Lidovky.cz

Červené tsunami? Běžný mediální obrat, odpovídá vysílací radě zpravodajství ČT

Česko

  14:51
PRAHA - Česká televize při vysílání zpravodajského bloku k volbě amerického prezidenta v listopadu podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání porušila zákon tím, že nadržovala kandidátce demokratů Hillary Clintonové. Zástupci šéfredaktora zpravodajství, Michal Kubal a František Lutonský, se však proti výtkám ohrazují a žádají vysílací radu o zodpovězení otázek, které upozorňují na nejasnosti v jejím rozhodnutí.

Donald Trump, budoucí prezident USA v Bílém domě. foto: Reuters

„Česká televize v pořadu Americká volební noc odvysílala nevyvážené a neobjektivní zpravodajství, během něhož docházelo k nadržování jedné straně, zejména soustavnou a zcela jednostrannou kritikou jen jednoho z kandidátů na amerického prezidenta,“ informovala o svém závěru ve čtvrtek Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

Rozhořčení a nespravedlnost, píší tvůrci

Česká televize, zejména tvůrci dvanáctihodinového bloku, se v pátek prostřednictvím otevřeného dopisu vysílací radě vůči těmto informacím ohradili.

„Vaše zdůvodnění vyvolalo mezi tvůrci a spolupracovníky pořadu rozhořčení a pocit nespravedlnosti, zejména kvůli účelovosti a zřejmé zaujatosti vaší zprávy. Nikdo z desítek lidí připravujících toto vysílání neměl samozřejmě sebemenší zájem na vyjadřování preferencí kteréhokoliv z kandidátů,“ napsali Lutonský a Kubal z pozice zástupců šéfredaktora zpravodajství.

A coby osoby odpovědné za vysílání žádají členy rad o doplňující odpovědi mimo jiné na následující otázky. „Proč ve své výtce nehodnotíte celé dvanáctihodinové vysílání, ale jen jeho zlomek? Podle jakého klíče jste vybrali zrovna tuto část vysílání?“ narážejí například na to, že se kritika vysílací rady týkala jen určitého výseku z celého dvanáctihodinového bloku. Lutonský a Kubal trvají na tom, že vysílání v celé své délce bylo objektivní a vyvážené.

Česká televize podle vysílací rady nadržovala během voleb Clintonové

Česká televize jako instituce se k závěrům vysílací rady zatím blíže nevyjádřila. „Česká televize prozatím neobdržela podrobné stanovisko RRTV. Nejsou nám známy ani podklady a analýzy, ze kterých rada při svém rozhodování vycházela. Proto se nyní k dílčím informacím z tiskové zprávy RRTV nemůžeme podrobněji vyjádřit. Jsme však nadále přesvědčeni o tom, že dvanáctihodinové vysílání ČT24 věnované americkým prezidentským volbám bylo objektivní a ve svém celku vyvážené, a to včetně jeho výseku, ke kterému se vyjádřila RRTV,“ zněla středeční reakce mluvčí ČT Alžběty Plívové pro ČTK.

Podle vysílací rady měla také ČT nadržovat neúspěšné kandidátce Hillary Clintonové na úkor nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, a to když v komentářích ve studiu nebo v předtočených příspěvcích dala údajně prostor čtyřem americkým občanům, kteří byli příznivci Clintonové a naopak kritizovali Trumpa.

Šéf zpravodajství k otevřenému dopisu:

„Otevřený dopis je vyjádřením Františka Lutonského a Michala Kubala, kteří v něm zastupují desítky dalších kolegů, kteří se na vysílání podíleli. Sám bych nicméně rád znal odpovědi na otázky, jež zde kladou. Až se seznámíme s podrobnějším zdůvodněním RRTV, budeme zvažovat žádost o revokaci jejího stanoviska,“ napsal serveru Lidovky.cz šéf zpravodajství České televize Petr Mrzena.

Jenže i tento závěr rady se zástupcům zpravodajství jeví jako zkreslený. „Ve vysílání vystoupilo celkem 27 hostů, včetně otevřených příznivců Donalda Trumpa a tvrdých kritiků Hillary Clintonové, například Eliška Hašková Coolidge nebo Roman Joch. Proč je ve svém textu vůbec nezmiňujete?“ píší v otevřeném dopisu Lutonský a Kubal. Radě dále pokládají otázku: „Na základě čeho označujete velvyslance USA Andrewa Schapira za transparentního příznivce Hillary Clintonové a neberete jej jako nejvyššího reprezentanta USA v ČR?“

Dvojici zástupců šéfredaktora zpravodajství ČT se také nelíbí formulace vysílací rady, že CNN je „televizní program, který před volbami otevřeně sympatizoval s kandidátkou Clintonovou“. Členů rady se proto ve veřejném dopise dotazují, na základě jakých analýz a kompetencí k tomuto závěru došli.

A chtějí vysvětlit i další nejasnosti. „Máme vašemu textu rozumět tak, že televizní moderátoři nesmějí pokládat otázky reflektující atmosféru ve veřejném prostoru (otázky na bezpečnostní dopady rozhodnutí amerických voličů)?“

Drtivý triumf ve volbách = červené tsunami

Na závěr textu pak sami vysvětlují kritizované slovní spojení „červené tsunami“. Tím prý není myšlen emočně zabarvený výraz odkazující na živelné pohromy, ale standardní mediální obrat, který se v českém veřejném prostoru podle nich užívá minimálně od voleb roku 2008. „Je synonymem pro drtivý triumf ve volbách, a že červená barva je tradiční barvou amerických republikánů,“ píší Lutonský a Kubal.

S celým vyjádřením tvůrců ČT se vysílací rada zatím nestihla seznámit. Na jednotlivé otázky proto její předseda zatím nechtěl reagovat. Pro server Lidovky.cz se v krátkosti vyjádřil k prvním dvěma bodům uvedeným v otevřeném dopise (viz dole), a to že kritizovanou pasáž považuje za „relevantní úsek“.

„Jinak je všechno uvedeno v našem odůvodnění. Analýze jsme podrobili celé vysílání,“ uvedl s tím, že se teprve rozhodne, zda bude otevřený dopis předmětem jednání na další schůzi rady.

Otevřený dopis členům Rady pro rozhlasové a televizní vysílání

V Praze, dne 13.1.2017

Vážení členové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání,
dne 12. ledna jste zveřejnili tiskovou zprávu ze zasedání vašeho orgánu, v níž konstatujete, že „Česká televize v pořadu Americká volební noc odvysílala nevyvážené a neobjektivní zpravodajství, během něhož docházelo k nadržování jedné straně, zejména soustavnou a zcela jednostrannou kritikou jen jednoho z kandidátů na amerického prezidenta.“ Toto vaše konstatování doprovázíte nejdřív čtyřmi a poté ještě dvěma údajnými prohřešky, od jedné doprovodné obrazové informace, přes podle vašeho názoru nevhodných otázek moderátora, neoddělování komentářů od informací zpravodajského charakteru, až po údajnou zaujatost hostů.
Vaše zdůvodnění vyvolalo mezi tvůrci a spolupracovníky pořadu rozhořčení a pocit nespravedlnosti, zejména kvůli účelovosti a zřejmé zaujatosti vaší zprávy. Nikdo z desítek lidí připravujících toto vysílání neměl samozřejmě sebemenší zájem na vyjadřování preferencí kteréhokoliv z kandidátů.
Jako lidé, kteří za toto vysílání nesou plnou odpovědnost, bychom vás proto rádi požádali o odpovědi na následující otázky:

1) Proč ve své výtce nehodnotíte celé dvanáctihodinové vysílání, ale jen jeho zlomek?
2) Podle jakého klíče jste vybrali zrovna tuto část vysílání?
3) Ve vysílání vystoupilo celkem 27 hostů, včetně otevřených příznivců Donalda Trumpa a tvrdých kritiků Hillary Clintonové např. Eliška Hašková Coolidge nebo Roman Joch. Proč je ve svém textu vůbec nezmiňujete?
4) Na základě čeho označujete velvyslance USA A. Schapira za transparentního příznivce Hillary Clintonové a neberete jej jako nejvyššího reprezentanta USA v ČR?
5) Na základě jakých analýz a kompetencí označujete CNN za „televizní program, který před volbami otevřeně sympatizoval s kandidátkou Clintonovou“?
6) Máme vašemu textu rozumět tak, že televizní moderátoři nesmějí pokládat otázky reflektující atmosféru ve veřejném prostoru (otázky na bezpečnostní dopady rozhodnutí amerických voličů)?
Závěrem bychom vás rádi upozornili, že „červené tsunami“ není „emočně zabarveným výrazem odkazujícím na živelné pohromy“, ale standardním mediálním obratem, který v českém veřejném prostoru figuruje minimálně od voleb roku 2008 a je synonymem pro drtivý triumf ve volbách, a že červená barva je tradiční barvou amerických republikánů.

Předem děkujeme za vaši odpověď

Michal Kubal, zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT
František Lutonský, zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT

Původní odůvodnění RRTV najdete ZDE.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.