Lidovky.cz

Babiš podle Politica patří mezi 28 osobností, které určují podobu současné Evropy

Česko

  11:11
Brusel - Český vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš se ocitl na letošním seznamu 28 osobností, které podle názoru zpravodajského serveru Politico formují, otřásají či vzrušují Evropu.

Ministr financí Andrej Babiš. foto:  David Neff, MAFRA

Dostal se například do společnosti tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové, londýnského starosty Sadiqa Khana nebo předsedy polské vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského.

„Seznam Politico 28 je náš přehled lidí, kteří budou nejspíš určovat podobu roku 2017 i dál - zda k dobrému nebo špatnému, to si musí rozhodnout čtenáři sami,“ uvedl šéfredaktor evropské části Politica Matthew Kaminski. Politico vzniklo v USA v roce 2007 jako nezávislá a nestranná zpravodajská organizace, v Bruselu má už dva roky samostatnou evropskou redakci.

Mezi osmadvaceti osobnostmi je také šéfka německé protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová, americký investor a filantrop George Soros či třeba rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz.

Text přibližující českého vicepremiéra má podtitulek využívající anglickou slovní hříčku „Český trumf“ či „Český Trump“. Za „Českého Trumpa“ se shodou okolností nedávno v blahopřejném telegramu nově zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi označila česká hlava státu Miloš Zeman.

„Jako někdejší italský premiér Silvio Berlusconi v Itálii či Donald Trump ve Spojených státech se Babiš úspěšně prezentoval jako alternativa k ‚obvyklým podezřelým‘,“ poznamenal server Politico.

Připomněl, že Babiš, který je nynějším šéfem českých financí a majitel největšího potravinářského, zemědělského a mediálního konglomerátu v zemi (a také vydavatelství Mafra, pod nějž spadá server Lidovky.cz, pozn. red.) těží z rostoucí české ekonomiky.

Jeho úspěch podle serveru „otřásl“ tradiční politickou elitou země. Podle Politico nemůže být pochyb, že při rostoucím napětí mezi Babišem a premiérem Bohuslavem Sobotkou by český „anti-politik“ rád po volbách 2017 nastoupil do nejdůležitějšího úřadu v zemi.

Text se naopak vůbec nezabývá Babišovými aktivitami v Bruselu. Nezmiňuje se například ani o jeho vytrvalé snaze získat pro ČR možnost spustit pilotní projekt obecného využití systému přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty, známý jako „reverse charge“.

Babiše ve středu ocenil Zeman

Roli ministra financí Andreje Babiše (ANO) na formování české politiky zmínil v poslanecké sněmovně před schvalováním státního hospodářského plánu na příští rok i prezident Miloš Zeman. Babiše pochválil za přebytek v letošním rozpočtu, který ke konci listopadu činil 55,5 miliardy korun. Připomněl, že při jmenování současné vlády řekl, že pokud šéf státní kasy dosáhne vyrovnaného rozpočtu, navrhne ho na Nobelovu cenu za ekonomii.

„Ještě je prosinec, těch 55 miliard se může rozplynout. Ale kdyby se nerozplynuly, již dnes vám sděluji, že pátrám po adrese nobelovského výboru,“ uvedl Zeman s tím, že se jedná o jeho tradiční bonmot.

Ohledně plnění nynějšího rozpočtu Zeman ocenil, že přebytku se dosáhlo nejen růstem ekonomiky, ale taky rozumnou daňovou politikou a lepším výběrem daní. Kritizoval naopak to, že část přebytku vyvolalo podle něho razantní snížení investic. „Ptám se, co způsobuje, že například stavebnictví, které je indikátorem konjunktury, je stále ještě pod úrovní roku 2008,“ řekl.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.