Lidovky.cz

Urostlý policista napadený subtilní aktivistkou. Případ podle soudu nelze bagatelizovat

Česko

  15:35
BRNO - Nejvyšší soud (NS) chce, aby se Městský soud v Praze věnoval případu aktivistky Kateřiny Krejčové odpovědněji a podrobněji než poprvé, kdy ji zprostil obžaloby z napadení policisty.

Tento incident z loňského července se dostal až k soudu. Žena v červeném je aktivistka Kateřina Krejčová. foto: printscreen/youtube

Vyplývá to z čerstvě zveřejněného odůvodnění loňského rozhodnutí. Plyne z něj také to, že případ by mohl skončit v přestupkovém řízení.

Předloni v červenci v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Policisté zasáhli proti levicovým aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat. Přítel Krejčové neuposlechl výzvy a kladl pasivní odpor. Krejčová pak nalehla na záda policisty, který proti příteli zakročoval, a chytila jej rukama kolem ramen. Zásah totiž považovala za nepřiměřený. Policista, mnohem robustnější než Krejčová, údajně utrpěl lehké zranění.

Aktivistka Krejčová byla zproštěna obžaloby. Policistu zranit nechtěla

Obvodní soud pro Prahu 1 ženě uložil za násilí proti úřední osobě měsíční trest vězení s odkladem na jeden rok. Odvolací městský soud ji následně zprostil obžaloby. Podle NS však chyboval, když se odchýlil od skutkových zjištění soudu prvního stupně a neprovedl znovu některé podstatné důkazy. Městský soud měl například vyslechnout oba znalce, kteří v kauze zpracovali rozdílné expertizy k mechanismu policistova zranění.

Rozhodnutí NS nevolá po přísném postihu Krejčové. Soudci zhlédli videozáznam zásahu a poukázali na to, že policista po konfliktu s Krejčovou pokračoval v zákroku bez známek jakéhokoliv omezení. „Ani NS při tom neuniklo, že poškozený policista je zdatný, urostlý muž, zatímco obviněná vyloženě subtilní žena,“ stojí v usnesení.

Na druhou stranu, některé polehčující okolnosti zmíněné městským soudem vidí NS odlišně. Poukázal například na to, že policisté zasahovali legitimně v situaci, kdy demonstranti neuposlechli výzvy a hrozil střet účastníků názorově protichůdných shromáždění.

Jednání Krejčové by podle NS teoreticky nemuselo být trestným činem, nelze je ale bagatelizovat natolik, aby neskončilo ani přestupkovým řízením.

U Městského soudu v Praze už podle systému InfoSoud kauza takzvaně obživla. Nyní bude rozhodovat znovu. „Musí tak činit daleko odpovědnějším způsobem, než k věci přistoupil v napadeném rozhodnutí,“ uvedli soudci NS, kteří se případem zabývali z podnětu Nejvyššího státního zastupitelství.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.