních podnikatel,“ uvedl Klíma.

Podepsáno. Praha 5 odsouhlasila obří kolo na smíchovské náplavce

Ostatní připomínky opozice považuje starosta za spekulace a účelové nepravdy. „To se týká například tvrzení, že v dokumentu údajně chybí zajištění, že pronajímatel získá pozemek zpět v původním stavu a nebude jej muset nijak upravovat,“ ohradil se Klíma s tím, že tomu je prý ve smlouvě věnován jeden z článků.

„Hovoří mimo jiné o tom, že nájemce je povinen po skončení nájmu vrátit pozemek ve stavu odpovídajícímu minimálně stavu převzetí, a to včetně demontáže celé konstrukce vyhlídkového kola a jeho odvozu,“ vysvětlil dále. Jaké další výtky považuje za nesmyslné, už neuvedl.

Server Lidovky.cz požádal již v minulém týdnu o vyjádření i podnikatele Jiřího Havrdu, majitele firmy, která chce projekt realizovat. Tten ovšem na kritiku reagovat odmítl. „Toto je čistě politická otázka, ke které se jako investor nemíním vyjadřovat,“ napsal.

Zastupitel Budín navzdory tvrzení starosty poukazuje i na další nedostatky, které dokládají nevyhodnost smlouvy. „Proč ve smlouvě není například účelové vyčlenění prostředků pro případ, že provozovatel či nájemník zbankrotuje tak, aby město nebylo jedním z x věřitelů, na které se nedostane řada v insolvenčním řízení?“ ptá se za Stranu zelených.

Podle ní by poté mohly vzniknout dluhy na nájemném či náklady za odstranění objektu a upravení pozemku do vyhovujícího stavu. Ve smlouvě rovněž postrádá bod o povinnosti nájemníka sjednat si pojištění, které by ochránilo okolní budovy pro různé mimořádné události, jako jsou například vichřice či povodně.

Schéma funkčního využití ruského kola na Praze 5.

Zastupitel kritizuje i to, že není téměř možné od smlouvy dodatečně odstoupit. Pronajímatel by vedle smluvní pokuty ve výši dvou milionů korun za každý rok výpovědi před vypršením smlouvy, musel uhradit rovněž vložené a doložené investice nájemce, stejně tak jeho ušlý zisk.

Podle starosty Klímy nicméně projekt ještě nedostal zelenou. „V souvislosti se smlouvou byla splacena jistina, která se vztahuje k zajištění plnění všech povinností nájemce. Nyní je pouze na nájemci, zda se mu podaří zařídit všechna potřebná povolení. Pokud tak neučiní do 1. 11. 2017, smlouva zanikne,“ zmínil, na čem by teoreticky mohla výstavba vyhlídkového kola ztroskotat.

Odpor památkářů i primátorky

Jestli se na pražském Smíchově vyhlídkové kolo postaví, skutečně ještě není jisté. Investor totiž musí ještě získat potřebná povolení pro výstavbu od různých institucí včetně památkářů.

U nich ale projekt Prague Wheel nemá dostatečnou podporu. “V případě, že se bude skutečně jednat o šedesát metrů vysoké kolo, které převyšuje okolní zástavbu v dané lokalitě, bude narušovat pohledové situace v památkové rezervaci, tak naše stanovisko nebude kladné,“ uvedl ještě před podpisem smlouvy ředitel odboru památkové péče Jiří Skalický.

V nesouhlasném duchu mluvila o projektu i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Vyhlídkové kolo považuje za zbytečné, podle ní má Praha jiná atraktivní lákadla pro turisty.

Kontroverzní reakce nevyvolává jen samotný projekt Prague Wheel a jeho umístění do centra Prahy. Po zveřejnění informací Transparency International (TI) se pozornost soustředila i na údajné vazby jediného vlastníka společnosti, která chce projekt realizovat, Jiřího Havrdy.

Podle organizace TI jde o podnikatele, jehož jméno se objevuje v souvislosti s firmami a osobami napojenými na podnikatele Romana Janouška, advokátní kancelář MSB Legal a Ivo Rittiga. Havrda však tvrzení TI pro server Lidovky.cz důrazně popřel. Další pochybnosti nicméně budí záznam o Timsbury Capital v obchodním rejstříku. Vznik společnosti se totiž datuje k dubnu letošního roku.

Podle městské části i vlastníka firmy jde o běžnou praxi, že firma vznikne za účelem realizace jednoho projektu. Někteří odborníci, s nimiž server Lidovky.cz mluvil, to ale považují za podezřelé. Prahu 5 tato skutečnost neodradila od podpisu smlouvy. Firma podle radnice splnila veškeré požadavky městské části a zaplatila požadovanou jistinu 800 tisíc korun.

A z míry ji nevyvádějí ani rozporuplné reakce u veřejnosti či na politickém poli. „Když se stavěla Eiffelova věž nebo Petřínská rozhledna, byl proti tomu velký odpor. Lidi nemají potřebu něco měnit, ale budoucnost nám ukazuje, že tento krok byl dobrý,“ uvedl zástupce starosty Prahy 5 Martin Slabý.

VÍCE O KOLU NA LIDOVKY.CZ

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.