Lidovky.cz

Tajemné Brdy? Někdejší zakázané území přibližuje mobilní aplikace pro turisty

Česko

  7:12
PRAHA - Nedotčená příroda v Brdech byla veřejnosti až do loňského ledna uzavřena. I poté, co se z vojenského újezdu stala chráněná krajinná oblast, však návštěvníkům ztěžovalo pohyb chybějící turistické značení. Krásnou a nedotčenou krajinu by nyní měla přiblížit nová mobilní aplikace Vojenských lesů a statků (VLS), která vedle Brd mapuje i severočeské Ralsko.

Nová mobilní aplikace VLS mapující Brdy a Ralsko. foto: VLS

„Mobilní mapová aplikace VLS (tak se aplikace jmenuje) je jedním z našich příspěvků návštěvníkům unikátních přírodních lokalit zrušených vojenských újezdů, které spravujeme. Vedle běžně dostupných informací v mapách uživatelé naleznou také řadu zajímavostí, které vycházejí ze znalostí našich lesníků,“ uvedl Josef Vojáček, ředitel VLS.

První turistická mapa chráněné krajinné oblasti Brdy je na světě

Navigační aplikace tak vedle aktuálních turistických a cyklistických tras, disponuje mimo jiné doporučenými výlety či encyklopedií vzácných živočišných a rostlinných druhů, které lze v Brdech či Ralsku potkat. Samozřejmostí jsou naučné stezky, seznam informačních center včetně otevírací doby či přehled odstavných parkovišť.

V mapách Brd jsou navíc zanesené i historické zajímavosti, jako jsou lokace a základní informace o zaniklých obcích nebo trasách lesních železnic, které územím kdysi vedly. Stejnou „historickou sekci“ s dobovými fotografiemi připravuje instituce také pro Ralsko.

V mapách Brd jsou navíc zanesené i historické zajímavosti, jako jsou lokace a...
Navigační aplikace obsahuje mimo jiné encyklopedii vzácných živočišných a...

„Nápad vznikl v souvislosti s loňským otevřením bývalých vojenských Brd veřejnosti, ale řekli jsme si, že nesmíme zapomenout ani na návštěvníky bývalého vojenského prostoru Ralsko, který je otevřen již řadu let,“ komentoval Vojáček, co státní lesnický podnik k vytvoření aplikace, jež je bezplatně dostupná pro operační systémy iOS a Android, přimělo.

Záchranné body

Patřičnou pozornost tvůrci věnovali i lokalizování významných a památných stromům. „Jde o jedince, které považujeme za tvarově, druhově či z krajinotvorného hlediska významné pro danou lokalitu,“ vysvětlil ekolog VLS Vladislav Seidl. Většinu lokací přitom doplňuje řada fotografií z míst a pohledů, které běžní návštěvníci často neznají.

Pro řešení nenadálých nebo krizových situací, ale i pro snadnější orientaci mimo vyznačené trasy, je pak v aplikaci zanesena síť takzvaných „rescue pointů“. „Jde o systém, v rámci kterého jsou na strategicky důležitých místech (lesní cesty, křižovatky lesních cest) umístěny informační tabulky s čísly bodu, GPS souřadnicemi a místním názvem,“ uvedl výrobní náměstek Libor Strakos.

„Rescue pointy“ by podle něj měli výrazně usnadnit a urychlit práci záchranným složkám. Vedle řešení mimořádných situací jej však návštěvníci Ralska a Brd mohou využít také k orientaci v terénu.

Problémy se signálem

Programátoři VLS by do budoucna rádi vyřešili i jeden z nejpalčivějších brdských problémů - mobilní signál. Na území někdejšího vojenského újezdu totiž stále existují velké plochy, odkud si člověk v případě nouze pomoc nezavolá.

Vyhlídka Malý Tok.

„Mapy fungují bez signálu. Pokud jde ale o situace, kdy člověk potřebuje volat, aplikaci chceme doplnit o trauma body, které by označovaly místa, kde by měl signál plně fungovat,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí VLS Jan Sotona. Plného zavedení telefonního signálu se podle něj totiž návštěvníci další dva roky nedočkají. Brání tomu zatím neukončená jednání s jednotlivými mobilními operátory.

Aplikaci, která vychází z podkladů volně dostupného projektu Open Street Map, spustily VLS aktuálně v pilotním provozu. V budoucnu by ale měla být pravidelně aktualizována. Především v Brdech není turistická síť stále dokončena.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.