Lidovky.cz

Odposlechy padly i v druhé části kauzy Rath, případ se musí došetřit

Česko

  10:51aktualizováno  11:50
PRAHA - Zásadní ránu dostali žalobci i v druhé větvi kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, v níž jde o údajnou korupci při zakázkách ve středočeských nemocnicích. Soud stejně jako v kauze milionů v krabici od vína rozhodl, že odposlechy jsou nezákonné. Případ tak vrátil policii k došetření.

Lékař David Rath. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Krajský soud v Praze po přezkoumání zmíněných příkazů k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu dospěl k závěru, že tyto příkazy trpí zásadní procesní vadou, kterou je jejich nezákonnost,“ stojí v klíčové pasáži rozhodnutí soudu, na kterou upozornil Český rozhlas.

Soud vrátil k došetření druhou větev Rathovy korupční kauzy

Pražský krajský soud se ve svém usnesení odkázal na kolegy z vrchního soudu, jenž zrušil odsuzující verdikt v první části případu. Hlavní argument rovněž představuje to, že povolení k použití operativní techniky nebylo dostatečně odůvodněné. Důkazy zajištěné odposlechy se v obou částech případu do značné míry prolínají.

„Okresní soud (v Ústí nad Labem, který odposlechy povolil, pozn. aut.) ve všech případech pouze nekriticky převzal názor státního zástupce z podaných návrhů, které však též obsahovaly popis skutkových okolností a obecné konstatování, že prostřednictvím odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu lze zjistit skutečnosti významné pro trestní řízení,“ cituje rozhlas soudce Iva Zelinku, který ve věci rozhodl.

Usnesení soud psal více než dva měsíce

Kauza Rath II

Obžalobě čelí vedle Davida Ratha Kateřina Pancová, její muž Petr Kott, ředitel středočeské záchranky Martin Houdek, bývalý člen představenstva Metrostavu Pavel Pilát či jeho někdejší kolega z firmy Jiří Anděl. Státní zástupce obžaloval i samotný Metrostav, spolu s ní i dalších sedm společností včetně Konstruktiva Branko nebo JIPE.
Manipulovat se mělo se zakázkami na rekonstrukci bloku C2 v Nemocnici Kladno, opravu Pavilonu O nemocnice v Kolíně, vybudování parkoviště a pavilonu Palackého v mladoboleslavském špitálu a tendrem na dodání 48 sanitek pro středočeskou záchranku.

Obžalobu přijal Krajský soud v Praze už loni v létě, ale letos v lednu vrátil kauzu do rukou policie. Dosud přitom nebylo jasné, co soud k rozhodnutí vedlo. Nyní je tak zřejmé, že stejně jako v případě milionů v krabici od vína jsou na vině nezákonné odposlechy. Případ údajné korupce ve středočeských nemocnicích však může k soudu vrátit Vrchní státní zastupitelství Praze, pokud podá stížnost a uspěje s ní.

Vypracování usnesení zabralo pražskému krajskému soudu více než dva měsíce, odůvodnění dokončil podle informací serveru Lidovky.cz uplynulý týden. „Počátkem tohoto týdne pak byl vydán k pokyn k rozeslání rozhodnutí,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Krajského soudu v Praze Pavlína Bočková.

V druhé větvi případu jsou aktéry devět lidí včetně Davida Ratha, Kateřiny Pancové či Petra Kotta a osm firem zahrnujících Metrostav či Konstruktivu Branko. Na úplatcích si hlavní postavy plánovaly rozdělit přes 66 milionů korun, reálně pak podle žalobců inkasovali 3,4 miliony. Údajně ovlivněné tendry měly hodnotu zhruba 700 milionů korun.

Lékař David Rath.
Podle vyšetřovatelů bral David Rath úplatky.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.