Lidovky.cz

Přelomový verdikt nad českými pašeráky lidí: celkem 14 let vězení, pokuty za 34 milionů

Česko

  6:00
PRAHA/GENT - Čeští detektivové mají důvod k oslavám. Případ, na němž spolupracovali se zahraničními kolegy a který nemá v historii tuzemského organizovaného zločinu obdoby, spěje ke konci. Jak zjistil server Lidovky.cz, belgický soud na začátku ledna poslal české pašeráky za mříže. Čtyřčlenná skupina organizátorů byla odsouzena v součtu k více než čtrnácti rokům vězení. Soud jim navíc udělil vysoké pokuty. Rozsudek není pravomocný.

Ilustrační foto foto: Reuters

České mozky mezinárodního pašeráckého gangu, který na konci roku 2015 rozprášily policejní jednotky ze čtyř zemí, podle zjištění serveru Lidovky.cz poslal belgický soud do vězení. Skupina čtyř vedoucích členů organizované skupiny dostala podle nepravomocného rozsudku celkem 14 let vězení a finanční sankci v hodnotě bezmála 34 milionů korun.

Sociálně slabí jako šoféři dodávek

Aktivita gangu, který pašoval lidi už od roku 2013, spočívala mimo jiné v tom, že jeho členové najímali nemajetné Čechy a Slováky jako řidiče dodávek, v nichž pašovali migranty po dvou trasách.

Čeští detektivové na případu, který nemá v historii tuzemského organizovaného zločinu obdoby, spolupracovali se zahraničními kolegy ze čtyř zemí. A to už od října roku 2014. Podařilo se jim zmapovat celkem 19 převozů. V dodávkách z Turecka, Řecka, Bulharska či Srbska zamířilo do Velké Británie více než 100 migrantů (viz box Pašerácké trasy gangu podle Europolu).

O rozsudku server Lidovky.cz informoval soud v belgickém Gentu, kde na začátku ledna probíhalo hlavní líčení. Verdikt se týká celkem 28 lidí.

Dva Albánci, kteří byli hlavními šéfy gangu, dostali po osmi letech vězení. Každý z nich navíc dostal pokutu – Dashamir Topalli má podle nepravomocného rozsudku zaplatit v přepočtu 18 144 000 korun s odkladným účinkem. Čtvrtinu částky musí zaplatit ihned a zbytek pouze v případě porušení podmínky. Anton Gjekaj pak dostal též podmíněnou pokutu, a to ve výši 17 800 000 korun.

Pašerácké trasy gangu podle Europolu

  • Jedna z jejich cest vedla z turecko-řecké hranice přes Belgii do Velké Británie.
  • Druhá začínala na bulharsko-srbské hranici a pokračovala přes Česko a Německo do stejné cílové země.

Čeští velitelé organizované skupiny, kteří si trestnou činností vydělali v přepočtu zhruba 13,5 milionu korun, si od soudu odnesli nižší tresty. A to i přesto, že úloha tří můžů a jedné ženy při organizaci nelegálních aktivit byla neméně důležitá.

Čtyřicátník Zdenko Grunda dostal pětiletý trest a sankci ve výši 17 658 000 korun. Jeho kolega Ivan Gizman si odsedí tři a půl roku ve vězení. Soud mu vyměřil nižší peněžní trest, přesně 2 592 000 korun.

Třetí organizátor původem z Česka, Petr Karlík, dostal od soudu tříletý odnětí svobody a sankci téměř 9,5 milionu korun. Jedinou ženu ve vedoucí roli – Janu Kasalovou – soud podle nepravomocného rozsudku poslal za mříže na 2,5 roku. Kromě toho přijde nepodmíněně o bezmála pět milionů korun.

Žalobce přitom pro všechny zmíněné žádal vyšší tresty. Pro Grundzu navrhoval nejpřísnější, konkrétně sedm let ve vězení. Pro ostatní mezi čtyřmi až šesti lety odnětí svobody. Podrobnější informace však soud prvního stupně, který o případu informoval, redakci již neposkytl. Jestli se odsouzení proti rozsudku odvolali, tedy není jasné.

Strohý výčet finančních trestů pro členy pašeráckého gangu, který poskytla mluvčí soudu Mieke Dosscheová, popsal pro server Lidovky.cz alespoň znalec belgického právního řádu. „Jedná se o podmíněný odklad výkonu trestu na dobu pěti let. Pokud se odsouzený po tuto dobu osvědčí, což znamená že například nespáchá další protiprávní čin, nemusí ve stanoveném rozsahu uhradit peněžitý trest,“ vysvětlil advokát Tomáš Havelka z pražské kanceláře Heyninck & Partners.

Při razii koncem roku 2015, během níž byla výše zmíněná čtveřice zadržena, zajistili čeští kriminalisté mimo jiné i hotovost v řádech statisíců. Celkem provedli tři domovní prohlídky na území metropole a v Ústeckém kraji. Kromě toho vyslechli dvě desítky osob z okolí odsouzených. Celá akce byla koordinovaná Europolem a probíhala pod záštitou Eurojustu (Evropské jednotky soudní spolupráce).

Společně se skupinou českých a albánských mozků pašeráckého gangu, kteří stojí za převozem více než 100 migrantů po dvou evropských trasách do Velké Británie, bylo odsouzeno dalších 22 lidí. V seznamu jmen se objevuje i další česká jména. Někteří z nich vystupují jako samotní šoféři dodávek, další coby „plánovači“ nelegálních přejezdů po Evropě.

Mírnější tresty pro členy na nižší „pozici“

Členové sedmičlenné skupiny organizátorů, kteří zaujímali v hierarchii gangu třetí „pozici“, dostali tresty v rozmezí od čtrnácti do 28 měsíců za mřížemi. Nejpřísnější finanční sankce se pak týká Jana Bikara. Ten má zaplatit přes šest milionů korun. Při domovní prohlídce mu přitom bylo zabaveno 60 tisíc. Zuzana Grundzová, která byla pravděpodobně příbuznou jednoho z organizátorů Zdenka Grundzy, byla nakonec zproštěna obžaloby. Stejně tak další žena ze skupiny, Ernesta Zurakauskaite.

S nejmírnějšími tresty od soudu odešli řidiči dodávek. Dvanáct mužů a tři ženy si mají odsedět šest až čtrnáct měsíců za mřížemi. Pokuty pro ně se pohybovaly nejčastěji kolem šestnácti tisíc korun. Muž se jménem „Vanak“ však dostal mnohonásobně vyšší finanční trest. Jemu byla udělena pokuta 2 745 000 korun s odkladným účinkem.

V reakci na množící se případy odhalených pašeráků zahájil Europol loni v Haagu fungování centra zaměřeného na boj proti podobným gangům, které vydělávají na migrační krizi a pomáhají uprchlíkům dostat se do Evropy. Pašerácké gangy totiž například v roce 2015 vydělaly odhadem až šest miliard eur (přes 160 miliard korun), což z nich podle Europolu činí „nejrychleji rostoucí zločinecký trh v Evropě“.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.