Lidovky.cz

Děti tráví až šest hodin denně na síti. I dvě a půl hodiny je příliš

Česko

  11:27aktualizováno  11:31
PRAHA - Přes dvě hodiny denně u televize. Ještě před čtyřmi lety odborníci označovali tuto dobu, kterou školáci tráví usazeni před obrazovkou, jako velký problém. Aktuálně zveřejněná evropská studie však zřejmě předčila veškeré jejich odhady do budoucnosti.

Neomezený přístup k internetu má třetina školních dětí v Česku. foto: Shutterstock

Přes 40 procent patnáctiletých tráví surfováním po internetu, komunikací na sociálních sítích nebo stahováním filmů a hudby přes čtyři hodiny každý všední den. O víkendu je situace ještě horší. Přes čtyři hodiny denně neodlepí od displeje či obrazovky oči polovina patnáctiletých, 26 procent uvedlo dokonce šest a více hodin. Rozdíly mezi chlapci a dívkami nejsou.

Rodiče jsou příliš invazivní, děti potřebují i trochu nudy

Už dvě a půl hodiny denně na internetu jsou přitom podle odborníků u dětí příliš a mohou vést k závislosti, kterou je v nejvážnějších případech nutné léčit.

Vztah mládeže k internetu ukazují aktuálně zveřejněné výsledky Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) za loňský rok. České děti se řadí s dánskými a islandskými mezi nejzávislejší.

„Tato oblast se v dotazníku sledovala vůbec poprvé. Hlavně proto, že se u nás iv ostatních zemích hovořilo, že děti tráví na internetu hodně času. Dosud ale nebyly na tuto oblast zaměřeny žádné výzkumy,“ řekla LN Pavla Chomynová z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti, koordinátorka výzkumu za Česko. „Dohledávali jsme poté, zda existují ukazatele, kolik času už je opravdu moc, a našli jsme zdroje, které uvádějí, že nadměrné užívání internetu u dětí jsou dvě a více hodiny denně,“ sdělila také Chomynová.

„Ta čísla působí děsivě, jde ale o to, co přesně na internetu dělají. Jednak to může být způsob relaxace, zdroj informací a samozřejmě i komunikace s vrstevníky,“ napsal LN David Čáp z katedry psychologie FF Univerzity Karlovy.

Změnu ve způsobu komunikace mezi dětmi a mladými lidmi ostatně studie potvrzuje. „Tráví mnohem méně času při skutečném kontaktu s vrstevníky ve volném čase,“ uvedl Ladislav Csémy, další z koordinátorů. Zatímco v roce 2007 chodilo s kamarády do parku nebo na hřiště přes 65 procent mladých, loni už jich bylo jen 59 procent.

„Preventivní pracovníci na školách to potvrzují. Děti si jim i stěžují, že nemají s kým jít ven, protože jejich kamarádi jsou odpoledne u počítače,“ doplnila Chomynová.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.