Lidovky.cz

Alternativní oslavy ucpaly ‚Staromák‘. Na Hradě skončilo udílení vyznamenání

Česko

  18:43aktualizováno  21:03
PRAHA - V centru Prahy na Staroměstském náměstí skončily alternativní oslavy 28. října. Na nich se, podobně jako na Pražském hradě, udílela vyznamenání. Jiří Brady, osmaosmdesátiletý přeživší Osvětimi, na shromáždění převzal Medaili Univerzity Palackého. Akce se zúčastnili i někteří čeští politici. Na Hradě večer oficiální oslavy vyvrcholily předáváním státních vyznamenání.

Prezident Miloš Zeman. foto: ČTK

Začátek akce byl naplánován na 18:30, náměstí ale bylo už kolem šesté hodiny zaplněné. Účastníků bylo několik tisíc a náměstí bylo zcela plné, přesto přicházeli další lidé.

Účastníci oslav na Staroměstském náměstí chtěli svoji účastí dát najevo nesouhlas s postupem Hradu v kauze neocenění Jiřího Bradyho. Jiří Brady převzal na této akci Medaili Univerzity Palackého a čestné občanství města Zlín. Shromáždění organizoval Petr Gazdík (STAN). „Domluvili jsme se s (Petrem) Pithartem, (Michalem) Horáčkem, pozvali rektory, připojila se Univerzita Karlova,“ napsal v sobotu na twitter Gazdík.

Svoji účast přislíbili dva ministři, Marian Jurečka a Daniel Herman (synovec Jiřího Bradyho) a další politici. Akci moderoval kandidát na prezidenta Michal Horáček. Zástupci Hradu proto setkání označují za zahájení jeho prezidentské kampaně.

Jiří Brady a Daniel Herman (KDU-ČSL) na akci na Staroměstském náměstí.
Daniel Hůlka přebírá státní vyznamenání.

Během pátečního dopoledne se konal tradiční pietní akt na pražském Vítkově za účasti prezidenta Miloše Zemana a předsedů parlamentu a vlády, který zahájil oslavy výročí vzniku Československa před 98 lety.

Zeman ocenil válečné veterány, hrdinu, který zasáhl proti střelci i Hůlku. Podívejte se na profily vyznamenaných

V osm večer na Pražském hradě proběhla předávání statních vyznamenání. Převzít ocenění přišli válečný veterán Jaroslav Klemeš, pražský arcibiskup Dominik Duka, zpěvák Daniel Hůlka, velvyslankyně ČR v Sýrii Eva Filipi či bývalý německý eurokomisař Günter Verheugen.

Přítomni byli premiér Bohuslav Sobotka předsedové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček (všichni ČSSD). Podle zvyklostí přišel předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a bývalý prezident Václav Klaus s manželkou. Na Hrad podle očekávání nedorazila bývalá první dáma Dagmar Havlová a nepřišli ani představitelé KDU-ČSL, ODS a TOP 09. Někteří z nich se účastnili několikatisícového shromáždění na Staroměstském náměstí svolaného jako alternativa k oficiálním oslavám na Hradě.

Projev prezidenta Zemana při slavnostní ceremonii

O kořenech české státnosti a s nimi spojených zásluhách lidí, které vyznamenává, mluvil v pátek prezident Miloš Zeman v projevu před předáváním státních vyznamenání na Pražském hradě. Všichni pomohli své zemi, řekl. O sporu kolem neocenění Jiřího Bradyho se nezmínil.

"Všichni dnes vyznamenaní své zemi různým způsobem a v různých profesích pomohli," řekl prezident ve Vladislavském sále při ceremoniálu v den výročí vzniku státu.

Jako kořeny české společnosti Zeman jmenoval legionářskou a sokolskou tradici, tradici boje proti nacismu i tradici křesťanských hodnot. Připomněl Pražské jaro z roku 1968 i revoluci proti komunistické totalitě v roce 1989. Oceněné podnikatele spojil s tradicí baťovského podnikání. Malý a slabý kořínek české státnosti podle prezidenta vznikl v roce 2004 vstupem České republiky do Evropské unie.

Na závěr projevu Zeman zmínil heslo podnikatele Tomáše Bati Neříkej, že to nejde, řekni, že to neumíš. Ocenění podle prezidenta svým životem prokázali, že to umějí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.