Lidovky.cz

Skončil v ústavu bez souhlasu soudu. O nesvéprávném Čechovi s vysokým IQ rozhodne Štrasburk

Česko

  5:00
PRAHA - Je nadprůměrně inteligentní, hraje na kostelní varhany, a přestože je invalidní důchodce, i nadále se věnuje studiu elektrotechniky, pedagogiky a psychologie. V poslední době se ale nesvéprávný muž s iniciály J. Č. začetl i do právní literatury. Snaží se totiž získat odškodnění za to, že na osm měsíců proti své vůli umístěn do domova se zvláštním režimem. Bez rozhodnutí soudu. Ve čtvrtek odpoledne o jeho případu rozhodne tribunál ve Štrasburku.

J. Č. (na snímku) se snaží získat odškodnění za pobyt v ústavu se zvláštním režimem. foto: Liga lidských práv

Devětapadesátiletý bývalý učitel z Prahy J. Č. (redakce zná celé jméno muže, na jeho přání jej ale záměrně nezveřejňuje celé – pozn. red.) umístění do ústavu považuje za lest jeho soudem nařízené opatrovnice, která za něj proti jeho vůli podepsala smlouvu o poskytování sociální služby. J. Č., který byl zbaven svéprávnosti kvůli psychickému onemocnění, pak nalákala na vidinu rehabilitace v lázních.

Místo lázeňského pobytu ale J. Č. umístili za zdi domova se zvláštním režimem v Letinech na Plzeňsku, kde se léčí nemohoucí a těžce nemocní lidé bez možnosti volného pohybu.

Občanský průkaz získal zpět

Dnes žije J. Č. spokojeně ve své malé pražské garsonce, stará se o kočky a rád čte knihy. Chtěl by se ovšem stát znovu svéprávným. Jeden menší úspěch už ho na cestě za svobodnějším životem potkal – v roce 2012 se mu podařilo opět získat občanský průkaz. Tomuto kroku jeho omezená svéprávnost ze zákona nijak nebránila.

Nyní jej možná čeká další zlom. Jeho stížnost na údajně nezákonný pobyt ve čtvrtek projedná Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

O době strávené v letinském ústavu, který veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová po osobní návštěvě na začátku loňského roku vyzvala k okamžitému ukončení činnosti, hovoří invalidní důchodce nepokrytě jako o nejhorším období v životě.

Pobyt v kritizovaném zařízení, kam jej údajně nezákonným způsobem dostala jeho soudem nařízená opatrovnice, jíž viní mimo jiné i z finanční ztráty, popisuje nadprůměrně inteligentní a nad míru výřečný bývalý učitel jako vězení.

„Zažíval jsme tam strašné věci. Bylo to opravdu hrozné. Rozbily se tam například pánské záchody, a tak se chodilo jen na jeden, kde nebyly pisoáry, ale jen dvě mísy. Chodili tam muži a ženy. Kolem mísy byly poházené pleny, které nikdo neuklidil,“ vzpomíná v pan J. Č. na hygienické podmínky.

Místo cigaret poštovní známky

Kromě toho mu vadilo, že nesměl sám chodit na procházky po areálu, dostával jen kašovitou stravu nevalné chuti a že mu personál letinského zařízení zabavil mobilní telefon. S hořkostí líčil i to, jak údajně přišel o snubní prsten. „Pořád jsem si říkal, že si ho musím schovat, až jsem o něj nakonec přišel,“ vyprávěl dále.

Za malé kapesné si na rozdíl od ostatních místo cigaret kupoval papíry a poštovní známky. Prý jen díky pomoci dvou lidí mohl napsat dopis do kanceláře neziskové právní organizace Liga lidských práv. Když jim vylíčil svůj příběh, nabídli mu brněnští právníci okamžitě pomoc.

Tehdy se psal rok 2011. O pět let později se spletitý příběh možná dočká přelomového zlomu. Už ve čtvrtek odpoledne totiž Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodne o stížnosti, kterou společně s právníky podal už v září roku 2012.

V té se domáhá finančního odškodnění za pobyt v ústavu, který měl i podle rozhodnutí někdejšího veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského schválit soud. Tak se ale v případě J. Č. nestalo, což bývalý ombudsman ve zprávě o šetření z roku 2011, kterou má redakce k dispozici, označil za nezákonné jednání.

„Z hlediska své působnosti shledávám pochybení veřejného opatrovníka spočívající v tom, že nepožádal o schválení právního úkonu (uzavření smlouvy o poskytnutí sociální služby) opatrovnický soud,“ stojí v závěru Varvařovského.

Nesvéprávní v Česku

Pod dohledem opatrovníků žilo v roce 2012 více než 26 tisíc lidí. Podle ombudsmana a neziskových organizací jde o alarmující číslo. Odborníci z řad psychiatrů ale odebírání svéprávnosti hájí.

Právníci z Ligy lidských práv se společně s J. Č. na čtvrteční rozhodnutí soudu ve Štrasburku důkladně připravovali.

Sám bývalý učitel a milovník vážné hudby pečlivě znovu pročítal všechny dokumenty. „Musím se na to ještě pořádně připravit. Jsem časově docela zaneprázdněný. Zároveň totiž ještě probíhá řízení v Česku, je toho víc,“ řekl J. Č. serveru Lidovky.cz. Další jednání se týkají svéprávnosti, o níž usiluje.

Také jeho právníci cítí před rozhodnutím štrasburského soudu velkou nervozitu. „S velkým očekáváním vyhlížíme čtvrtek, kdy Evropský soud pro lidská práva rozhodne po třech letech o naší stížnosti v případu J. Č. Jeho těžko uvěřitelný příběh míří k dobrému konci - podařilo se nám dostat jej z ústavu Letiny, který ochránkyně práv označila ‚výsměchem kvalitě v sociálních službách‘ a vyzvala stát k neprodlenému ukončení jeho činnosti,“ uvedla právní zástupkyně pana J. Č. Zuzana Durajová.

Ředitel sociálního a zdravotního centra Letiny Aleš Patera se k případu pana J. Č. ani ke kritice namířené proti ústavu nechtěl pro server Lidovky.cz blíže vyjadřovat. „Stále trvám na tom, že jeho umístění nebylo protizákonné,“ uvedl v krátkosti s tím, že údajně mohl zařízení kdykoli opustit.

Přibývá nesvéprávných, nelíbí se Štrasburku

Jaké rozhodnutí ve čtvrtek odpoledne padne, nelze předjímat. Štrasburk nicméně již v minulosti odsoudil například Bulharsko za to, že dovoluje, aby byli lidé s postižením umisťováni do ústavu jen na základě souhlasu jejich opatrovníka. Ani Česko se nevyhnulo kritice evropského soudu zabývající se problematikou lidskoprávních kauz – k jeho nelibosti kvůli tuzemské praxi stále více lidí přichází o svéprávnost.

O omezení svéprávnosti:

  • Soud podle nového občanského zákoníku omezuje svéprávnost pouze na dobu tří let, pak provádí přezkoumání dotčené osoby a omezení prodlouží, nebo zruší.
  • Nově tak soud svéprávnosti nezbaví žádnou právní osobu úplně, jak tomu bylo dříve, ale omezuje ji svým rozhodnutím částečně. V rozhodnutí navíc definuje, v jakých právních úkonech je osoba nesvéprávná.
  • Pokud není osoba k nějakému jednání dostatečně svéprávná, musí mít pro toto jednání zástupce nebo opatrovníka. Tyto dva pojmy se liší pouze způsobem vzniku zastoupení, přičemž zástupce je vybrán automaticky ze zákona, jde například o rodiče. Takzvaný opatrovník je naopak jmenován soudem.

Liga lidských práv se bez ohledu na to, jak čtvrteční soud rozhodne, nehodlá vzdát a proti stále fungujícímu zařízení v Letinech chce dál bojovat. „Ještě letos chystáme stížnost k OSN,“ uvádí právníci na svých facebookových stránkách.

Pokud jde o současně projednávaný případ, Evropský soud pro lidská práva není jedinou institucí, na kterou se invalidní důchodce s právníky obrátil.

Již v minulosti apelovali na Okresní soud v Plzni, aby zahájil detenční řízení a rozhodl o tom, jestli proběhlo umístění J. Č. v Domově Letiny (dnes Sociální a zdravotní centrum Letiny s.r.o. - pozn. red.) v souladu se zákonem. Tento krok byl ovšem neúspěšný. Soud odmítl řízení zahájit. V roce 2011 se též právníci J. Č. domáhali pomoci u Ústavního soudu. I tam ale byla stížnost zamítnuta.

Kritika ombudsmanky

Šanci pak vkládal pan J. Č. do kontroly, kterou v letinském sociálním zařízení zahájil plzeňský krajský úřad. Jenže i v tomto případě přišlo zklamání - inspektoři podle oficiální zprávy žádná závažnější pochybení neodhalili.

Teprve až Varvařovský a Šabatová letinský úřad veřejně zkritizovali, a to z pozice veřejného ochránce práv. Opírali se tak o svá i soudní rozhodnutí, podle nichž nesmí opatrovník umístit člověka, byť omezeného na svéprávnosti, do ústavu proti jeho vůli.

Nový občanský zákoník navíc posílil práva duševně nemocných osob. Nově je tak složitější člověka úplně svéprávnosti zbavit. Omezení svéprávnosti platí jen na tři roky. Opatrovník by měl navíc rozhodovat spíše společně s nesvéprávným, spíše než o nesvéprávného bez jeho účasti, jak se často děje.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.