Lidovky.cz

Místo tajné schůzky v Praze? Takhle vypadá dům, který měl navštívit Trumpův advokát

Česko

  16:38
Praha - Budova, ve které se podle údajných kompromitujících materiálů na Donalda Trumpa měla v roce 2016 konat schůzka jeho advokáta Michaela Cohena s představiteli Kremlu, stojí v pražské Bubenči. Cohen svou návštěvu Prahy i schůzku popřel, zdroj LN s přístupem k zahraniční tajné službě působící v Česku však deníku potvrdil, že Cohen Prahu loni skutečně navštívil. Kdo ve zmíněné budově sídlí a co se v ní odehrává?

Ruské středisko vědy a kultury v Praze. foto: Yan Renelt, MAFRA

Místem schůzky mělo být Ruské středisko vědy a kultury v Praze, které funguje v české metropoli od roku 1971. Budova s bubenečskou adresou Na Zátorce 16 je zároveň zastupitelstvím ruské Federální agentury pro záležitosti společenství nezávislých států, krajanů žijících v zahraničí a mezinárodní humanitární spolupráci (Rossotrudničestvo).

Svého předchůdce mělo středisko v Domě sovětské vědy a kultury v Rytířské ulici, který byl slavnostně otevřen v rámci XIV. sjezdu KSČ, otevření se zúčastnil i Leonid Brežněv.

V budově střediska se nachází Velký sál se scénou, který pojme 380 diváků. Mimo něj se v budově nachází další sály - jednací, Křišťálový, Hudební a taneční či Literární salon, ale i výstavní galerie. Součástí střediska je také knihovna s elektronickým katalogem, videotéka a audiotéka v ruštině.

Hlavní činností střediska je údajně příprava a pořádání kulturních, vědeckých a vzdělávacích akcí. Středisko má jejich prostřednictvím za „uspokojovat kulturní, vědecké a vzdělávací potřeby krajanů, kteří v Česku žijí“. Zároveň má pomáhat i Čechům, kteří se zajímají o studium v Rusku na státní náklady.

Středisko nabízí svým krajanům, ale i Čechům, různorodý program a akce.
Čtvrť, ve které se Ruské středisko vědy a kultury v Praze nachází, je i sídlem...

V neposlední řadě ruské Středisko vědy a kultury podporuje ruský jazyk a národní identitu. Pořádá kurzy ruského jazyka s možností získat mezinárodní potvrzení, dále zájmové kroužky, mezinárodní letní školu ruštiny pro mládež. V oblasti kultury jsou to koncerty, setkání s osobnostmi či vernisáže. Své prostory propůjčuje také konferencím či „kulatým stolům“.

Působit by zde měly i zájmové skupiny, spolky a různé kluby, jako Klub cestovatelů po Rusku, Studentské divadlo, Klub studujících ruského jazyka, Literární salon či Svaz ruskojazyčných spisovatelů v ČR.

Od srpna 2012 stojí v čele střediska Leonid Anatolijevič Gazma. Vystudoval na Ekonomické fakultě Moskevské státní univerzity M. Lomonosova, kde se specializoval na ekonomiku Číny. Na přelomu 80. a 90. let působil v Japonsku jako představitel Všeruské agentury pro autorská práva. Po návratu do Ruska stál v čele vládního Roszaruběžcentra.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.